Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan’ın Yüksek Faiz Karşıtı Sözlerinin Ardından Dolar 7,51’e Çıktı

Haftaya yapılacak PPK öncesinde ekonomistler faiz beklentisini paylaşırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan buna karşı olduğunu bir kez daha yineledi. Dolar açıklama sonrasında yükseldi.
Erdoğan’ın Yüksek Faiz Karşıtı Sözlerinin Ardından Dolar 7,51’e Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yatırımcılar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 21 Ocak’ta yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısına odaklandı. Yerli ve yabancı ekonomistler Merkez Bankası’nın yılın ilk toplantısında faiz artırımına gideceğini düşünüyor. Türk lirasının değer kazancının devam etmesi için de faiz artışından başka yol olmadığı ifade ediliyor.

Merkez Bankası bir ay içerisinde politika faiz oranında 675 baz puanlık artış yaparak %17 seviyesine yükseltti. Başkan Naci Ağbal ise enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe ofisinde yaptığı konuşmada, enflasyon, faiz, s-400 ve ekonomik reform gibi konulara değindi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Faiz YorumuCumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüksek faiz istemediği artık herkesçe bilinen bir gerçek. Fakat son dönemde döviz kurlarında meydana gelen aşırı oynaklık karşısında Merkez Bankası yüklemeli bir faiz artışına yöneldi. Erdoğan bugün yaptığı konuşmada bir kez daha yüksek faize karşı olduğunu yineledi.

Bununla mücadele etmeye devam edeceğini belirten Erdoğan, Türk lirasının dolar karşısında %12, Euro karşısında %10 değer kazanması sayesinde merkezi yönetim borç stokunun 150 milyar TL düşüş gösterdiğini belirtti.

2020 yılında bütçe açığının 173 milyar TL düzeyinde gerçekleştiğini duyurdu. Erdoğan’ın açıklamasının ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı resmi verileri yayımladı. Erdoğan 2021 yılında bütçe açığının milli gelirin %3,5’i seviyesinde tutmayı hedeflediklerini söyledi.

2021 yılında Türkiye’nin küresel ihracattaki payının %1’i geçtiğini, gümrük birliği anlaşması üzerinde çalıştıklarını ve bu payı artırmak istediklerini söyledi. Pandemi kısıtlamaları sebebiyle, yakında yeni ekonomik destekleri hayata geçireceklerini bildirdi. Ekonomik reformların yakında paylaşılacağını dile getiren Erdoğan, Türkiye’nin ticaret diplomasisi alanında yeni bir sıçramaya ihtiyaç duyduğunu sözlerine ekledi.

Günün ilk saatlerinde sakin seyreden dolar, öğlene doğru başlattığı yükselişini Erdoğan’ın açıklamalarıyla hızlandırdı.
Dolar 7,51'e Yükseldi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dolar kuru Cuma günü açılışta 7,36 seviyesinde yatay seyrediyordu. TCMB yıl sonu kur tahminini 8,09’a yükseltti. Ocak ayı beklenti anketinin açıklanmasıyla yükselişe geçen kur, 7,42’ye çıktıktan sonra durdu. Erdoğan’ın konuşmasına kadar 7,40’lerde seyretti.

Ancak yüksek faize karşı olduğunu belirten sözleri doların Türk lirası karşısında 7,51’e çıkmasına sebep oldu. Şu dakikalarda %1,68 artıda 7,48’den işlem görüyor. Morgan Stanley ekonomistleri, önümüzdeki hafta Merkez Bankası’ndan 100 baz puanlık artış bekliyor.

Georgi Deyanov, Andrea Masia, Alina Slyusarchuk tarafından hazırlanan raporda “Böylece Merkez Bankası reel faiz oranını yeniden yüzde 3’e getirecektir ki bunun enflasyon beklentileri üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.” ifadesine yer verildi.

Euro kuru ise söz konusu gelişmenin ardından 8,97’den 9,09 liraya sıçradı.
Euro 9,09'a Yükseldi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Türk lirası şu dakikalarda %1,1 değer kaybıyla Euro karşısında en zayıf performansı gösteren gelişen ülke parası konumunda. Analistler kısa vadede 8,88 – 8,93 bandının destek, 8,99 – 9,04 bandının direnç seviyeleri olarak takip edildiğini belirtiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%