Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD Almanya’nın Ekim Enflasyonuyla Düşüşü Hızlandırdı

1,16 seviyesinin altında kalan euro dolar paritesi, Almanya’nın enflasyon verilerinin ardından düşüşü hızlandırdı.
EUR/USD Almanya’nın Ekim Enflasyonuyla Düşüşü Hızlandırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Düne kadar toparlanma eğilimi gösteren EUR/USD paritesi, bugün satıcılı seyrediyor.

Dün en son 1,1595’te fiyatlanan majör parite, mevcut seansa yatay başladı. Avrupa seansına kadar hafif aşağı yönlü hareket ederken Almanya’nın tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerinin açıklandığı dakikalarda düşüşü hızlandırdı.

TSİ 11.01’de yüzde 0,24 ekside dururken gün içi hareket aralığı 1,1557 – 1,1597 oldu.
EUR/USD Düşüş
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Temmuz 2020’den bu yana en zayıf seviyesine yakın seyreden EUR/USD paritesi, haftalık bazda yüzde 0,30 değer kaybetti. Yıllık bazda ise parite yüzde 2 oranında düştü. Parite ABD ve Avrupa merkez bankalarının hamleleriyle yönlendirilmeye devam etti.

ABD Federal Rezerv pandemi dönemi parasal teşvikini azaltmaya başlarken, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, 2022’de bir faiz artırımının gerçekleşmesinin çok düşük bir ihtimal olduğunu söyledi.

Almanya’da yıllık enflasyon oranı 2021 yılının Ekim ayında yüzde 4,5‘e yükseldi ve bu, 1993 yılının Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeyi işaretledi.

2020’deki düşük fiyatlardan kaynaklanan baz etkileri, 2020’nin ikinci yarısındaki geçici KDV indirimi ve krizle ilgili etkiler dahil yüksek enflasyonun birçok nedeni olduğu belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu