Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 10 Koleksiyonu

Bir koleksiyonunuz var mı? Eğer yoksa birazdan öğrenecekleriniz neden olmadığını sorgulatabilir. İşte dünyanın en pahalı koleksiyonları hakkındaki listemiz:
Dünyanın En Pahalı 10 Koleksiyonu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Tarihi değere sahip eşyalar her zaman ilgi odağı olmuştur. Efsanevi hikayelerin görünen yüzleridir onlar. Sevdiğimiz bir tarihi şahsiyetin özel bir eşyasına sahip olmak ya da “dünyada sadece ben de var” diyeceğiniz bir eseri elinde bulundurmak herkesin hayallerini süsleyen bir değerdir.

Bazı müzayedeler ve açık arttırmalar, antika eşyalar için özel düzenleniyor. Servetleriyle ün yapmış isimler bu organizasyonlarda sevdikleri veya beğendikleri objelere milyon dolarlar harcayabiliyorlar. Koleksiyon parçalarının ise daha özel bir yeri vardır. Elinizde bulunan oldukça kıymetli seri bir koleksiyonun sizde olmayan parçası başkası tarafından satışa sunulduğunu hayal edin, sizin için ondan değerli ne olabilir ki. Sizler için derlediğimiz listede oldukça şaşıracağınız milyon dolarlık koleksiyonlar var. Koleksiyonun detaylarının ilginizi oldukça fazla çekeceğine eminim.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı 10 koleksiyonu:

10 Örümcek Adam Çizgi Romanı

40.000 Dolar

Örümcek Adam Çizgi RomanıDünyanın en nadir ve en pahalı çizgi romanı Peter Parker’ın yazdığı ve çizdiği Spiderman’dir. Çizgi roman, 1962 yılı Kasım ayında basıldı ve Marvel Comic onu tarihinin en önemli çizgi romanı olarak belirledi. Çizgi roman, yazar editör Stan Lee ve yazar sanatçı Steve Ditko tarafından düzenlendi. Baskı yayına çıktığında satış fiyatı, kopya başına 12 kuruştu. Aynı kopya şimdi 40.000 dolar değerindedir. Çizgi romanın orijinal kopyası bir koleksiyoncu tarafından alındı.

Günümüzün otuzlu yaşlarındakiler için ayrı bir yeri vardır çizgi romanların. Sebebini öğrenmek için Dünyanın En Pahalı 10 Çizgi Romanı isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

9 Levi Strauss&Co 501 İlk Üretim

60.000 Dolar

Levi Strauss&Co 501 İlk ÜretimLevis Strauss ve terzi Jacob Davis, 1873 yılında ilk erkek iş pantolonunu üretti. 20 yıl sonra Strauss, San Francisco California’ya taşındı. Amerikan finans tarihine göre o zaman Levi Strauss mavi kot, sadece 13.50 dolar maliyetindeydi.

Guinness Rekorlar Kitabı en değerli kot’un Levi Strauss&Co 501 olduğunu belirtiyor. Yapımcı firma, kapalı eBay açık artırmasında bu sürümü geri almak için 46.532 dolar teklif etti ancak; 1880’li yıllarda üretilen kot, 2005 yılında bir Japon koleksiyoncuya 60.000 dolara satıldı. Levis tarihinde üretilen en pahalı kot altın ve elmas ile süslenmiş olmasına rağmen, 85.000 dolar değerindeydi.

8 Gutenberg İncil

20.000 – 100.000 Dolar

Gutenberg İncil1450 yıllarda Latince yazılmış ve basılmış Gutenberg İncil, batı dünyasında basılan ilk büyük kitaptır. Bugün bu İncil’den kaç tane olduğu tam bilinmemesine rağmen, 2007 itibariyle 42 ile 48 arasında kopya olduğu tahmin ediliyor. Bu kitabın, şu anda dünyanın en değerli kitapları arasında olduğuna inanılmaktadır.

7 1787 Château Lafite

160.000 Dolar

1787 Château LafiteChâteau Lafite, 19. yüzyıldan beri Rothschild ailesinin sahip olduğu Fransa’da bir şarap evinde üretiliyor. Lafite, Bordeaux Châteaux’da üretilen 4 şaraptan biriydi ve o zamandan beri dünyanın en pahalı kırmızı şaraplarından biri olarak yerini korudu.

Château Lafite 1787, dünyanın en pahalı şarap şişesi olarak kabul edilir. Fransa’da ABD’nin 3. Başkanı Thomas Jefferson tarafından bir koleksiyoncu öğe olarak satın alındı. Ardından 1985 yılında, 56.000 ile 160.000 dolar arasında fiyatlarla Londra’da satıldı. Jefferson’ın ismi şişenin altında görülebilir.

DÜNYANIN EN PAHALI 10 ŞARABI İÇİN BURAYI TIKLAYIN!

6 “Double Fantasy” John Lennon Albüm

525.000 Dolar

"Double Fantasy" John Lennon AlbümDouble Fantasy, John Lennon’un trajik ölümünden 3 hafta önce Yoko Ono ile birlikte yayımladığı son albümüydü. 1980 yılında yayımlanan albüm ilk zamanlar olumlu eleştiriler almadı ancak, daha sonra küresel bir fenomen haline gelerek ticari başarıyı da yakaladı.

