Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Zengin 10 Lideri

Devlet adamları aldıkları maaşlar ve servetleri ile de adından söz ettirir. Sizce dünyanın en zengin lideri kimdir?
Dünyanın En Zengin 10 Lideri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Fransız İhtilali’nin ardından tek tek yıkılan krallıklar, dünya üzerinde demokrasinin daha belirgin olduğu yönetim şekilleriyle vücut buldu. Bu durumdan önce, hepimizin malumu ülke yönetiminin başında özetle kral unvanı verilen ve soylu olarak nitelendirilen bir yönetici bulunurdu. Söz hakkını elinde bulunduran bu kişi, devlet hazinesinin de mutlak hakimiydi. Her ne kadar bu durum devletlere göre farklılık gösterse de genel kanı bu yöndeydi. Neticede de ülke yönetimini elinde bulunduran kişi akıl almaz bir servete sahipti.

Günümüzdeyse durum biraz değişti; ama hala hüküm süren prenslikler ve karalıklar mevcut. Belki eskiye nazaran mutlak güç ellerinde değil, sadece sembolik anlamları var; ama her ne olursa olsun bir kişi kralsa, onun yaşantısını özetleyeceğimiz tek kelime “zenginlik” olur. Tıpkı bugün sizlere sunmak istediğimiz dünyanın en güçlü liderleri gibi. Ama listemizde sadece krallar ya da prensler yok. Bazı devlet başkanları da krallardan farksız bir hayat sürdüğünü bu listede yer alarak gösteriyor.

Halka hizmet, yoğun emekler harcamayı gerektiren bir durum. Hizmet ettiğiniz toplumun size olan güvenini kaybetmeden onların yararına bir şeyler oluşturmaksa işin püf noktası. Tabi bunun için kendi bütçenizi kullanmanız da gerekmiyor; ancak bu listedeki liderlerin sahip olduğu şahsi finansal durum, politik güçlerine eş değer görünüyor. Ne dersiniz bu isimlere hep birlikte göz atalım mı?

İşte karşınızda dünyanın en zengin liderleri:

10 Monako Prensi 2. Albert

1 Milyar Dolar

Monako Prensi 2. AlbertMonako deyince birçoğunuzun aklına Formula 1 yarışları gelmiştir. Ancak ülkenin kraliyetle yönetildiğini düşünürsek, bir prensinin olması da kaçınılmaz. Kraliyet ailesinin şu an başındaki isimse 2. Albert! Prens, 1 milyar dolarlık mal varlığıyla listemizin 10. Sırasında yer alıyor.

9 Fas Kralı 6. Muhammed

2.5 Milyar Dolar

Fas Kralı 6. Muhammedİnternet dünyasının en eski dolandırıcılık numaralarından biri, varlıklı bir Kraliyet ailesi mensubu gibi görünmek. Bu numarayla hiçbir sorun yaşamadan, kurbanların milyarlarca lirasını sömürmek gayet kolay. Sanırım Fas Kralı Muhammed’in bu doğrultuda unvanını kullanan çok olmuştur. 2.5 milyar dolarlık servetiyle listemize giren isim, gerçekten etkin bir güç.

8 Lihtenştayn Prensi 2. Hans Adam

3.5 Milyar Dolar

Lihtenştayn Prensi 2. Hans Adam2. Hans Adam, ülkesindeki bankalarda hesapların pek de sıkı sıkıya takip edilmediğini itiraf ediyor. Dünyanın her yerinden vergi kaçıran insanlara bankalarının kapılarını açan da kendisi. İşin üzücü tarafıysa, servetinin bu yolla büyüdüğünü söylemekten de kaçınmıyor.

7 Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un

5 Milyar Dolar

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-unKuzey Kore’nin diktatörü Kim Jong-un’u hepimiz, hakkında çıkan ilginç haberlerle tanıyoruz. Güney Kore ile yaşadıkları siyasi bunalım ve bu durumda Jong-un’un takındığı tavır, iki kardeş ülkeyi savaşın eşiğine kadar getirmiştir. Liderin zenginliğiyse, halkının fakirliğiyle paralel doğrultuda. Hatta öyle ki ülkede bazı insanlar, yeterli ölçekte su bile bulamıyor. Fakat ülkenin lideri Kim Jong-un‘un keyfi gayet yerinde olsa gerek. Çünkü sahip olduğu 5 milyar dolarlık servet, yedi sülalesine yetecek bir meblağ.

6 Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid al-Maktum

18 Milyar Dolar

Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid al-MaktumOrta Doğu’da ne olup bittiğiyle ilgili bir kanıya varmak istiyorsak, sadece haber medyasına bağlı kalmak son derece yanıltıcı olur. İşin özüne, tarihi dokusuna da göz atmalıyız. Şeyh Muhammed de oldukça üretici bir lider ve ülkesinin ekonomisini epey başarılı bir şekilde idare ediyor. Bu da kendisine 18 milyar dolar olarak geri dönüyor.

DÜNYANIN EN ZENGİN 7 ŞEYHİ İÇİN TIKLAYIN.

5 Angola Başkanı Jose Eduardo dos Santos

20 Milyar Dolar

Angola Başkanı Jose Eduardo dos SantosAngola Başkanı’nın bu unvana sahip olabilmesi, ülkenin Portekiz’in egemenliğinden kurtulmasıyla gerçekleşti. Bu olaydan sonra kendi geliriyle kalkınmaya çalışan ülke, özellikle sahip olduğu petrol rezervlerini kullandı. Öyle gözüküyor ki başkan ülkesini kalkındırırken kendisini de unutmamış. 20 milyar dolarlık servet başka neyin açıklaması olabilir ki?

4 Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah

20 Milyar Dolar

Brunei Sultanı Hassanal BolkiahHassanal Bolkiah’ı, dünyanın en zengin liderleri listemizde 4. sırada görmek hiç de şaşırtıcı değil. Bu denli refah bir hayat süren liderin, daha aşağılarda olması bile beklenebilir. Sultanın şahsına ait tam 7.000 aracı var! Sadece bu örnek bile zenginliğini anlatmaya yeter sanırım. Kısaca, servetiyle torunlarının torunları bile hiç sıkıntı çekmeden yaşayabilir.

3 Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Khalifa bin Zayed al-Nahyan

23 Milyar Dolar

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Khalifa bin Zayed al-NahyanZayed al-Nahyan’ın mali kaynağı, diğer Orta Doğu Devletleri’ninki gibi petrole dayalıdır. Lider bu doğrultuda sahip olduğu zenginliğe eş değer yardımlarını da esirgemiyor. Bazı fonlara ve hayır kuruluşlarına üyeliğiyle bilinen Nahyan, kazandığı kadar da buralara bağış yapıyor.

2 Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej

30 Milyar Dolar

Tayland Kralı Bhumibol AdulyadejBhumibol Adulyadej, en zengin liderlerden biri olmanın yanında, dünyanın en uzun tahtta kalan kralı unvanını da elinde bulunduruyor. Kral Adulyadej, ülkesindeki iç çatışmaları çözmüş, uyuşturucuyla mücadele etmiş etkin bir isimdir. Güttü siyasi izlenimle oldukça sevilen lider, 30 milyar dolarlık servetiyle 2. sırada yer alıyor.

1 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

70 Milyar Dolar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir PutinKimilerine göre sempatik, kimilerine göreyse itici bir kişiliğe sahip olan Putin, tam 70 milyar dolarlık servetiyle listemizin lideri. Doğalgaz başta olmak üzere petrol gibi yer altı kaynaklarıyla zengin olan lider, dünya siyasetinde güttüğü tavırla da gündemden düşmüyor. Görünen o ki Rus halkı onu seviyor. Bu da gösteriyor ki Putin daha uzun süre listemizin zirvesinde bulunabilir.

Bir varmış, bir yokmuş… Ülkenin birinde oldukça zengin, güçlü bir kral yaşarmış. Bizler için masallarda kalan bu sihirli cümleyi, günümüzde hala yaşamakta olan liderlere birlikte göz attık. Akıl almaz servetleri, sürdükleri şaşalı hayatı adeta özetliyor. Halkın durumuysa malum… Peki, bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Listemizde yer alan hangi liderin tutumu sizin görüşlerinize daha yakın?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın