Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bill Gates Hakkında Bilmediğiniz 15 Bilgi

Yıllar boyunca dünyanın en zengini koltuğunda oturan Bill Gates'i daha yakından tanımak ister misiniz? Evetse, aşağıdaki listeye göz atın!
Bill Gates Hakkında Bilmediğiniz 15 Bilgi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Microsoft’un kurucusu ve dünyanın en zengin insanı olan Bill Gates hakkında herkes tarafından bilinen bilgiler bunlardır. Biraz detaya inersek eşini, çalışma arkadaşını ve sahip olduğu kocaman evi biliyoruzdur. Peki, Bill Gates yalnızca bunlardan ibaret mi?

Elbette hayır! Bill Gates sonuçta dünyanın en zengin insanı ve hakkındaki bilgiler bu kadar değil. Bill Gates’i tanımlayan daha birçok özelliği, hobisi bulunuyor. 80 milyara dolara yakın serveti ile illa pahalı zevkleri olacak diye bir kural yok. Bill Gates’in basit zevkleri de bulunuyor. Örneğin, Bill Gates tüm servetini Microsoft’tan elde etmiyor. 2013 yılında asıl para kazandıran iş, sahip olduğu Cascade Investment isimli yatırım şirketi oldu.

Bill Gates’in geçtiğimiz yıl Cascade yatırım şirketi ile Kanada Ulusal Trenyolu, Berkshire Hathaway, Deere & Co., Liberty Global ve Waste Management şirketlerine yatırım yaptığı biliniyor. Bill Gates, şu anda Microsoft’un yalnızca % 4 hissesini elinde bulunduruyor ama yine de en büyük hissedar o.

İşte Bill Gates hakkında bilinmeyenler:

Porsche Koleksiyonu

Porsche KoleksiyonuBill Gates, Porsche 911 Carrera, Porsche 930 ve Porsche 959 Coupe sahibi oldu. Ayrıca Gates’in 2008 yılında Ford Focus’un güvensiz bir araç olduğu yönünde söylemleri firmaya leke getirmişti. Komik olan ise Bill Gates’in Porsche 959’u satın aldığı ve ABD’ye getirtmek istediği zaman, ABD’de bu model güvensiz olduğu için yasaklanmıştı. Bill Gates bu arabayı getirtebilmek için 10 yıl Seattle limanında oturdu. O dönemin başkanı olan Bill Clinton daha sonra yasada bazı düzenlemeler yaptı ve koleksiyon otomobillerini bu konudan muaf tuttu. Bill Gates ise 10 yıl beklemek zorunda kaldı.

Yanlış Tahminleri

Yanlış TahminleriBill Gates, yanlış tahminleri ile de biliniyor. Gates bir zamanlar, kullanıcıların 640 KB daha fazla belleğe ihtiyaçları olmadığını iddia eden uzun konuşmalar yaptı. 1989 yılında Forbes, Microsoft’un 32 – bit işletim sistemini yapmayacağını duyurdu. Bu tam olarak Microsoft’un 32 – bit işletim sistemini piyasaya sürmeden 4 yıl önce duyurulmuştu.

Evinin Özellikleri

Evinin ÖzellikleriBill Gates, Xanadu 2.0 isimli ve 7 yılda inşa edilen 63 milyon dolarlık bir evde yaşıyor. Evin havuzunun özellikleri ise 60 metrelik bir havuz olması, su altı müzik sisteminin olması, 4 duşu, 2 küveti ve 1 soyunma odası bulunuyor. 762 metrekarelik bir spor salonu, 304 metrekarelik bir yemek salonu ve 23 araç kapasiteli bir garajı bulunuyor.

Gelecekte Yaşaması

Gelecekte YaşamasıXanadu 2.0 isimli evi, gelecekten bir ev izlenimi veriyor. Konukların isteğine bağlı sıcaklık ayarı, müzik, ışıklandırma, oda sensörları bulunuyor. Sesli bir komutla duvarlarda istediğiniz resmi ve fotoğrafı görmeniz mümkün. Bu sistem, 80 bin dolarlık ekranları olan 150 bin dolarlık bilgisayar ağ depolama aygıtına bağlı olarak çalışıyor.

Emlak Vergisi

Emlak VergisiSahip olduğu konutlar için 1 milyon dolar emlak vergisi ödediği biliniyor.

Tutuklanması

TutuklanmasıBill Gates, 70’li yıllarda bir çölde Porsche ile aşırı hız ve öfkeli kullanım nedeniyle ve sonra da kurallara uymaz sürüşü ile 2 yıl ehliyetsiz kaldı. 1989 yılında Kaliforniya’da sarhoş araba kullanımı nedeniyle tutuklandı. Bill Gates, şimdiye kadar 3 kere tutuklanmış oldu.

Dahi Lisans Dönemi

Dahi Lisans DönemiSAT (ABD’de lisans programlarına giriş için yapılan bir sınav) sınavında 1600 puan üzerinden 1590 puan ile mükemmel bir puan elde etti. Lakeside Okulu’ndan 1973 yılında mezun olan Gates, Harvard’a alındı.

İlham Kaynağı

İlham KaynağıEvinde kitap deposunda tuttuğu, Leonardo da Vinci’nin 500 yıllık Codex Leicester mozolesini 30 milyon dolara satın aldı. Bill Gates, Leonardo da Vinci’yi en büyük ilham kaynağı olarak tanımlar.

Teknolojik Önemi

Teknolojik Önemi1975 yılından beri teknoloji sektörünü canlı tutuyor ve istikrarlı bir şekilde yönetiyor.

Vakfi ve Bağışları

Vakfi ve Bağışları2007 yılında Bill ve Melinda Gates Vakfı için 28 milyar dolar bağışta bulunmuştur. Vakfın misyonu ise; dünyada açlık ve yoksulluğa, gelişen teknoloji ve ABD eğitim sistemi ile son vermek. Gates çiftinin, toplam servetlerinin % 95’ini bağışlayacağı tahmin ediliyor.

Jobs Buluşması

Jobs BuluşmasıSteve Jobs ile çift buluşması yaptılar. Dünyanın en büyük iki teknoloji rekabetçileri eşleriyle birlikte bir randevu ayarladılar.

İlk Bilgisayar Programı

İlk Bilgisayar Programıİlk 17 bilgisayar programı 4200 dolara satıldı.

Kirli İşleri

Kirli İşleriVakfı, 2010 yılında 23,1 milyon dolara, dünyanın en şeytani zirai ilaçlarını üreten firma olarak bilinen Monsanto’nun 500 bin hissesini satın aldı. Bu nedenle vakfın adı kirlendi ve vakıf, ilaç patentleri, tütün, alkol, petrol, GDO ve çeşitli medya organlarında ücretsiz yatırımlar yapıyor.

Telefon Antipatisi

Telefon AntipatisiTelefonlara cevap vermiyor. Microsoft’un yöneticisine göre Bill Gates, görev yaptığı süre boyunca aramalara yeni vermedi.

Günlük Geliri

Günlük GeliriGünlük 20 milyon dolar kazandığı biliniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın