Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED için Geri Sayım Başlamışken Altın Fiyatları Yükselişini Sürdürüyor

Piyasalar bugünkü FED kararına odaklanmışken, altın fiyatlarının Çarşamba günü yükselişini koruduğu görülüyor.
FED için Geri Sayım Başlamışken Altın Fiyatları Yükselişini Sürdürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya gündemi aylardır koronavirüse ilişkin gelişmeleri izliyor. 7,3 milyonun üzerine çıkan vakalar şimdiye kadar 414 bin civarında can kaybına neden oldu. İlk olarak Çin’de görülen salgın, aylar içinde tüm dünyaya yayılarak hayatı alt üst etti.

Pandemiyle birlikte oluşturulan yeni hayat düzeni, ekonomilerde iyileşme umutlarını canlandırarak piyasalarda iyimser bir atmosfer sağladı. Artan risk iştahıyla birlikte yatırımcılar güvenli limanları olan altından hafif uzaklaştı. Ekonomilerin düzelebileceği düşüncesi, Cuma günü ABD’nin sürpriz şekilde iyi gelen istihdam verileriyle iyice arttı.

Hisse senetlerine talep artınca fiyatlar yükseldi. Bu durumda altın fiyatları düşse de son günlerde oldukça dalgalı bir seyrin hakim olduğunu görüyoruz.

Piyasaların merakla beklediği gelişmeler arasında FED’in bugün gerçekleştireceği FOMC toplantısından çıkacak karar var. Dün bunu radarına alarak fiyatlanan değerli metal, keskin bir yükseliş kaydetmişti. Kararın açıklanmasına az kalan şu saatlerde, bu eğilimini sürdürdüğü görüldü.

Ons başına altın saat 14:26’da 1721 dolar civarından işleme alınıyor.
Ons Altın Çarşamba Yükseliş
Kaynak: piyasa.paratic.com

Pazartesi günkü işlemlerinde 1695 dolara kadar çekilen ons altın, düşüş trendini devam ettiremedi. 1700 dolar sınırını kendine baraj olarak belirleyen kıymetli maden, Salı günü yönünü yukarı çevirerek 1720 doların hafif üzerini gördü.

Yatırımcıların odağı şu sıralar zayıf seyreden dolar ve hafif sakinleşen hisse senetlerine çevrildi. Bu etkiler altını kazançlarını korumaya yönlendirdi. Ons altının 2020 yılı başından şu zamana kadar %13 yükseldiği biliniyor.

Avtar Sandu Altın YorumGCM Yatırım analistleri, ons altına ilişkin yaptıkları değerlendirmede önemli seviyelerin 1692 – 1699 dolar olduğunu söylerken, “FOMC beyanatı ve Fed Başkanı Powell’ın piyasalara vereceği mesajın önemsendiği, öncesinde de ABD’den Tüketici Enflasyon verisine ulaşacağımız gündem maddeleri öncesinde ons altının pozitif fiyatlama reaksiyonuna destek verdiğini izlemekteyiz.” ifadelerini kullandılar.

Onsta 1699 – 1700 dolar sınırının aşıldığını ve bundan dolayı da yükseliş eğilimini devam ettirmek isteyebileceği söylendi. 1737 dolar üzerindeki kalıcı seyirlerin yeni dönemde 1765 dolar zirvesi ve 1800 dolara doğru olası beklentileri gündeme taşıyabileceği belirtildi.

ALB Forex’in analizinde ise dolardaki zayıflığın ve piyasalardaki temkinli yaklaşımın güvenli limana olan talebi artırdığı ve değerli metaldeki yukarı yönlü hareketlenmenin böylelikle desteklendiği yorumuna yer verildi.

Çoğu ekonomistin ortak görüşü, FED ve diğer merkez bankalarının pandeminin ekonomik etkilerini azaltma yolunda yeni adımlar atacağı yönünde. Birçoğu ise ons altın fiyatlarının bu durumdan destek alarak yükselişi bir süre daha devam ettireceğini düşünüyor.

Gram altın ise Çarşamba günü 376 liraya kadar yükseldi.
Gram Altın 376 Lira
Kaynak: piyasa.paratic.com

Salı gününe yükselişle başlayan altının gramı, 373 liranın üzerinde fiyatlandı. Gün içinde 376 liraya kadar yükseldi. Dünden bugüne ara ara 374 liraya doğru gevşese de daha fazla düşmedi. Bugün de yükselişini devam ettirdi.

Dünkü kapanışı 374,7 liradan yapan gram altın, ons ve dolardaki yükselişe paralel olarak yukarı yönlü seyretti. Şu dakikalarda 376,04 liradan el değiştiren gram altında 370 – 380 lira bandının önemli olduğu belirtiliyor. 370 lira aşağısının ise negatif yönlü isteği devam ettirebileceği söyleniyor.

GCM Yatırım analistleri, gram altına ilişkin yaptıkları analizde şu görüşlere yer verdi; “Fiyat 372,00 seviyesi üzerinde hareket ettiği sürece, pozitif yönlü beklenti ön planda olabilir. Yukarı yönlü eğilimin sürmesi halinde 375,30 seviyesine doğru fiyatlamalar söz konusu olabilir.”

Öte yandan FED’in FOMC toplantısından çıkacak kararın yanı sıra, ABD enflasyon verileri piyasaların seyri ve altın fiyatları açısından önemli olacak. FED Başkanı Jerome Powell’ın toplantının ardından düzenleyeceği basın toplantısı da takip edilecek konuların başında yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%