Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 6 Mutfak Bıçağı

Bir şef için kullandığı bıçak çok önemlidir. En özel şefler için hazırlanan bıçaklar ise dünyanın en pahalı mutfak bıçakları listesini ortaya çıkarırken kendine hayran bırakıyor.
Dünyanın En Pahalı 6 Mutfak Bıçağı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bir kadın için evin en önemli bölümlerinden biri hiç şüphesiz mutfaktır. Mutfağın vazgeçilmez ürünleri arasındaysa bıçağı ilk sıralarda sayarız. Çoğunuz bu konuda benimle hem fikirdir diye düşünüyorum. Zira kadınların ya da mutfakta vakit geçirmeyi seven erkeklerin, körelmiş bıçaklara ne kadar sinir olduğunu ve bu yüzden evde küçük kaoslar çıkardığını duymuşuzdur. Neyse ki ülkemiz bu konuda gayet başarılı. Özellikle bazı yörelerin el işçiliğiyle ürettiği bıçaklar, ömürlük özellikleriyle mutfaktaki en büyük yardımcılarımız.

Her ne kadar kaliteleriyle dillere destan bıçak üreticilerimiz olsa da genellikle bizler ucuz işporta mallarına yöneliyoruz. Çoğu kez rengi ya da deseni hoşumuza gidiyor, en önemlisi de fiyat etiketi ucuz olduğundan tercih ediyoruz. Halbuki sıklıkla değiştirdiğimizden yüzü astarını maalesef geçiyor. Kaliteli bir ürünün tabi ki fiyatı da birazcık yüksek olacaktır; ama ne kadar? Bugün sizler için hazırladığımız listedeki bıçaklar dünyanın en kaliteleri mi bilemiyorum; ama en pahalıları oldukları kesin. İsterseniz bu bıçaklara birlikte göz atalım.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı mutfak bıçakları:

6 Saji Craft Santoku 180mm

757 Dolar

Saji Craft Santoku 180mmListemizdeki en ucuz mutfak bıçağı 757 dolar değerindeki Saji Craft Santoku. Aslında çok fazla özelliği olmayan bıçağın hem pratik hem estetik olduğunu söyleyebiliriz. Bıçağın ismindeki Santoku kelimesi, 3 fayda anlamına geliyor. Bu da bıçağın doğrama, kıyma ve dilimleme yönünden eşit derecede kullanışlı olduğunu ifade ediyor. Bu ürünün Japanese Knife Company’de satıldığını da ek bilgi olarak verelim.

5 Tsukasa 270mm Enryu Kurouchi Damascus Wa-Gyuto Beyaz Çelik Bıçak

2.500 Dolar

Tsukasa 270mm Enryu Kurouchi Damascus Wa-Gyuto Beyaz Çelik BıçakJaponların, usta eller tarafından özenle hazırlanmış kılıçlarının ününü hepimiz duymuşuzdur. İşte bu bıçak da Tsukasa Hinoura tarafından Sanjo’da tasarlanmış 2.500 dolar değerinde bir ürün. Üzerinde üç boyutlu Şam deseniyle dikkat çeken beyaz çelik bıçak, yüksek fiyatını el dövmesi işçiliğine borçludur.

4 Yoshihiro Mizuyaki Honyaki,Yanagi Kiritsuke 13, Fuji Dağı ile Dolunay Desenli Bıçak

5.000 Dolar

Yoshihiro Mizuyaki Honyaki,Yanagi Kiritsuke 13, Fuji Dağı ile Dolunay Desenli BıçakDünyanın en pahalı mutfak bıçaklarından bir tanesi de aşağıda gördüğünüz 5.000 dolarlık ürün. Sakai’de üretilen bıçak yalnızca keskinliğiyle değil, ayna görünümdeki tasarımıyla da dikkat çekiyor. Üzerindeki desenlere baktığımızda, bıçağın Fuji Dağı üzerindeki dolunay ve anka kuşundan oluştuğunu görüyoruz.

3 Nenohi Honyaki Dentokougeishi Sakimaru Tokabiki with Corian Handle 15.4

6.980 Dolar

Nenohi Honyaki Dentokougeishi Sakimaru Tokabiki with Corian Handle 15.4Demir ustası Yoshikazu Ikeda, yıllardır honyaki bıçakları üretiyor ve bu başarılı ismin eserlerinden biri de karşınızdaki Sakimaru Takobiki bıçağı. Oldukça güzel görünen el boyaması kılıfıyla birlikte sunulan bıçağın üzerindeki işlemeler de eski Wajima Lacquer metoduyla yapılmış. Ürünün fiyatı 6.980 dolar olarak belirtilmiş.

2 Nesmuk Jahrhundertmesser

96.000 Dolar

Nesmuk JahrhundertmesserAlman bıçak üreticisi Nesmuk tarafından üretilen bıçak, listemizde yer almasının yanında, dünyanın en pahalı şef bıçağı olarak da ün kazanmış. Lars Scheidler tarafından dövülen bıçak, birinci sınıf kalitede karbon çeliğinden üretilmiş. Buna ek olarak, 5000 yıllık bir bataklık meşesi ve 25 adet elmasın kullanıldığı tasarımın fiyatı yaklaşık 96.000 dolar olarak belirtiliyor.

1 Gem of The Orient

2.1 Milyon Dolar

Gem of The OrientEvet, Gem of The Orient belki mutfak kullanımı için uygun değil; ancak bu harika bıçağın da listemizde olması gerektiğini düşündük. Efsanevi Amerikan bıçak üreticisi Buster Warenski tarafından tasarlanan ürünün bileşenleri ise altın, 153 adet zümrüt ve 9 adet elmastan oluşuyor. Sonuçta bu gösterişli bıçak, 2.1 milyon dolarlık satış fiyatıyla dünyanın en pahalısı olma unvanını kazanmış.

Evet, dünyanın en pahalı mutfak bıçaklarını birlikte incelemiş olduk. Peki, yukarıdaki bıçaklardan hangisi sizin favoriniz? Ya da bu bıçaklarla mutfakta iş yapmaya kalkışılabilir mi? Açıkçası ben yukarıdaki bıçaklarla elma bile doğrayamam! Peki ya siz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın