Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ford Mustang Hakkında İnanılmaz 21 Gerçek

1964 yılında üretilmeye başlanan Ford Mustang hakkında neler biliyorsunuz? Aşağıdaki 21 şaşırtıcı gerçeğe göz atarak bilgilerinizi hemen test edin!
Ford Mustang Hakkında İnanılmaz 21 Gerçek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Arkanıza usulca yaslanın ve 1964 yılında üretilmeye başlanan Ford Mustang hakkında ne kadar bilgiye sahip olduğunuzu bir gözden geçirin. Yoksa bildikleriniz, efsane markanın kullanıldığı filmlerden mi ibaret. Hani şu abartılı motor sesiyle asfaltı titreten efektten bahsediyorum. Böyle bile olsa sizlere hak vermemek elde değil, çünkü yılların başarılı markasına ülkemizde rastlamak oldukça zor. Kim bilir, belki herkes tarafından bu kadar tutkulu sevilmesinde nadir olmasının da payı var.

Mustang’ın macerası aslında 1964 yılında gösterimi yapılan Sean Connery’in başrol oynadığı James Bond Goldfinger (Altın Parmak) filmiyle başlıyor. Filmden sonra herkes tarafından sevilen ve kabul gören marka, günümüze kadar gelen efsanevi başarısını da yakalamış oluyor. 2008 yılında vizyona giren ve orijinal adı Knight Rider olan Kara Şimşek isimli filmde yine 5. Nesil bir Ford Mustang GT500KR kullanılmıştır. Bu özelliğiyle marka, dünyanın en pahalı film arabaları listesinde de yer almayı başarmıştır.

Eminim bu söylediklerimiz hakkında bilgi sahibi olan okuyucularımız vardır. Ama şimdi sizlerle Ford Mustang hakkında belki de daha önce hiç duymadığınız bilgileri paylaşacağınız. İsterseniz, asıl konumuza bir an önce geçerek; Ford Mustang hakkında öğrenilmesi gereken bilgileri incelemeye başlayalım.

İşte karşınızda Ford Mustang hakkında daha önce hiç duymadığınız inanılmaz gerçekler:

Ford Mustang’ı tasarlayan isimler ile Don Draper arasındaki benzerlik!

Ford Mustang’ı tasarlayan isimler ile Don Draper arasındaki benzerlikDon Draper, ünlü televizyon dizisi Mad Men’in kahramanı ve kurgusal bir karakteridir. İlk Ford Mustang’i tasarlayan isimler, tıpkı Don Draper gibi görünüyor; sigara içiyor ve davranıyorlardı. Zira Ford Mustang’ın üretilmesindeki amaç insanların dikkatini çekmeyi başarmaktı.

Ford Mustang ne kadar hızlıydı?

Ford Mustang ne kadar hızlıydıFord Mustang’in asıl hedefi Chevrolet’in arkadan motorlu Corvair modelini geçebilmekti. Ancak, otomobil bundan çok daha iyi bir performans göstermiş ve kendi zamanınında yer alan F1 otomobillerinin hızına yetişmeyi başarmıştır.

İlk Mustang reklamı!

İlk Mustang reklamıGörmüş olduğunuz reklamın, 1960’lı yıllarda kullanılmış olması gerçekten de şaşırtıcı değil mi?

Üretilen 2. Mustang!

Üretilen 2. MustangGeorge Jetson tarafından tasarlanan 2. Ford Mustang’ın ne kadar kusursuz olduğunun farkındasınız, değil mi? 2. Ford Mustang, 1964 yılında piyasaya sürülmüş olsa da çağının oldukça ötesinde bir araç olarak tasarlanmıştır.

Mustang’ın tasarımı yıllar geçtikçe nasıl değişti?

Mustang’ın tasarımı yıllar geçtikçe nasıl değiştiMustang’ın keskin hatlara sahip olan tasarımı, yıllar geçtikte biraz daha yumuşatıldı ve neredeyse yuvarlak bir hale dönüştürüldü.

Yuvarlak tasarıma sahip olan Mustang’ın ilham kaynağını biliyor musunuz?

Yuvarlak tasarıma sahip olan Mustang’ın ilham kaynağını biliyor musunuzMustang’ın tasarım ekibi; Joesep Oros, L. David Ash, Gale Halderman ve John Foster, Alfa Romeo 1900 CSS’nin Mustang’a ilham kaynağı olduğunu inkar etmemişlerdir. Daha sonra Ford’un Ghia’yı satın almış olması da hiç kimseyi şaşırtmamıştır.

Alfa Romeo ile Mustang arasındaki büyük benzerlik!

Alfa Romeo ile Mustang arasındaki büyük benzerlikMustang’ın 1963 modelinde kullanılan çizgilerin, Alfa Romeo 1900 CSS’ye ne kadar benzediğini siz de fark ettiniz, değil mi?

Mercury Cougar!

Mercury Cougar1967’den 1977’ye kadar üretilen ve satışı yapılan Mercury Cougar, Forf Mustang temel alınarak tasarlanmıştır.

Cougar’ın panter desenli logoları!

Cougar’ın panter desenli logolarıEvet, Ford Mustang’ın kardeşi olarak da anılan Mercury Cougar’ın birçok farklı versiyonu bulunan panter desenli logoları bulunmaktadır.

