Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Sterlin Karşısında 1,5 Ayın En Düşük Seviyesine Geriledi

Koronavirüs pandemisinin merkezi haline gelen Avrupa'da döviz piyasaları çöküşüyle ayı piyasasını garantilemeye devam ediyor.
Euro Sterlin Karşısında 1,5 Ayın En Düşük Seviyesine Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa’yı merkez edinen Covid-19 pandemisi, döviz piyasalarını karışık bir hale getirdi. İtalya ve İspanya, en kötü etkilenen Avrupa ülkeleri oldu. Alınan önlemler etkisini yavaş bir şekilde gösteriyor. Ayrıca hem hükümetler hem de Avrupa Merkez Bankası tarafından açıklanan teşviklerle ekonomideki olumsuzluklar silinmeye çalışılıyor.

Avrupa’da toplam 1 milyon 26 bin 494 kişi koronavirüse yakalandı. 92 bin 974 ölüm gerçekleşirken, 282 bin 666 kişinin iyileştiği görülüyor.

Euro’ya karşı talebin sessiz bir hızla ilerlediği ifade ediliyor. Sterlinin ise güvenli liman özelliğinin devam ettiği gözleniyor.
EUR/GBP Paritesi Yılbaşından Bu Yana Performansı
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

EUR/GBP paritesinin yılbaşından bu yana kaydettiği seyri yukarıdaki grafikte görüyorsunuz. 2020 yılına 0,8467 seviyesinden başladıktan sonra Şubat ayının ortasında 0,8282 ile yılın en düşük seviyesini kaydetti. Virüsün Avrupa’ya yayıldığı süreçte ise yükseliş eğilimi gösterdi.

Parite, 19 Mart tarihinde 0,9500 ile 21 Aralık 2008 tarihinden bu yana görülen en yüksek seviyeyi kaydetti. Bu tarih, Avrupa’da sıkı önlemlerin alınmaya başladığı zamana denk geliyor. Bu zirvenin ardından düşüşe geçen parite, bugünkü işlemlerde yüzde 0,02 oranında artıda 0,8701 seviyesinden işlem görüyor.

Euro, İngiliz sterlini karşısında düşmeye devam ediyor. EUR/GBP paritesi, bugünkü işlemlerde Mart ayının başından bu yana görülen en düşük seviyelerde seyretti. Uzmanlar fiyatın 0,8615 seviyesine ulaşması halinde, daha büyük bir düşüş eğilimi olabileceğini düşünüyorlar.

EUR/GBP paritesi, dördüncü haftasında da zarar kaydediyor. 0,9500 seviyesinden terse dönmeye devam ediyor.
EUR/GBP Paritesi Bir Aylık Düşüş
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Yatırımcılar sterlinin güvenilir liman talebinden yararlanıyorlar. Euro ise belirsizlik ortamında sakin bir seyir izliyor. Paritenin teknik analizi, fiyatın 200 – 100 – 50 ve 20 günlük hareketli ortalamaların altına düştüğünü gösteriyor. Tüm bunlar ise açık bir düşüş işareti olarak görülüyor.

Aynı zamanda 0,8745 seviyesi kırıldıktan sonra günlük zaman diliminde önemli bir yükseliş trendinin kırıldığı da analistler tarafından hatırlatılıyor. EUR/GBP paritesi, orta vadede düşüş eğilimi gösterirken, 0,8600 – 0,8500 seviyelerinin izlenmesi öneriliyor. Paritede anlamlı bir toparlanmanın görülememesinin nedeni ise yatırımcı ilgisinin düşüklüğü şeklinde açıklanıyor.

Euro kuruna baktığımızda ise Şubat ayının ortasından bu yana yükseliş eğiliminde olduğu görülüyor.
Euro Kuru Yılbaşından Bu Yana Gösterdiği Performans
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Euro kuru, yıla 6,6764 liradan başlangıç yaptı. Yılın en düşüğünü 6,5075 ile gördükten sonra Şubat ayının ortasına kadar yataya yakın bir seyir izledi. 19 Şubat tarihinde başlattığı yükseliş eğilimini ise güçlü bir şekilde sürdürüyor.

15 Nisan tarihinde 7,5738 lira ile yılbaşından bu yana görülen en yüksek seviyeyi kaydetti. Euro kurunda tüm zamanların en yüksek seviyesi ise 13 Ağustos 2018 tarihinde 8,1196 lira ile kaydedildi. Nisan ayının ortasında haftanın son işlem gününde yüzde 0,23 oranında artıda 7,5514 liradan işlem görüyor.

Natixis ekonomistleri, koronavirüs krizinin ardından Euro bölgesindeki ülkelerin enflasyon oranlarında yükseliş görülediğini düşünüyorlar.
Euro Bölgesi 1 Yıllık Enflasyon Değişimi
Euro Bölgesi 1 Yıllık Enflasyon Değişimi – Trading Economics

Grafikte Euro bölgesinin bir yıllık enflasyon oranlarını görüyorsunuz. AMB’nin enflasyon hedefi yüzde 2 seviyesinde bulunuyor. Bir süredir bu hedefe yaklaşma konusunda çalışmalar yürütülüyordu. Şu anki kriz ortamında bu seviyenin yakalanması tahmin ediliyor. Merak edilen ise enflasyonun yüzde 2 seviyesinin üstüne çıkıp çıkmayacağıdır.

Natixis ekonomistlerinin yükseliş beklentisinin ilk nedeninin üretim sorunlarından kaynaklanacağı belirtiliyor. Aynı zamanda ücret artışları ve helikopter para nedeniyle yükselişin gerçekleşmesinin muhtemel olduğunu söylüyorlar.

Sterlin kurunda ise yılbaşından bu yana kaydedilen performansı, aşağıdaki grafikte inceleyebilirsiniz.
Sterlin Kuru Yılbaşından Bu Yana Gösterdiği Performans
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Sterlin, 2020 yılına 7,8839 liradan başlangıç yaptı. Mart ayının ortasına doğru hafif bir yükseliş kaydeden sterlin, 18 Mart tarihinde 7,4224 lira ile yılın en düşük seviyesini kaydetti. Bu tarihten sonr yükselişini hızla sürdüren sterlin, 15 Nisan tarihinde 8,7045 lira ile yılın en yükseğini gördü.

Sterlin kurunda tüm zamanların en yüksek seviyesi, 13 Ağustos 2018 tarihinde 9,0646 lira ile kaydedilmişti. Ülkemizde yaşanan döviz krizinin ardından 6,50 liranın altına düştüğü görülmedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%