Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD Paritesi Enerji Krizinin Ortasında 1,17’nin Altında Seyrediyor

EUR/USD paritesi Avrupa ve Çin'de enerji krizi yaşanırken baskı altında kalarak 1,17 sınırının altında fiyatlanmaya başladı.
EUR/USD Paritesi Enerji Krizinin Ortasında 1,17’nin Altında Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa’da doğal gaz stokları son yılların en düşük seviyesine ulaşırken, fiyatlarda rekor yükseliş görülüyor. Doğal gaz maliyetindeki artışın ısınma faturasını yükseltmesinin yanı sıra gıda üretimini de olumsuz etkilemeye başladı. İngiltere’de rafların boş kalabileceği uyarısı yapıldı.

İngiltere’de yılbaşından bu yana doğal gazın toptan fiyatındaki artış yüzde %250 olurken, ABD’de %100’lük bir yükseliş gösterdi. Bugün İngiltere’de doğal gaz fiyatları 190,38 sterlin ile rekora yükseldi. Gaz fiyatlarına ek olarak İngiltere’de elektrik fiyatları da Eylül’de ikiye katlandı ve geçen yılın aynı dönemine göre 7 kat pahalandı.

Çin’e de sıçrayan enerji krizi, elektrik kesintileriyle birçok fabrikada üretimin durmasına neden oldu. Geçen hafta başlayan elektrik sıkıntısının ekonomik bedelinin arttığı görüldü. Kömür darboğazı ve sıkılaştırılan emisyon standartlarının neden olduğu elektrik krizi, üretime zarar veriyor.

Bu gelişmeler etrafında EUR/USD paritesi, TSİ 10:00 sularında %0,15 oranında ekside 1,1677 dolarda seyretmeye başladı.
EUR/USD Paritesi Yüzde 0,15 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dünkü işlemlerde 1,1720 seviyesinin üstünü hedefledikten sonra hızla geri çekilen EUR/USD paritesi, kapanışı 1,1695 dolardan gerçekleştirdi. Bugünkü işlemlere ise yataya yakın bir başlangıç yaparken, Asya seansını sonlarına doğru yeniden düşüşe geçti.

Avrupa seansı öncesinde 1,17 sınırını deneyen parite, hızlı bir geri çekilme daha göstererek 1,1673 dolara kadar geriledi. Paritenin aşağı yönlü hareketini sürdürmesi durumunda 1,1667 ve 1,1655 dolar seviyeleri destek noktaları olarak izlenecek. Yukarı yönde ise 1,1697 ve 1,1715 dolar seviyeleri direnç noktaları konumunda bulunuyor.

Paritenin fiyat performansını incelediğimizde haftalık %0,41 oranında değer kaybettiği gözleniyor. Aylık bazda %1 değer kaybeden parite, yıllık periyotta %0,11 oranında değer kazancına işaret ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu