Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İştahımızı Kabartan Servetleriyle Dünyanın En Zengin 12 Şefi

Dünyaca tanınmış şeflerin dillere destan tabakları için bir servet ödenir. Doğal olarak bu şefler de kendi servetini artırır. İşte dünyanın en zengin şefleri...
İştahımızı Kabartan Servetleriyle Dünyanın En Zengin 12 Şefi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dünyanın en ünlü ve en zengin şefi olmak öyle çok da basit olmasa gerek. Yaptığınız güzel yemekler tek başına bu konuda yeterli olmayabilir. Buluşlarınız, kendinize özel tekniğiniz, birikimlerinizi paylaşacağınız yayımlarınız ve tüm bunların ötesinde becerilerinizi sergileyeceğiniz lüks bir restoranınız olmalı. Tabi ki bu durum, başlangıçta kendinizi geliştirmeniz ve tanınmanız için geçerli. Sonrasında işin şov kısmı sizi bekliyor ve bu kariyerinizdeki zirveyi gösteriyor. Çünkü ünlü şeflerin çoğu artık restoranlarda yemek yapmıyor. Restoran zincirleri, televizyon şovları, yazdıkları yemek kitapları ve söyleşi programlarındaki aktivitelerle fazlasıyla meşgul haldeler.

Uluslararası bir aşçıbaşının yıllık geliri ortalama 71 bin dolar. Ama bazı isimler var ki onlar, kariyerleriyle bir marka haline gelmiş özel yetenekler. Tabi ki kazançları da bu doğrultuda epey fazla. Geçmişte bir şef ne kadar ünlü olursa olsun, ya ismiyle bilinirdi ya da unvanıyla. Kısacası gittiğiniz lüks bir restoranda onunla karşılaşmanız olası değildi. Şimdi ise sıcak mutfaklarda çalışan sahnenin arka kısmındaki becerikli eller, kameraları daha çok sevmişler ki birbirinden kaliteli TV şovlarında hünerlerini sergiliyor ya da sergilemeye çalışanları izleyerek puan veriyor. Kısacası medya dünyasının mutfağa girmesi, onların mesleğe bakış açısını da değiştirdi. Eskiden en çok kazanan şef en hünerli ellere sahip olandı. Şimdi ise TV şovu en çok reyting alan ve yazdığı kitap en çok satanın parsayı topladığını görüyoruz. Kısacası ünlü statüsüne yükselmeleri, onların milyonerler listesinde de yer almalarını sağladı. Şimdi dünyanın en zengin 12 şefine birlikte bir göz atalım.

İşte karşınızda kazandıkları paralarla dünyanın en zengin 12 şefi:

12 Anthony Bourdain

6 Milyon Dolar

Anthony BourdainAnthony Bourdain dünyaca ünlü bir şef. Televizyon yıldızı kimliğiyle kitapları en çok satan yazarlar arasında ve bir de Emmy ödülü kazandı. Bourdain Travel Channel’in No Reservation isimli programı ayrıca, Discovery Channel ve Living Channel’de de yayınlanıyor. Amerika’nın Aşçılık Enstitüsü’nden mezun olan Bourdain, Brasserie Las Halles’in de bulunduğu birçok restoranda usta şefliği yapmıştı.

2000 yılında Bourdain, Mutfak Sırları: Aşçılık Dünyasındaki Mahrem Maceralar adındaki kitabı yazdı. Bu kitabın en çok satanlar arasında yer alması onun ünlü olma yolundaki attığı ilk adım oldu. 2005 yılında No Reservastion ve 2013 yılında da Anthony Bourdain: Parts Unknown programlarını sundu. Buourdain, 6 milyon dolar değerinde servete sahip.

11 Ana Quincoces

7 Milyon Dolar

Ana QuincocesAna Quincoces, “Miami’nin En Ateşli Şefi” olarak tanınıyor. Annesine mutfakta yardım ederek büyümesi şef olmasına ön ayak olmuş. Küba mirasını tanıtmak isteyen Quincoces, Cuban Chicks Can Cook adında bir yemek kitabı yazdı. Kitapçılarda bulunan bu eser yok sattı ve onun gazetelere, televizyon şovlarına ve dergilere çıkmasında yardımcı oldu. Quincoces’in ikinci kitabıysa Sabor’du. A Passion For Cuban Cuisine de en çok satan kitaplar arasındaydı. Quincoces, üçüncü kitabını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Ayrıca Küba’nın bir numaralı pişirme malzemeleri markası olan IMUSA’nın da reklam yüzü. Bu malzemeler dünya çapında 10 binden fazla mağazada satılıyor.

10 Nigella Lawson

15 Milyon Dolar

Nigella LawsonNigella Lawson sıradan bir şef olmaktan çok uzakta. Londra doğumlu olan bu ünlü; ayrıca bir gazeteci, kitap eleştirmeni, televizyon yayımcısı. Lawson’ın pişirme yeteneği, yemek ve catering firması olan J. Lyons Şirketi’nin sahibi olan ailesinden geliyor. 1998 yılında 300 binden fazla satan How To Eat adındaki ilk yemek kitabını yayınladı. 2000 yılında How To Be A Domestic Goddess kitabını kaleme aldı. Bu kitap ona, Yılın İngiliz Yazarı Ödülü’nü kazandırdı.

