Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Etkisinden Kurtulamayan Euro Dolar Paritesi TÜFE’ye Tepkisiz Kaldı

Perşembe günü 6 haftanın yükseğine çıkan euro dolar paritesi, bugün açıklanan nihai Euro Bölgesi enflasyon verilerine tepki vermedi.
ABD Etkisinden Kurtulamayan Euro Dolar Paritesi TÜFE’ye Tepkisiz Kaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün 1,1993’le 6 haftanın en yükseğine ulaşan EUR/USD, Euro Bölgesi tüketici fiyat endeksi verilerine tepki vermedi. Euro Bölgesi Mart TÜFE’si yıllık bazda yüzde 1,3 ile ön tahminlerle uyumlu gerçekleşti. Rakam, Ocak 2020’den bu yana en yüksek yıllık enflasyon oldu.

TÜFE verilerinin ardından euro dolar paritesinde oynaklık görülmedi. Gün içinde 1,1950 ile 1,1988 aralığında hareket eden majör parite, TSİ 12.40’da yüzde 0,06 artıda hareket ederken görüldü.

Boğalar dün kırılan 1,1990’u hedeflerken düşüş bekleyenler 1,1954’teki ilk destek seviyesini bekliyor.
Eur/USD ABD Baskısı Altında TÜFE Tepkisiz
Kaynak: piyasa.paratic.com

GCM Yatırım uzmanlarının günlük analizi ise teorik 1,1990-psikolojik 1,2000 seviyesindeki tepkilerin kısa vadeli pozitif görünüm için takip edilebileceğini söylüyor. 6 Ocak’ta 1,2349 ile bir yılın en yükseğini gören parite sonrasında 31 Mart’a kadar kademeli olarak düştü.

Bu tarihte Amerikan dolar endeksi ise 93,44 ile 2021’in en yüksek değerine ulaşmıştı. Mart sonu itibarıyla zayıflayan dolar endeksi ve güçlenen küresel ekonomik toparlanma beklentileri doları baskılarken euronun hafif yükselmesine olanak sağladı.

Bugün TÜFE’ye tepki vermeyen parite, dün açıklanan güçlü ABD verileriyle yönlendiriliyor. Söz konusu ABD verileri, hem perakende satışlar hem de haftalık işsizlik maaşı başvurularında beklentilerin çok üzerinde gelerek iyimserliği desteklemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%