Michigan Wolverines’e yenilen Mustang Smu!

Michigan Wolverines’e yenilen Mustang SmuMustang’ın futbol takımı Mustang Smu, 28 Eylül 1963’te yapılan müsabakada Michigan Wolverines ile maç yapmış ve bu oyunu almak için büyük çaba göstermiştir. Ancak Mustang Smu’nun çabaları işe yaramamış ve müsabaka 27-16 mağlubiyetle sonuçlanmıştır.

Üretilen ilk Mustang’a ne oldu?

Üretilen ilk Mustang’a ne olduBu konu hakkında oldukça farklı fikirler ortaya atılmaktadır. Örneğin, üretilen ilk Mustang’ın Kanadalı bir uçak pilotu olan Stanley Tucker’e satılmış olduğu söylenmektedir. Bununla birlikte, Gail Wise isimli bir kadın; üretilen ilk Mustang’in kendisinde olduğunu öne sürmüştür. Yani ilk Ford Mustang’ın kimde olduğu kesin olarak bilinmemektedir.

Mustangin ilk ciktigi yillarda kullanilan reklamlar

Mustangin ilk ciktigi yillarda kullanilan reklamlar1960’lı yıllarda Amerika’da sekreterlerin genel olarak; gitar çalan, sürekli gülümseyen ve mini etek giyen bayanlar olarak görüldüğünü biliyor muydunuz? Mustang’da çıkarmış olduğu reklam unsurlarında bu şekilde görünen sekreterleri kullanmıştır.

Mustang Aspen’i daha önce duymuş muydunuz?

Mustang Aspen’i daha önce duymuş muydunuzGörmüş olduğunuz resimdeki station wagon Mustang’in resmi, 28 Ocak 1966’da çekilmiştir. Bu araçtan 2 tane üretilmiş olduğu bilinen bir gerçektir.

Mustang’ın yuvarlak farları!

Mustang’ın yuvarlak farları1962 yılına kadar Ford Mustang, neredeyse tamamen yuvarlak farlara sahipti.

Ford Mustang’ın yıllardır süren istikrarlı üretimi!

Ford Mustang’ın yıllardır süren istikrarlı üretimiFord Mustang’ın ilk kez piyasaya sürülmesinden bu yana yarım asırdan fazla zaman geçmiş olmasına rağmen, Mustang otomobilleri hiç ara verilmeden üretilmeye devam etmiştir.

Ford Mustang’ın başka bir isimde üretildiğini düşünebiliyor musunuz?

Ford Mustang’ın başka bir isimde üretildiğini düşünebiliyor musunuzFord’un; The Stiletto, Comet, Allegro, Torino, Cougar, Panther, Cheetah, Bronco, Colt ve diğer otomobil isimleri düşünüldüğünde, Mustang’ın bu araçlar için en uygun tercih olduğu düşüncesine siz de katılıyorsunuz, değil mi?

Mustang logosu!

Mustang logosuMustang logosu, otomobilin ismine karar verilmeden daha önce Phil Clark tarafından tasarlanmıştı. Dörtnala giden bir at biçiminde tasarlanmış olan logonun; otomobilin hızını vurguladığı, yaygın bir inanış olsa da bu konu hakkında çok farklı fikirler de ortaya atılmıştır.

McLaren ile Mustang’ın ortaklığı

McLaren ile Mustang’ın ortaklığı1980 yılında aniden karar verilen bir ortaklık neticesinde, McLaren ile Mustang 250 araç ile sınırlı olan M81 Mustang, adı altında ortak bir tasarım yapmışlardır. Yurtdışında 25.000 dolar değerinde olan bu araçlar, çoğu insan tarafından pahalı görülmüş ve neticede, M81 Mustang’dan yalnızca 11 adet üretilmiştir.

Henry Ford’un şaşırtıcı cevabı!

Henry Ford’un şaşırtıcı cevabıŞirketin yüksek mercilerindeki yetkilileri, Henry Ford’a Mustang üretme teklifini defalarca götürmüşler; ancak her defasında reddedilmişlerdi. Tekliflerinde ısrar eden yetkililerin çabaları sonucunda, nihayet ikna edilebilen Henry Ford; Mustang’ın satış sayısını gördüğünde durumdan epey hoşnut olmuş ve daha önce bu teklifi reddetmiş olduğu için büyük pişmanlık duymuştu.

Mustang’ın inanılmaz satışları!

Mustang’ın inanılmaz satışları!Piyasaya sürüldüğü ilk gün 22.000 adet satılan Ford Mustang, bu satışlarıyla büyük bir başarı yakalamıştır.

Üretilen ilk Mustang’ın hedefinde kadınların olduğunu biliyor muydunuz?

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Evet, üretilen ilk Mustang’ın bayan sürücüleri hedef aldığı da bilinen ve şaşırtıcı bir gerçektir. Zira bu otomobillerin kullanımının hem oldukça rahat hem de hafif olduğu ile ilgili reklamlar yapan şirket, yeni evli çiftleri ve gençleri de düşünerek fiyatlarını epey makul miktarlarda belirlemiştir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın