Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomik Büyüme Oranlarının Yavaşlaması Avustralya ve Kanada Dolarını Vurdu

Avustralya doları, ülke ekonomisinin yavaşlama belirtileri göstermesiyle birlikte dolara karşı iki ayın en düşük seviyesine indi. İşte Aussie'nin düşüş nedenleri;
Ekonomik Büyüme Oranlarının Yavaşlaması Avustralya ve Kanada Dolarını Vurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Döviz piyasalarındaki oynaklık bir miktar azalırken, bunda merkez bankalarının politikalarında sıkılaştırmaya ara verme kararları etkili oldu. Avustralya doları, ülke ekonomisinin yavaşlamasına yönelik beklentilerin artması ve merkez bankasının faiz indirimi yapabileceği yönündeki görüşlerle iki ayın en düşüğünü gördü. Kanada doları ise merkez bankasının politika kararı öncesinde yeniden düşüş yaşamıştı.

Döviz piyasalarında ekonomik büyümelere ve merkez bankalarının genişlemeci kararlarına yönelik dalgalanmalar hakim oldu.

Döviz Piyasası Ekonomik Büyüme Endişeleriyle DüştüEkonomilerinin stabilitesi ile güvenilir olarak görülen Avustralya ve Kanada doları, bu dalgalanmaların hissedildiği dövizler oldu. Avustralya doları, dolar karşısında yüzde 0,8 oranında düşüş ile 3 Ocak’tan bu yana gördüğü en düşük seviyeleri kaydetti.

AUD/USD paritesi, 3 Ocak tarihinde 0,6745 liraya kadar gerileyerek, yaklaşık 3 yılın en düşük seviyesini görmüştü. Bugün ise güne 0,7086 dolardan başladıktan sonra kademeli ve sert düşüşler kaydetti. Asya piyasalarında 5 dakikalık periyotta 0,7088 dolardan, 0,7052 dolara geriledi. Yaklaşık 2 saat sonra sonra 0,7029 dolarda kadar indikten sonra TSİ 12:05’te 0,7024 dolardan işlem gördü.

Avustralya dolarında yaşanan hızlı değer kaybının ana nedeni, ülke ekonomisinin dördüncü çeyrekte %0,2 büyümesi olarak açıklandı.

AUD, Ekonomik Büyüme Yüzünden DüştüBeklentiler, %0,5 oranında bir büyümeye işaret ederken, %0,2’lik bir oran, ekonomiye yönelik endişeleri artırdı. Şimdi ise merkez bankasının büyümeyi desteklemek için genişlemeci bir yönde karar alması bekleniyor. Yavaşlayan ekonomik verilerin iyi birer kanıt olduğu ifade edilirken, RBA’nın faiz indirimi yapabileceği beklentileri artış gösterdi. Avustralya doları, TL karşısında da yüzde 0,59 oranında düşüyor.

Kanada Merkez Bankası’nın alacağı karar öncesinde yaklaşık 6 haftanın en düşük seviyelerine yakın işlem görüyor.

BoC Beklentisi ile DüştüUSD/CAD paritesi, yüzde 0,15 oranında artıda 1,3370 CAD seviyesinde seyrederken, BoC’nin yurt içi borçlanma maliyetlerini değiştirmesi beklenmiyor. Buna karşın bazı yatırımcılar 2019 yılı için oranları düşürebileceğini ifade ediyor. Parite, 1,4093 CAD ile 25 Aralık tarihinde yaklaşık 3 yılın ardından yeni bir rekor seviye görmüştü. Bu seviye ile 4 Mayıs 2017 tarihinden beri görülen en yüksek seviye de kaydedilmiş oldu. Kanada doları kuru bugün yatay seyrederken, 4,0446 liradan alıcı buluyor.

Uzun vadede dolar karşısında değer kaybettiği net bir şekilde görülen Kanada dolarının, ABD ile Çin arasındaki ticari gerginlikten en çok etkilenen ülkeler arasında olduğu biliniyor. Kanada’nın soya fasulyesi ihracatında düşüşe neden olan bu gelişmenin ardından, müzakere sürecinde olumlu etkilenmesi bir ihtimal olarak görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%