Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kişilikleriyle İnsanların Gönüllerine Taht Kurmuş Dünyanın En Sevilen ve En Unutulmaz 10 İsmi

Mustafa Kemal Atatürk, Mahatma Gandhi, Nelson Mandela, Abraham Lincoln... Listemizde kişilikleriyle gönüllere taht kuran isimler var!
Kişilikleriyle İnsanların Gönüllerine Taht Kurmuş Dünyanın En Sevilen ve En Unutulmaz 10 İsmi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

ABD’li film yapımcısı Andy Warhol tarafından söylenen, “Herkes bir gün 15 dakikalığına ünlü olacaktır.” sözü, adeta günümüz popüler kültürünü temsil ediyor. Mantar gibi türeyen yarışma programları, sosyal medya fenomenleri ve şöhret olma çabasıyla ölümü göze alan insanların televizyonlarda boy göstermesi, piyasada daha önce eşine benzerine rastlamadığımız, işlevsiz ünlülerin çoğalmasına neden oluyor. Zengin olduğu kadar yeteneksiz kişilikleriyle tanınan ünlüler arasında yer alan Kardashian ailesi, bu tuhaf durum için verilebilecek en iyi örnek olabilir. Özellikle sosyal medyanın etkin ve yaratıcı bir şekilde kullanılması, ünlü bir isim haline gelebilmeyi daha da kolaylaştırıyor.

Elbette ki bu durum, günümüzde varlığını sürdüren her ünlü için geçerli değil. Bazı tanınmış isimler için ise yer aldıkları sektörlerde başarılı olmak bazen yeterli olmayabiliyor. Örneğin sinema sektörünün en prestijli ödülü olan, Oscar kazandıktan sonra lanetlenen ünlü isimler, başarılarını ve şöhretlerini uzun süre devam ettiremeyerek unutulmaya mahkum hale geldiler. Ancak bu dünyadan göçüp gitmelerine rağmen, halen daha sevilmeye ve benimsenmeye devam eden, dünya tarihine damgasını vurmuş ünlü isimler de bulunuyor. Dünyanın dört bir yanında tanınan ve birçok insanın rol modeli olan bu bilindik ünlüler daima hatırlanacaklardır.

İşte karşınızda dünyanın en sevilen ve unutulması imkansız ünlü isimleri:

10 Abraham Lincoln

Abraham LincolnABD’nin 16. Devlet Başkanı olarak görev yapmış olan Abraham Lincoln, 40 yaşından sonra inanılmaz bir başarı elde etmiş ünlü isimler arasında yer alıyor. 40 yaşında ABD Temsilciler Meclisi’nden ayrılıp, daha sonra Cumhuriyetçi Parti’yi kurarak ülkenin en zorlu zamanlarında ABD’ye başkanlık yapmıştır. Başkanlık döneminde gerçekleşen ‘iç savaş’, ciddi bir siyasi kriz olarak görülse de savaştan galip ayrılan Lincoln, bu krizin akabinde ülke birliğini korumuş, köleliği kaldırmış ve federal hükümeti güçlendirmiştir. İş gücünü arttırmak adına, Afrika’dan kaçırılıp getirilen insanların haklarını sonuna kadar koruyan Abraham Lincoln, 15 Nisan 1865 yılında uğradığı bir suikast sonucu yaşamını yitirmiş olsa da tarihin en iyi ABD Başkanları’ndan biri olarak halen daha sevilmektedir.

ABD TARİHİNDEKİ EN VARLIKLI DEVLET BAŞKANLARI İÇİN TIKLAYIN.

9 Martin Luther King

Martin Luther King1950’li yılların ortalarında cereyan eden ABD Yurttaş Hakları Hareketi’nin lideri olarak tanıdığımız, Afro-Amerikalı Baptist papaz Martin Luther King, dünyanın en bilindik ve en sevilen isimlerinden biridir. “I Have a Dream (Bir Hayalim Var)” cümlesiyle başlayan etkili konuşmasıyla milyonları peşine takmayı başaran King, şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik için kalkıştığı Montgomery Otobüs Boykotu ve Washington’a Yürüyüş eylemleriyle dikkatleri üzerine çekmişti. Abraham Lincoln  ile aynı sonu paylaşan Martin Luther King, henüz 39 yaşında bir suikast sonucu yaşama veda etti.

