Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

40 Yaşından Sonra İnanılmaz Bir Başarı Elde Etmiş 7 Ünlü İsim

Bir başarı elde etmek için yaşın önemi olmadığını gösteren ve dünya tarihine adını yazdıran 7 ünlü isimle tanışmaya hazır olun!
40 Yaşından Sonra İnanılmaz Bir Başarı Elde Etmiş 7 Ünlü İsim
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bazı aktörlere, işadamlarına veya dahilere baktığımızda, başarıyı genç yaşta yakalamayı başardıklarını görürüz. Bazıları ise dünyanın en genç milyonerleri ya da genç yaşta muhteşem başarılara imza atan insanlar kadar şanslı olamamış; fakat başarıya ulaşmak için hiçbir zaman geç olmadığını düşünmüşlerdir.

Fakat yer aldıkları alanlarda dünyanın seyrini değiştiren birkaç bilindik isim var ki, bu ünlüler başarıyı anca 40’lı yaşlarında yakalayabilmişlerdir. Bu ünlü isimler 30 yaşından önce milyoner olan girişimciler kadar, başarıya genç yaşlarda ulaşamamış olsalar da yaşamlarını adamış oldukları işlerde yaşlarının da kazandırmış olduğu tecrübeler sayesinde, hem dünya çapında tanınmışlardır hem de insanların örnek aldıkları isimler olmuşlardır.

Bu nedenle, bizler de hiçbir şey için asla geç olmadığını kanıtlayan bu ünlü isimlerin başarıya ulaşmadan önce neler yaptıklarının bir listesini hazırladık. Şimdi, dilerseniz listemizde yer alan efsanelerin kimler olduklarına birlikte bir göz atalım.

7 Henry Ford

40 Yaşında

Henry FordHenry Ford, genç yaşlarda Thomas Edison’un himayesinde, yeni bir otomobil geliştirmek için uğraşan genç bir mühendisti. 1863 doğumlu olan Ford, 40 yaşına bastıktan sonra 1903 yılında efsanevi bir otomobil markası olan ve halen daha üretmiş olduğu modellerle araba severlerin beğenisini toplamayı başaran Ford Motor şirketini kurdu. 5 yıl sonra Model T otomobili geliştirdikten sonra, Ford Mustang gibi birbirinden güzel modellerle otomotiv sektörünün efsanelerinden biri haline geldi.

6 Alan Rickman

42 Yaşında

Alan RickmanOcak ayında kaybettiğimiz 1946 doğumlu Alan Rickman, dünyanın en iyi film serileri arasında olan Harry Potter’daki Severus Snape karakteriyle izleyicilerin gönüllerinde taht kurmuş bir oyuncuydu. Rickman 20’li yaşlarının ortasında başarılı bir grafik tasarımcı olmasına rağmen, 1988 yılında Zor Ölüm filmindeki Hans Gruber rolü teklif edilene kadar tiyatroda başarılı olmayı tercih etmiştir. Rickman’ın en başarılı işlerinden birini ise, 1991 yapımı olan Robin Hood: Hırsızlar Prensi filmindeki Nottingham Şerifi’ni canlandırarak gerçekleştirmiştir.

5 Martha Stewart

44 Yaşında

Martha StewartAmerika’daki ev hanımlarının rol modeli haline gelen Martha Stewart, yıllarca catering işiyle uğraşmasına rağmen, 40’lı yaşlarında yayımlamış olduğu yemek kitapları ve televizyon programları ile dünya çapında tanınır biri olmuştur. Yiyecek içecek sektörünün içerisinde yıllarını veren dünyanın en zengin şefleri bile Martha’nın bu başarısına ulaşamamışlardır.

4 Samuel Jackson

46 Yaşında

Samuel Jackson60’ın üzerinde yer aldığı filmlerle Hollywood’dan en çok kazanç elde eden efsane oyuncular arasında yer alan Samuel Jackson, 46 yaşında, Pulp Fiction (Ucuz Roman) filmindeki Jules Winnfield rolü ile şöhretini kazandı. Fakat bundan önce başrol oynadığı ilk film olan 91 yapımı Orman Ateşi filmine kadar, iki yıl boyunca bağımlısı olduğu uyuşturucu ile büyük bir mücadele verdi.

3 Abraham Lincoln

47 Yaşında

Abraham LincolnAbraham Lincoln 40 yaşına geldiğinde ABD Temsilciler Meclisi’nden ayrıldı ve gerçek mesleği olan avukatlığa geri döndü. Bu olaydan sadece yedi yıl sonra Cumhuriyetçi Parti’yi kurarak, bu partinin ilk genel başkanı oldu. Dört yıl sonraki seçimlerde ise Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. devlet başkanı olarak seçildi. Şimdilerde ise Lincoln, ABD’nin kurucularının siluetlerinin yer aldığı ve dünyanın en pahalı heykelleri arasında olan Rushmore Dağı anıtına işlenerek ölümsüzleştirilmiştir.

2 Charles Darwin

50 Yaşında

Charles DarwinBiyolojinin en önemli ismi olan 1809 doğumlu İngiliz bilim insanı Charles Robert Darwin, evrim kuramının temellerini attığı Birleşik Krallık Donanmasına ait, HMS Beagle ile yolculuğuna daha 21 yaşındayken çıkmış olsa da, sağlık sorunlarından dolayı bu alandaki ilerlemesi uzun bir zaman aldı. 50 yaşında yayımlamış olduğu Türlerin Kökeni adlı kitapla, evrimin en önemli maddelerinden biri olan “doğal seçilim” konusuna parmak basarak inanılmaz bir kuramın doğuşuna imza attı.

1 Ronald Reagan

53 Yaşında

Ronald ReaganRonald Reagan oldukça başarılı bir oyunculuk kariyerine sahip olsa da, politikaya atılmak onun en büyük hayallerinden biriydi. 53 yaşına geldiğinde, 1964 yılındaki seçimlerde yapmış olduğu “A Time for Choosing” adlı konuşmayla hem bu hayaline kavuşmuş oldu hem de ABD’nin 40. başkanı olarak inanılmaz bir başarıya imza atmış oldu. Oyunculuk yetenekleri sayesinde halk tarafından fazlasıyla saygı duyulan bir isim olan Reagan, seçildikten iki ay sonra uğramış olduğu suikast girişiminden ağır yaralı bir şekilde kurtularak 20. yüzyılın en çok el üstünde tutulan ABD Devlet Başkanı olmuştur.

30’lu yaşlara geldiğimizde artık kariyerimizin mevcut şekilde son bulacağını düşünüp, karalar bağlamaya başlarız. Ancak, listemizde bulunan başarılı isimlerden de gördüğümüz üzere, hayat gerçekten de sürprizler ile doludur. Bu nedenle de ne olursa olsun, daha da fazlasına ulaşmayı istemekten vazgeçmemek gerek. Peki, sizler için hazırlamış olduğumuz bu ünlü isimlerden hangileri ünlü olmadan önce uğraştıkları meslekler ve başarıyı elde ettikleri yaşlarıyla sizler şaşırtmayı başarmıştır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.