Double Fantasy’ye 24. 1981 Grammy Ödülleri sırasında, Yılın Albümü unvanı verildi. Albüm, sanatçı tarafından imzalanmış son albümü olduğundan şimdiye kadar yapılmış en değerli kayıt olarak tarihe geçti.

Her albüm John Lennon’un çıkardığı albüm kadar başarılı olmuyor elbette. Hayal kırıklığı yaşayan çok sayıda yıldız isim var.

5 Porselen Vazo

1.2 Milyon Dolar

Porselen VazoBu porselen vazo, dünyanın en değerli hazinelerinden biri olarak düşünülür ve XIV. yüzyılda var olan kendi türündeki tek eserdir. Vazonun tarihi, Yuan Hanedanlığının 1271-1368 yıllarına kadar gider. Moğol Hanedanlığı ya da Yuan Hanedanlığı, Kubilay Han tarafından kurulan imparatorluktu. Kubilay, Çin’i fetih ettikten sonra Yuan, ya da Moğol Hanedanlığı’nın ilk imparatoru oldu. Bu dönemlerde beyaz ve mavi dekore edilmiş porselen vazolar büyük popülerlik kazanmıştır. Porselenler, 16. ve 20. yüzyıllar arasında Avrupa ve Kuzey Amerika’ya ihraç edildi. Yuan sitili ile tasarlanmış vazo, 34 santimetre uzunluğundadır ve 1993 yılında 1.2 milyon dolara satılmıştır.

Porselen yapımı gerçekten bir sanattır. Bu kültürü daha yakından tanımak için Dünyanın En Pahalı Porselenleri isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

4 T206 Honus Wagner Beyzbol Kartı

1.26 Milyon Dolar

T206 Honus Wagner Beyzbol KartıJohannes Petrus,”Honus” takma adıyla bilinen en iyi beysbol oyuncularından biridir ve “Uçan Hollandalı” olarak da anılır. Wagner, 1897-1917 yılları arasında Major League Baseball Ulusal Ligi’nde oynadı. T206 Honus Wagner beysbol kartı, American Tobacco Company (ATC) tarafından yapılmıştır ve sadece 60 ila 200 kart basılmıştır. Kart, 1933 yılında 50 dolar değeriyle dünyanın en pahalı beysbol kartı olarak listede yer aldı. 2000 yılında ise tam olarak 1.26 milyon dolara satıldı ve bugün 3 kat daha değerlendiği söyleniyor.

3 Treskilling Sarı Pul

2.1 Milyon Dolar

Treskilling Sarı PulTreskilling Sarı, dünyanın en değerli puludur. İsveç posta pulu ilk olarak 1855 yılında yayınlandı. Pul, 5 çeşit İsveç ordusu ceketini ve çeşitli İsveç otorite özelliklerini görselleştirir. Treskilling veya 3 Skilling damgası normalde mavi-yeşil renkte basılırken, sarımsı-turuncu damga, yanlışlıkla pula basıldı. Treskilling sarı damgalı pulun yalnızca bir kopyası keşfedilmiş olması nedeniyle son derece nadirdir. Bu pul 1996 yılında 2.1 milyon dolara satılmıştır.

2 William Shakespeare’in İmzası

3 – 5 Milyon Dolar

William Shakespeare’in İmzasıİngiltere’nin ulusal şairi William Shakespeare’in oyunları, dünyadaki her önemli dile çevrilmiştir. Yazar geride dünyanın en büyük trajedilerini, aşk sonelerini, şiir ve unutulmaz anlatılarını yazdığı ve imzasının bulunduğu sadece 6 adet olan kitabı bırakmıştır. Kimliği doğrulanmış orijinal imzalı bir imza bulunursa, 3 ile 5 milyon dolar arasında bir değerde satılması muhtemeldir.

1 Dünyanın En Büyük Elmas Kolyesi

55 Milyon Dolar

Dünyanın En Büyük Elmas KolyesiDünyanın en pahalı kolyesi otuz yıl önce Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde keşfedildi. Bir genç kızın enkaz yığını altından bulduğu sarı elmas, dünyanın en ihtişamlı kolyesinin merkezinde yer alıyor. Kolyeye “Altın Dev” ismi verilmiştir. Gül simgesi altınla ve 407 karat 90 beyaz elmas ile süslenmiştir. Kolye 2013 yılında Singapur’da 55 milyon dolara satıldı.

Dünyanın en değerli taşları olan elmaslar lüks yaşantının sembolüdür. Peki bu değerli madenlerin en pahalıları hangileri? Öğrenmek için Dünyanın En Pahalı 10 Elması isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Orijinal hali sadece sizde olan tarihi değere sahip bir eser düşünün, kendinizi oldukça özel hissedeceksiniz şüphesiz. Yasal ya da yasal olmayan yollardan her gün binlerce eser el değiştiriyor. Böyle bir esere sahip olma hakkı size verilmiş olsaydı, hangi esere sahip olmak isterdiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.