8 Rahibe Teresa

Rahibe TeresaAsıl adı Agnes Gonca Boyacı olan Üsküp doğumlu bir Katolik rahibe olarak bilinen Rahibe Teresa, Nobel Barış Ödülü başta olmak üzere yapmış olduğu iyilikleriyle tarihe damgasını vurmuştur. Ayrıca, iki hastayı iyileştirerek de azize unvanına erişen Rahibe Teresa, 1950 yılında kurmuş olduğu Hayırsever Misyonerler Cemaati ile yardıma muhtaç olanların iyilik meleği haline gelmiştir. Osmanlı topraklarında doğan Teresa, hayatının büyük bir kısmını ise fakirliğin anavatanı Hindistan’da geçirmiştir.

7 Bill Gates

Bill GatesMicrosoft şirketinin kurucusu ve dünyanın en zengin isimlerinden biri olan Bill Gates hakkındaki bilinmeyenlere buradan ulaşabilirsiniz. Özellikle de Warren Buffett ile birlikte yürütmüş olduğu hayır işleriyle tanınan bu ünlü isim, yardıma muhtaç çocukları sıtma ve çocuk felci gibi tehlikeli hastalıklardan korumak için büyük bir mücadele veriyor. Ayrıca, yoksulluk ve kötü eğitim şartlarını ortadan kaldırmak amacıyla yürüttüğü çalışmalarla da milyonların gönüllerinde taht kuran Bill Gates, mirasının tamamını da hayır kurumlarına bağışlayacağını açıklamıştır.

SERVETİNİN YARISINI BAĞIŞLAYAN MİLYARDERLER İÇİN TIKLAYIN.

6 Nelson Mandela

Nelson MandelaMartin Luther King gibi, ayrımcılık karşıtı bir aktivist olarak tanınan Nelson Mandela, ayrıca Güney Afrika Cumhuriyeti’nin de ilk siyahi devlet başkanı olarak görev yapmıştır. Özgür dünyanın en büyük örneklerinden biri olarak gösterilen Mandela, 1992 yılında Atatürk Uluslararası Barış Ödülü, 1993’te Nobel Barış Ödülü ve Lenin Barış Ödülü gibi birçok ödülün de sahibi olmuştur. 2013 yılında hayata gözlerini yuman Nelson Mandela, toplamda 250’nin üzerinde ödüle layık görülmüştür. Güney Afrika’da “Ulusun Babası” lakabıyla anılan Mandela, ayrımcılığın yanı sıra yoksulluk ve AIDS gibi, amansız hastalıklarla da mücadele etmiştir.

5 Shah Rukh Khan

Shah Rukh Khan80’in üzerinde filmde rol alan Bollywood’un ünlü ismi Shah Rukh Khan, “dünyanın en büyük film starı” olmasının yanı sıra, yapmış olduğu hayır işleriyle de daha şimdiden unutulmaz ünlüler arasına adını yazdırmıştır. Çocukların eğitimi için gerçekleştirmiş olduğu çalışmalarla UNESCO tarafından ödüllendirilen Khan, bu yardımların gizli tutulmasını, The Guardian gazetesine vermiş olduğu bir demeçte şu cümle ile açıklamıştır: “Kuran’da bir yerde diyor ki, eğer bağışı bir nedenden ötürü yaparsanız o bağış değildir.”

4 Richard Branson

Richard BransonToplamda 350’den fazla şirketi bünyesinde barındıran Virgin şirketler grubunun kurucusu Richard Branson, özellikle de barış ve insan hakları için yürütmüş olduğu çalışmalarla tanınıyor. Çevresel bozulmalarla ilgili kalkıştığı projelerle de gündeme gelen Branson, geleceğin seyrini değiştirebilecek güce sahip milyarderler arasında ilk sırada yer alıyor. Henüz 16 yaşında, Student adını verdiği dergi ile ticarete atılan Branson, bilime yapmış olduğu desteklerle de adından olukça söz ettirmeyi başarıyor. Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisini ve ticari zekasını, yardımsever kişiliğiyle taçlandıran Branson, günümüzün genç girişimcilerinin de örnek aldığı isimlerden biri olarak listemizde kendisine yer buluyor.

