Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın Süper Gücü ABD’nin Tarihteki En Varlıklı 10 Devlet Başkanı

Her ABD başkanı sadece kendi döneminde değil, her zaman dikkat çekmeye başarmıştır. Listemizde ABD'nin en varlıklı devlet başkanları bulunuyor:
Dünyanın Süper Gücü ABD’nin Tarihteki En Varlıklı 10 Devlet Başkanı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Belki de ABD Devlet Başkanı olmaktan daha güçlü bir meslek dünyada yoktur. Milyon dolarlık, hatta milyar dolarlık servetleri ile dünyanın en zengin devlet başkanları ve onların sahip oldukları dünyanın en lüks başkanlık uçakları daha önce konularımız arasında yer almıştı. Fakat şu anda sadece Amerika’nın doğuşundan bugüne kadar ülkenin başkanı olmuş en zengin liderlerini ağırlayacağız. 227 yıl süresince, 44 adam bu elit gruba katılarak dünyayı yönetti. Ne yazık ki dünyayı yönetmek çok karlı bir iş değildi. Eğer dünyanın yönetimi gerçek anlamda ABD Başkanları’nda olsaydı, her gün dünyanın yükünü sırtlanmak zorunda kalırlardı. Şu anda yaşamış olduğumuz gezegenin aksine dünya, George Washington’un başkanlığı ile büyük ölçüde değişime uğradı. Dünya bu 44 başkan eşliğinde değişim gösterirken, dolar da sabit durmayıp önemli ölçüde iniş ve çıkışlar gösterdi.

Başkanlık maaşları, ABD kuruluş tarihinden bu güne kadar altı defa artış göstermiştir;

  • 1789 – 25 Bin Dolar
  • 1873 – 53 Bin Dolar
  • 1909 – 75 Bin Dolar
  • 1949 – 100 Bin Dolar
  • 1969 – 200 Bin Dolar
  • 2001 – 400 Bin Dolar

Görünüşe göre, başkanların aldıkları maaşlar milyon dolarlık servetler oluşturmak için yeterli değildi. Ancak bir başkan olarak görevden ayrıldıktan sonra ek gelirler elde etmek mümkündü ve göreceğiniz üzere, bu insanların çoğu oval ofiste yer almadan önce de avantajlara sahiplerdi. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu liste, ABD tarihinin en zengin on devlet başkanının isimlerini ve kariyerlerinden satır başlarını içerir. Listemizde yer alan bazı liderler, görevlerinden ayrıldıktan sonra milyonlarca dolar kazanabilmenin bir yolu olarak eski devlet başkanı rollerini kullanırken; diğerleri ise doğuştan ya da zengin bir ailenin kızı ile evlenerek bu servetlere ulaşmışlardır. Bu şekilde de Amerika tarihinin ve dünyanın en zengin liderleri arasında yer almışlardır.

Listemizde doların parasal değeri günümüze göre ayarlanmıştır ve bu paralar, ABD Başkanları’nın sahip oldukları servetleri göstermektedir. Ne dersiniz başlayalım mı?

İşte karşınızda ABD tarihinin en varlıklı 10 devlet başkanı:

10 Bill Clinton

55 Milyon Dolar

Bill Clinton90’lı yıllarda etkili olan Arkansaslı bu çapkın erkek, listemizde bulunan varlıklı devlet başkanlarından en yoksuludur. Clinton bir politikacıydı ve politikacı olarak kariyer yapmanın başlıca hedeflerinden biri yüklü miktarlarda paralar kazanmak olsa da her zaman bunu başaracaklar diye bir kaide yok. Clinton’un servetinin gerçek sırrı, başkanlık hayatının son bulmasından sonra açığa çıkmıştır. Clinton’un biyografisi olan My Life, eski başkana 15 milyon dolar kazandırmıştır. Bu kitabın yanı sıra Clinton yapmış olduğu konuşmalardan da yüksek miktarda kazanç sağlamıştır.

ABD’nin 42. Başkanı kimliği ile bir yere gidip konuşma yaptığında kasasına tam 200 bin dolar giriyordu. Clinton, böylesine yüklü miktarlarda paralar kazanmasına rağmen, yoksul kardeşine yardım etmeyen zengin ünlüler arasında yer almaktadır. Clinton ABD’deki en karizmatik devlet başkanlarından ve konuşmacılardan bir tanesidir. Bu karizmanın değeri tamı tamına 55 milyon dolardır.

9 Franklin Delano Roosevelt

60 Milyon Dolar  

Franklin Delano RooseveltDünya siyasetine yön veren liderler arasında olan Franklin Roosevelt, dünyanın bilinen ilk ve tek engelli devlet başkanıdır. Bu özelliğiyle halkı tarafından isimlerinin baş harfinden oluşan FDR kısaltması ile anılmaktadır. FDR, ABD tarihinin en önemli figürlerinden bir tanesidir. Çocuk felci yüzünden tekerlekli sandalye üzerinde hareketini sağlamak zorunda kalan Roosevelt, bu şekilde fotoğrafının çekilmemesi konusunda oldukça katıydı. Oysaki çocuk felci Roosevelt’in dört dönem boyunca, ABD Başkanı olarak hizmet vermesini engelleyemedi.

Tarihi görev süresi, Roosevelt’in büyük ölçüde miras yoluyla elde etmiş olduğu varlığını etkileyen bir faktör olmayabilir. Ailenin serveti, Franklin Roosevelt’in anne tarafından büyükbabası olan Warren Delano Jr.’dan gelmektedir. Warren servetini, Çin ile afyon ve çay ticareti yaparak oluşturmuştur. Miras sayesinde FDR, Gürcistan, Maine ve New York’ta 800 dönümlük gayrimenkule sahip olmuştur.

8 Herbert Hoover

75 Milyon Dolar

Herbert HooverYaygın inanışın aksine Hoover’in servetinin elektrikli süpürge ile bir ilgisi yoktur. Hoover servetini altın madenciliği şirketinin yöneticisi olarak oluşturmuştur. Hoover’in maaşı, günümüz standartlarına göre hesaplandığında tam olarak 100 bin dolardır. Jeoloji alanında eğitimli olan Hoover’in becerileri, madencilik merdivenlerini hızlı bir şekilde tırmanmasına yardımcı oldu ve henüz 23 yaşında madenlerden birinin yönetiminin başına geçti. Avustralya ve Afrika’daki diğer madenleri de satın almasıyla, Hoover’in finansal pozisyonda da oldukça yükselmesi çok uzun sürmedi. Devlet başkanı olduğunda kongrenin kendisine tahsis ettiği maaşı almak yerine, bu ücreti yardım kuruluşlarına bağışlamıştır.

7 Lyndon Johnson

98 Milyon Dolar

Lyndon JohnsonJohnson’un serveti Teksas, Austin’deki sahibi olduğu radyo ve televizyon istasyonlarından gelmektedir. Johnson, eşine kalan miras sayesinde bu istasyonları satın alabildi. Johnson sahibi olduğu küçük medya istasyonlarını bölgesel bir güç haline getirmeyi başardı ve bu şekilde servetini oluşturmaya başladı. Aynı zamanda başkan olduğunda Federal İletişim Kurulu ile anlaşma imzaladığı ile ilgili spekülasyonlar yayılırken, Johnson medya kuruluşlarından büyük mali kazanımlar elde etti. Johnson, ayrıca Teksas’ta 1500 dönümlük bir çiftlik satın aldı ve bu çiftliğe Texas White House (Teksas’ın Beyaz Sarayı) adı verildi. Bunların yanı sıra Johnson’un, Kennedy suikastında da parmağı olduğu düşünülmektedir.

6 James Madison

101 Milyon Dolar

James MadisonMadison, Virginia, Orange County’de bir gayrimenkul deviydi ve ona ait 5000 dönümlük bir alan bulunmaktaydı. Bunların yanı sıra Madison’a babasından tütün tarlası miras kalmıştı. Tütün endüstrisi o zamanlar da şimdi ki kadar büyük bir sektördü. Madison, Birleşik Devletleri’nin 5. Devlet Başkanı oldu ve servetine oldukça güç kazandırdı. Ülkenin kurucularından biri olarak kabul edilen James Madison, yeni kurulan ülkede kapitalizmin kol gezmesine izin verdi. Bu durumdan tütün ekiciliği sayesinde fazlasıyla yararlanarak, kendisine bir imparatorluk kurdu.

5 Andrew Jackson

119 Milyon Dolar

Andrew JacksonListemizdeki diğer başkanlar gibi Jackson’un geliri de varlıklı olan eşinden geliyordu. Jackson kendi çabalarıyla para kazanma konusunda başarılı olmaktaydı. Jackson, başlıca tarımsal ürün olan pamuk üretimi yapan Hermitage Plantation’u satın aldı. Bu pamuk üretimi 650 dönümlük bir arazide başlamış olsa da çok kısa sürede 1050 dönümlük alana ulaşmıştı. Pamukların toplanmasından, Jackson’un sahibi olduğu dokuz köle sorumluydu. Başarılı pamuk endüstrisi sayesinde Jackson, ekim ve toplama için daha fazla köle aldı. Bu da daha fazla para kazanmak demekti. Jackson’un sahibi olduğu Hermitage Plantation’da 150 köle çalışır oldu ve bu devlet başkanının hayatı boyunca toplamda 300 köleye sahip olduğu iddia edilmektedir.

4 Teddy Roosevelt

125 Milyon Dolar

Teddy RooseveltUsulca konuşması, büyük bir sopa taşıması ve cüzdanındaki yüklü paralarla anılırdı Teddy. Onun bir diğer tutkusu da silahlardı. Sahibi olduğu koleksiyonda yer alan tüfekleri şimdiye kadar satılan en pahalı silahlar arasında yer almaktadır. Bir Roosevelt olarak Teddy, varlıklı bir aileden geliyordu ve babasının vefatından sonra 1.3 milyon dolarlık servetin üzerine konmuştu. Roosevelt, doğaya olan sevdası ile ünlenmiştir. Kuzey Dakota’daki Teddy Roosevelt Ulusal Parkı, ülkenin en iyi merkezlerinden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Roosevelt, doğayı korumak için servetinin bir kısmını kaybetmiş olsa da zamanla kendine ait gayrimenkuller 125 milyon dolara kadar yükselmiştir.

3 Thomas Jefferson

212 Milyon Dolar

Thomas JeffersonBağımsızlık Bildirgesi’nin yazarı servetini babasından kalan binlerce dönümlük arazi ve onlarca köle yoluyla kazanmıştır. Monticello, Jefferson’un evi ve ona miras kalan alanın üzerine inşa edilmiştir. Tütün bu alana ekilmiş başlıca bitkilerden sadece biri olsa da diğerleri tütün kadar kazandırmıyordu. En pahalı koleksiyonlar arasında olan 1787 Chateau Lafite şarabına da sahipti. Jefferson finans konusunda oldukça kötüydü ve ölürken 100 bin dolarlık borcu vardı.

2 George Washington

525 Milyon Dolar

George WashingtonBirleşik Devletler’in babası olan George Washington’un yarım milyar dolarlık bir servete sahip olduğu konusunda yalan söylenemezdi. Virginia’daki 8000 dönümlük arazisinin yanı sıra, Washington’un eşi Martha Custis’e de babası tarafından büyük bir arazi miras bırakılmıştı. Bu arazide, Washinton’un sahip olduğu 300’ün üzerinde köle çalışıyordu.

İlk devlet başkanı olmak, ne kadar maaş alması gerektiği konusunda onu zorlamış olsa da sonunda dönemin federal bütçesinin yaklaşık olarak %2’si olan 25 bin dolar olarak belirlemişti.  Washington öldüğünde ona kalan servet, günümüz koşullarına uyarlanınca ortaya çıkan rakam tamı tamına 530 milyon dolar oluyor. Washington’u ölümsüzleştirmek için Rushmore Dağı’na bir anıt yapıldı ve bu anıt dünyanın en pahalı heykelleri arasında yer aldı.

1 John F. Kennedy

1 Milyar Dolar

John F. KennedyKennedy ailesi, Birleşik Devletler’de en az kraliyet üyesi kadar varlıklı bir aileydi. JF Kennedy’in servetinin büyük bir çoğunluğu ailesinden geliyordu. Ailesinin servetinin çoğunluğu babası Joe tarafından oluşturulmuştur. İnanın ya da inanmayın, Joe bu serveti borsa yoluyla ve yasaklama sırasındaki kaçakçılıkla elde etmiştir. Sadece Kennedy ailesi ile zenginlik temalı bir liste bile oluşturulabilirdi; ancak JFK’in eşi de petrol servetinin varisi olarak Kennedy’in zenginliğine katkıda bulundu ve John F. Kennedy’nn serveti tamı tamına 1 milyar dolara ulaştı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin böylesine büyük servetler içerisinde yüzmelerinin başlıca sebepleri arasında, ailelerinden kalan miraslar ya da varlıklı eşler bulunmaktadır. Dönemin fırsatlarını da iyi bir şekilde değerlendiren Amerika’nın bu önemli politikacıları, kendilerine kalan miraslar ile çeşitli girişimlerde bulunmuş olup, bunların birçoğunda başarılı olmuşlardır. Böylece kapitalizmin, ABD’nin en önemli politikası olmasının nedeni de bu yazımız sayesinde daha anlaşılır hale gelmiştir. Peki, özgürlüğün ülkesi ABD tarihinin en varlıklı devlet başkanları hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sorumuzun cevabını yorumlarınız ile bizlerle paylaşırsanız, seviniriz…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.