1999 yılında kendi televizyon şovu Nigella Bites isimli programını sunmaya başladı. Ayrıca, Food Network’te Nigella’s Feast ve BBC’de Nigella Express televizyon şovlarının da sunucusu. Lawson, Living Kitchen adındaki kendi yemek eşyaları zincirinin de sahibi ve net serveti 15 milyon dolar civarında.

DÜNYANIN EN PAHALI 10 MUTFAK ALETİ İÇİN TIKLAYIN.

9 Paula Deen

16 Milyon Dolar

Paula DeenLady&Sons isimli restoranın sahibi olan Paula Deen, dünyanın en ünlü şeflerinden bir tanesi. Deen, bugüne kadar 14 yemek kitabı yazdı. Yemek kariyerine The Bag Lady ismindeki ev işinde başlayan Deen, kısa sürede mutfağını büyüttü ve 1991 yılında Lady adındaki restoranını açtı. 1996 yılında oğulları ile birlikte Lady&Sons restoranını açtı. Büyük bir başarı yakalayan Deen, 2008 yılında The Paula Deen Buffet’i açtı.

2009 yılında Walmart mağazasında satılmaya başlanan kendisine ait tatlılar üretti. Ünlü şefin The Lady&Sons Savannah Country Cookin ve The Lady&Sons Savannah Country 2 olmak üzere iki adet kendi yayımladığı yemek kitabı bulunuyor. Deen, QVC ve Oprah Winfrey Show’a da konuk olmuştu. Food Network’da yayınlanan Paula’s Home Cooking adında yemek şovunu da sundu. Food Network’da yayınlanmış diğer iki programının isimleri ise Paula’s Party ve Paula’s Best Dishes’idi. 2015 yılında deen ROKU’da Paula Deen Channel’i kurdu ve Deen’in net serveti 16 milyon dolardır.

8 Mario Batali

25 Milyon Dolar

Mario BataliUsta bir şef olan Mario Batali, restoran sahibi, yazar ve televizyon karakteri. Hong Kong, Las Vegas, Los Angeles, New York City ve Singapur’da birçok restoranın da ortağı. 27 yaşında Santa Barbara’daki Four Seasons Baltimore Hotel’de aşçı yamaklığı yaptı. New York’da açmış olduğu Po adındaki restoran ile büyük bir başarı yakaladı. Restoranının popülerliği, Food Network’da 1996-2004 yılları arasında yayınlanan Molto Mario isimli kendi programını sunmasında ön ayak oldu. New York Times tarafından dört yıldızlı eleştiri unvanı alması, bu mekanı 40 yıldan fazla süredir ilk kez dört yıldız alan İtalyan restoranı yaptı. Batali’nin net serveti 25 milyon dolardır.

7 Ina Garten

44 Milyon Dolar

Ina GartenFood Network’da yayınlanan The Barefoot Contessa isimli programıyla özdeşleşen Ina Garten, yazarlığının da yanı sıra Beyaz Saray’ın Yönetim ve Bütçe Dairesi’nin eski bir üyesidir. Garner, resmi bir eğitim almamıştır. Yemek pişirmeyi, yemek kitaplarından öğrendi. Julie Child tarafından yazılan yemek kitapları onun favori kitapları arasındaydı. Barefoot Contessa adındaki gurme yemek mağazası ile şeflik kariyeri de başlamış oldu. Birçok yemek kitabı ve dergi makaleleri yazan Garten, kendi hazır yemeklerini de üretti. Garten’in kitapları her zaman en çok satanlar arasında oldu. Barefoot Contessa Yemek Kitabı üç kez basıldı. Ina Garten’in net serveti 44 milyon dolardır.

6 Emeril Lagasse

50 Milyon Dolar

Emeril LagasseFood Network’daki Emeril Live ve Emeril’s Essence şovları ile zirve yapan Lagasse, Johnson and Wales Yemek Okulu mezunu. Emeril, 1979 yılında Dunfey’s Hyannis Resort’un aşçı başı oldu. Tam olarak New Orleans’taki Commander’s Palace’de aşçı başı olduğunda tanınmaya başladı. Lagasse’nin neşeli kişiliği “daha yukarı fırlat” ve “Bamsi” sözleri sayesinde zirve yaptı. 2009 yılında Lagasse, Bravo’s Top Chef yapımında jüri üyesi oldu. Jon&Kate Plus Eight ve Disney’in Prenses ve Kurbağa animasyonunda Timsah Marlon’a da sesiyle can vermişti. Emeril Lagasse’nin net serveti 50 milyon dolardır.

5 Rachel Ray

75 Milyon Dolar

Rachel RayRachael Ray; ünlü bir şef, televizyon sunucusu, kendi işinin sahibi ve bir yazar. Food Network şovlarından; 30 Minute Meals, Rachael Ray’s Tasty Travels ve Günde 40 Dolar’ın sunuculuğunu yaptı. En çok satan yemek kitaplarının yanı sıra, 2006 yılında Everyday With Rachael Ray adında kendi dergisini kurdu. Ray sunmuş olduğu şovlar ile üç kez Gündüz Kuşağı Emmy Ödülü’nü kazandı. Basit tariflere odaklanarak yemek kariyerini oluşturan Ray’in en bilindik tarifi 30 dakika ya da daha az sürede tamamlanan yemeklerden oluşuyor. Resmi olarak aşçılık eğitimi almayan Ray, kendi işi için “vasıfsız” olduğunu belirtiyor. Vasıfsız olmasına karşın net serveti 75 milyon dolar.

ASLA ÇIKMAK İSTEMEYECEĞİNİZ DÜNYANIN EN PAHALI MUTFAKLARI İÇİN TIKLAYIN.

4 Wolfgang Puck

75 Milyon Dolar

Wolfgang PuckWolfgang Puck, dünyada en çok tanınan ve saygı duyulan şeflerden bir tanesi. Puck, şef olmasının yanı sıra; restoran sahibi, yazar ve aktördür. Avusturya’da doğan Puck, yemek yapmayı pasta şefi olan annesinden öğrenmiş. Sahip olduğu restoranlar 2004 yılından beri En İyi 40 Restoran içerisinde yer alıyor. 20 akşam yemeği restoranı, catering hizmeti ve 80 Wolfgang Puck Expresses’in de sahibidir. Frasier, Las Vegas ve The Weatherman and Tales from the Crypt yapımlarında rol aldı. Şu anda 75 milyon dolarlık net servete sahip.

3 Gordon Ramsay

175 Milyon Dolar

Gordon RamseyYemek pişirdiği sırada çabuk sinirlenebilen yapısıyla tanıdığımız İskoç şef Gordon Ramsay; dört yıldızlı restoranlara ve Hell’s Kitchen, Ramsay’s Kitchen Nightmares, The F Word ve Master Chef’in de bulunduğu birçok televizyon şovunun sahibi. 2006 yılında “Yılın Bağımsız Restorancısı” ödülünü kazandı. Ramsay’ın amiral gemisi olan Restaurant Gordon Ramsay, 8 yıl boyunca Londra’nın en gözde restoranı olmuştu. Ramsay 2013 yılında Ünlü Aşçılar Birliği’ne girmiş oldu. Net serveti tam olarak 175 milyon dolardır.

DÜNYANIN EN PAHALI 6 MUTFAK BIÇAĞI İÇİN TIKLAYIN.

2 Paul Bocuse

185 Milyon Dolar

Paul BocuseBirçok restoranın sahibi olan Fransız şef Paul Bocuse, bütün kariyerini taze sebzelerin kullanımındaki önemin vurgulanmasında harcadı. Dünyanın en saygı duyulan şeflerinden bir tanesi. Restoranı Auberge du Pontde Collonges, Londra’da 3 yıldıza sahip nadir restoranlardan arasında yer alıyor. Ayrıca Bocuse’nin yaratmış olduğu yermantarı çorbası, favori yemeklerden biri oldu. 2011 yılında Bocuse, America’nın Aşçılık Enstitüsü tarafından onur ödülüne layık görüldü. Bocuse, modern Fransız mutfağının elçisi olarak kabul ediliyor. Paul Bocuse’nin net serveti 185 milyon dolar.

1 Jamie Oliver

400 Milyon Dolar

Jamie OliverJamie Oliver, listedeki en genç ve en zengin şef. 1975 yılından doğan Oliver, şef kimliğinin yanında televizyon yıldızı ve restoran işletmecisi olarak da biliniyor. Bu genç şef, yemek odaklı TV şovlarının en bilindik isimi. Birçok başarılı yemek kitabı kaleme aldı. Ayrıca daha iyi gıda eğitimi için küresel kampanyalar başlattı.

2005 yılında başlattığı kampanya “Beni Daha İyi Besle” adını taşıyordu. Bu kampanya İngiliz çocuklara daha sağlıklı yemekleri aşılama ve diyetlerinde zararlı yiyecekleri çıkarmalarına yardım etmeyi amaçlıyordu. The Naked Chef adındaki kendi yemek programından sonra başka bir yemek programı olan Return to Jamie’s Kitchen’i sunmaya başladı. Dünyanın en zengin şefinin net serveti 400 milyon dolar.

İştahımızı kabartan yemekleri ile beraber sundukları şovlarla da ruhumuzu doyuran bu şefler, dünyanın en iyileri arasında. Ülkemizde de sundukları ve katıldıkları yapımların formatında birçok program yapıldı ve bu programlara halk oldukça yoğun bir ilgi gösterdi. Sizlere sunmuş olduğumuz bu listedeki isimlerin kazandıkları astronomik rakamları hak edip etmediklerini de sizlerin yorumlarına bırakıyoruz. Bir de merak ediyoruz. Ülkemizde de yayımlanan bu tarz formattaki yapımlardan en çok hangisi hoşunuza gidiyor?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.