Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

GBP/USD Yükselen Brexit Endişeleriyle Ayı Piyasasına İşaret Ediyor

GBP/USD paritesi Cuma günkü düşüşün ardından 1,37 doların altında baskılanmaya devam ederken, ayı piyasası hissiyatında artış görülüyor.
GBP/USD Yükselen Brexit Endişeleriyle Ayı Piyasasına İşaret Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiliz sterlini, Amerikan doları karşısında toparlanma zorluğu çekmeye devam ediyor. Artan Brexit endişeleri, İngiltere ve Fransa arasındaki balıkçılık hakları konusunda artan tartışmalar sterlini her geçen gün biraz daha zayıflatıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, verdiği bir röportajda iki ülke arasında yaşanan tartışmanın, İngiltere’nin güvenilirliği konusunda bir test olduğunu ifade etti. Fransa’nın Calais ve Boulogne limanlarının başkanı olan Jean-Marc Puissesseau ise tartışmanın bir felaket olacağını söyledi.

Paritenin seyri için bu hafta tüm gözler ABD ve İngiltere merkez bankalarının politika kararlarında olacak. Cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam açıklaması da merakla beklenecek. İmalat PMI verilerinde ise ipuçları aranacak.

Bu gelişmeler yaşanırken GBP/USD paritesi TSİ 11:41 sularında %0,07 oranında ekside 1,3672 dolarda seyretmeye başladı.
GBP/USD Paritesi Yüzde 0,07 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite, geçen hafta 1,3830 dolara kadar yükselmeyi başardıktan sonra haftanın son işlem gününe kadar dalgalı bir seyir izledi. 29 Ekim gününde 1,38 dolarda tutunamayan parite, hızlı bir geri çekilme ile 1,3668 dolara kadar geriledi.

Geçen haftanın kapanışını 1,3679 dolardan gerçekleştiren GBP/USD paritesi, Kasım ayının ilk işlem gününe 1,3683 dolardan başladı. Açılışın ardından yatay seyreden parite, Avrupa seansının açılışında 1,3665 dolardan işlem gördü. Ardından dalgalı seyreden parite, 1,37 doların altında hareket ediyor.

Paritede aşağı yönlü baskıların artmasıyla birlikte 1,3642 ve 1,3617 dolardaki destek noktaları izlenecek. Yukarı yönde ise 1,3694 ve 1,3718 dolardaki direnç noktaları takip edilecek.

GBP/USD paritesinin fiyat performansını incelediğimiz zaman; haftalık bazda %0,89 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık %0,72 oranında değer kazanan parite, geçen yılın aynı zamanına göre %5,36 oranında getiri oranına sahip bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%