Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD ABD Getirilerindeki Artışla 1,16 Doların Altında Seyrediyor

EUR/USD paritesi, ABD getirilerindeki artışın doları güçlendirmesiyle birlikte yeniden 1,16 seviyesinin altında seyretmeye başladı.
EUR/USD ABD Getirilerindeki Artışla 1,16 Doların Altında Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Euro, dolar karşısında yeniden güç kaybetmeye başladı. Dolara olan talebi artıran Haziran getirileriyle birlikte Euro 1,16 sınırının altına indi. Ayrıca küresel piyasalarda fiyatlanan, Çin ekonomisindeki yavaşlama riskten kaçış havasını geri getirdi.

Euro ise Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) güvercin politikalarından etkilenmeye devam ediyor. ECB Başkanı Christine Lagarde, Uluslararası Para Fonu (IMF) toplantısında yaptığı konuşmada, enflasyonu büyük ölçüde geçici olarak gördüklerini yineledi. Ayrıca uygun finansman koşullarını korumaya kararlı olduklarını söyledi. Bu güvercin tutum, güçlenen dolar karşısında Euro’nun zayıflamasına neden oldu.

EUR/USD paritesi TSİ 12:51 sularında yüzde 0,16 oranında ekside 1,1583 dolardan işlem görüyor.
EUR/USD Paritesi Yüzde 0,16 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite geçen haftaki işlemlerde güçlenerek 1,1624 dolara kadar yükselmişti. Haftanın son işlem gününde ise bu seviyeleri korumaya çalışmış ancak kapanışa doğru gerilemişti. Kapanışı 1,16 dolardan gerçekleştiren EUR/USD paritesi, bu haftaya 1,1597 dolardan düşüşle başlangıç yaptı.

Açılışın ardından bir süre yatay seyrettikten sonra düşüşe geçen EUR/USD paritesi, Avrupa seansının açılışına doğru 1,1571 dolara kadar geriledi. Buradan bir toparlanma kaydeden parite, 1,1596 dolara kadar yükselebildi. Ardından yeniden düşüşe geçerek 1,1580 civarında seyretmeye başladı.

Parite aşağı yönlü baskıların devam etmesiyle birlikte 1,1566 ve 1,1551 dolarda bulunan destek noktaları takip edilecek. Yukarı yönde ise 1,1601 ve 1,1620 dolarda bulunan direnç noktaları izlenecek.

Paritenin fiyat performansı incelendiği zaman; haftalık %0,35 oranında değer kazandığı görülüyor. Aylık bazda %1,13 oranında değer kaybeden parite, geçen yılın aynı zamanına göre %1,07 oranında daha düşük seviyeden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%