3 Marilyn Monroe

Marilyn Monroe20. yüzyılın en ünlü sinema yıldızı olarak tarihe adını yazdıran Marilyn Monroe, vefatının üzerinde yarım asır geçmesine rağmen, halen daha en bilindik ve en sevilen ünlülerden biri olarak yaşamaya devam ediyor. Los Angeles doğumlu Monroe, zorlu bir çocukluk geçirmesine karşın 1950’li ve 1960’lı yılların en büyük yıldızlarından biri olmayı başardı. Dünya çapında eşine zor rastlanacak bir popülariteye ulaşan Marilyn Monroe, sadece 10 yıllık bir sinema kariyerine sahip olsa da ölümünden sonra bile birçok ödülün sahibi oldu. Dünyanın en unutulmaz ve en sevilen sinema yıldızı olarak kabul görülen Marilyn Monroe, halen daha birçok ünlü isim tarafından taklit edilmeye çalışılıyor.

MARILYN MONROE VE DRAMATİK BAŞARI HİKAYESİ İÇİN TIKLAYIN.

2 Mahatma Gandhi

Mahatma GandhiDünya tarihinin en bilindik isimlerinden bir tanesi olarak karşımıza gelen Mahatma Gandhi, başarılı bir avukat olabilme hayaliyle Londra’da hukuk okumaya karar vermişti. 24 yaşına geldiğinde Güney Afrika’ya giderek, bu bölgede özellikle de Hintlilere uygulanan ırkçı ayrımcılıkla karşı karşıya kaldı. Irkçılığa karşı olan düşüncelerinin yanı sıra, yoksullara ve emekçilere uygulanan vergilendirme politikalarına karşı yapmış olduğu protestolar yüzünden birçok kez hapis yaptı. Öğüt dolu sözleri ve başarıları, ansiklopedilere sığmayan Gandhi, 78 yaşında hayata gözlerini yummuş olsa da dünyanın en unutulmaz isimlerinden biri olarak sonsuza kadar yaşayacaktır.

1 Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal AtatürkSadece Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve evvelinde başarılı bir Osmanlı subayı olmakla kalmayıp, dünya siyasetine yön vermeyi başaran, dünyanın en etkili isimlerinden de biri haline gelmiştir. Küba başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde heykeli bulunan ve izlemiş olduğu politikaların yanı sıra, kişiliği de örnek alınan bir lider olarak dünya tarihine damgasını vuran Mustafa Kemal Atatürk, kadın ve insan hakları için yapmış olduğu çalışmalarla da dünyanın en unutulmaz liderlerinden biri olmayı başarmıştır. Ayrıca ekonomik, toplumsal, politik ve kültürel reformlar başlatarak da karşıt ülkelerin de takdirini kazanan Atatürk, hem bırakmış olduğu eserleriyle hem de eşsiz başarılarıyla, vefatının ardından 78 yıl geçmesine rağmen, dünyanın en sevilen ve en unutulmaz liderlerinden biri olarak daima yaşayacaktır. Ayrıca, UNESCO tarafından 1981 yılının tüm ülkelerin oy birliğiyle “Atatürk Yılı” olarak kabul edilmesi de Mustafa Kemal’in dünyanın en etkili liderlerinden biri olduğunun da göstergesidir.

Anlık varoluş ve yok oluşlarıyla bizleri şaşkına uğratan milyonlarca ünlü ismin yer aldığı bu dünyada, vefat etmelerine rağmen bazı tanınmış isimler, başardıkları işler ve yapmış oldukları iyiliklerle daima hatırlanmayı hak ediyorlar. Hazırlamış olduğumuz bu unutulmaz ünlüler listesine elbette ki sığdıramadığımız isimler de vardır. Eğer, sizlerin de aklına gelen ve listemizde yer almayan unutulmaz ünlüler var ise yorumlarınızla birlikte bizlerle paylaşabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.