Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/GBP Aşı İyimserliğiyle 1 Ayın Yükseklerine Yakın Seyretti

Dünkü artışıyla Aralık’tan bu yana yüzde olarak en büyük artışını kaydeden EUR/GBP, dünün yükseklerine yaklaştı.
EUR/GBP Aşı İyimserliğiyle 1 Ayın Yükseklerine Yakın Seyretti
Son Güncelleme: 
Yorum

Euronun sterlin karşısındaki değerini gösteren EUR/GBP paritesi, Mart başından bu yana en yüksek seviyesine yakın seyretti. En son 3 Mart’ta gördüğü 0.8658’e kadar yükselirken bu bir ayı aşkın sürenin en güçlü performansını kaydettiğini gösterdi.

Dün parite 0.8664’e yükselerek Aralık ortasında düşüş eğiliminin başlamasından bu yana yüzde olarak en büyük artışını kaydetmişti.

8 Nisan’a 0.8641’den başlayan EUR/GBP, Asya seansında yatay seyrettikten sonra Avrupa seansında yönünü yukarı çevirdi. TSİ 12.00’a doğru sivrilerek 0.8658’lik gün içi en yükseğini kaydetti.

Kazançlarının bir kısmını geri verdikten sonra TSİ 12.29’da yüzde 0,02 artıda 0.8644’te hareket ederken görüldü.
EUR/GBP 0.8658
Kaynak: piyasa.paratic.com

Yükselişin sürmesi durumunda 0.8659’luk direncin ardından 0.8677’lik ikinci direncin kırılması beklenecek.

Son hareket euro için daha geniş bir şekilde toparlanmaya işaret ederken Mufg Bank ekonomistlerine göre bu durum kısa EUR/GBP pozisyonları için sancılı bir baskıyı tetikledi. Diğer taraftan euronun son toparlanması en büyük ekonomilerde aşı kullanımının artmakta olduğu haberleri üzerine gerçekleşti.

Sterlin ise Başbakan Boris Johnson’ın yakın zamanda kaldırılan kilitlemenin ikinci aşamasının önümüzdeki hafta gerçekleşeceğini onaylasa da ülkedeki COVID aşılarının yavaşlama hızının ekonomiyi açışı geciktirebileceği endişeleriyle baskılandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu