Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Güçlü Dolar Karşısında 1,1665’e Kadar Geriledi

Dolardaki güçlenmeyle kayıplarını artıran EUR/USD, bugün sert düşerek yaklaşık 10 ayın en zayıf değerine geriledi.
Euro Güçlü Dolar Karşısında 1,1665’e Kadar Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Euronun Amerikan doları karşısındaki değerini ifade eden EUR/USD paritesi, dün açıklanan Federal Açık Piyasa Komitesi tutanaklarıyla sert düştü.

18 Ağustos seansını 1,1710 ile tamamlayan euro dolar paritesi, bugüne yatay başlayıp sonrasında sert düştü. Gün içi en düşük seviyesini 1,1665 ile kaydeden EUR/USD, sonrasında zayıf seyrini sürdürdü.

TSİ 10.29’da yüzde 0,3 ekside fiyatlanan parite, en yüksek 1,1717’yi gördü.
EUR/USD 10 Ayın Düşük
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Majör paritedeki düşüş ABD dolar endeksindeki güçlenmeyle paralel gerçekleşti. ABD para birimini emsal sepeti karşısında izleyen dolar endeksi de bugün 93,50 seviyesine kadar yükselerek Kasım 2020 sonrası en güçlü değerini kaydetti.

Son veriler ışığında euro dolar paritesi, haftalık, aylık ve yıllık bazda kayba geçti. Aylık yüzde 0,85 kayıp varken yıllık bazda yüzde 1,3 oranında değer kaybetti.

Euronun düşüşü ABD Merkez Bankası’nın son toplantı tutanaklarının gösterdiği gibi FED’in bu yıl teşviklerini azaltma işaretiyle yönlendirildi. Bu arada Avrupa Merkez Bankası güvercin duruşunu sürdürüyor.

Bugün paritenin beklediği önemli veri ABD’nin iş gücü piyasasına ilişkin son işareti verecek haftalık işsizlik maaşı başvuruları olarak öne çıkıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu