Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD Çift Dipli Resesyonla Düşüşü Hızlandırdı

GSYİH verilerini izleyen euro dolar paritesi, Euro Bölgesi'nin çift dipli resesyonu doğrulayan verileriyle düşüşü hızlandırdı.
EUR/USD Çift Dipli Resesyonla Düşüşü Hızlandırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

31 Mart’ta dolar endeksinin 93,44’e ulaşmasıyla 4 ayın en düşük seviyesine gerileyen euro dolar paritesi, Nisan ayında neredeyse kesintisiz bir yükseliş trendi içine girdi.

Dün güvercin FED etkisiyle 9 haftanın yükseğini gören EUR/USD, ABD’nin beklenti üzeri gelen GSYİH verileri sonrasında gerileyerek 1,2102’ye kadar geriledi. 29 Nisan’da en son 1,2120’de işlem gören majör parite, bugüne yatay başladı.

Asya seansında çok fazla değişim göstermeyen euro dolar, TSİ 09.00’un ardından hareketlenerek hızla gerilemeye başladı.
Eur/usd Düşüş Hızlandı
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Bunda açıklanan Euro Bölgesi ülkelerinin GSYİH verileri etkili oldu. TSİ 12.00’da açıklanan Euro Bölgesi gayri safi yurt içi hasıla verileri üzerine ise 1,2093’lük gün içi en düşük seviye test edildi.

Çünkü Euro Bölgesi ekonomisi beklentilerle uyumlu şekilde çift dipli resesyon kaydetti. GSYİH hem Euro Bölgesi hem de Avrupa Birliğinde çeyreklik ve yıllık bazda daraldı. 1,2094’ün ardından ilk teknik destek 1,2083’e çekilirken ilk direnç 1,2116 oldu.

Ancak ING ekonomistleri bugünkü notlarında zayıf bir ilk çeyreğin euroya çoktan fiyatlandığına işaret etti. Tipik olarak dolar için güçlü bir ay olan Mayıs’ta euroda bir miktar zayıflık görülebileceği, yine de 1,1980/2000 seviyelerinde destekleneceği belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%