Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

GBP/USD 1,32 Altına Sert Düşerek 1 Yılın Zayıf Değerine Geriledi

Sterlin dolar karşısında sert düşerek Aralık 2020a sonrası en zayıf seviyelerine geriledi.
GBP/USD 1,32 Altına Sert Düşerek 1 Yılın Zayıf Değerine Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

En çok düşen majör olan GBP/USD paritesi, 1,32 altına inerek Aralık 2020 sonrası en zayıf değerine geriledi. Dün en son 1,3243’te işlem gören GBP/USD paritesi, bugünkü seansa yatay başlayıp Asya seansında yukarı yönlü hareket etti.

1,3262’ye kadar çıktıktan sonra gerileyen parite, TSİ 13.00’dan sonra düşüşü hızlandırarak 1,32 altına indi. Bu Aralık 2020 sonrası sterlinin dolar karşısındaki en zayıf değeri oldu.

TSİ 14.21’de yüzde 0,35 ekside fiyatlanırken, kayıp GBP/USD paritesini en çok düşen emtialar arasında ilk sıraya yerleştirdi.
GBP/USD 1,32 Altında
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

1,3185’e kadar gerileyen parite düşüşü sürdürüyor. Son verilere göre haftalık düşüş yüzde 0,40 olurken aylık düşüş yüzde 2,6’ya ulaştı. Yıllık bazda ise yüzde 1,1 oranında değer kaybı yaşadı.

Aşağı yönlü hareketin sürmesi durumuna 1,3190 izlenecek ilk teknik destek seviyesi olarak ortaya çıkarken 1,3167 ikinci destek noktası oldu. Yükseliş durumunda 1,3247 ilk teknik direnç noktası olarak ortaya çıktı.

Parite son dönemde hem dolardaki güç hem de iki ülkenin merkez bankası para politikaları arasında farklılıklarla yönlendirildi. FED için şahin beklentiler artarken İngiltere Merkez Bankası’nınsa Aralık toplantısında faiz oranlarını rekor düşük seviyelerde tutması öngörülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu