Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 10 Şarabı

Dünya genelinde en sevilen içeceklerden biri olan şaraplar arasında en pahalılarını sizler için derledik.
Dünyanın En Pahalı 10 Şarabı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Şaraplar farklı tat ve kokulardan oluşur. Üretim süreci boyunca ortaya çıkarılan tatlar kullanılan farklı üzüm bağlarına bağlı olarak değişir. Üretiminin temeli üzümlere bağlıdır ve fermente edilmiş üzümlerden üretilir. Meyvelerdeki şekeri kullanarak alkol ve karbondioksite dönüştüren mayalarda ise fermantasyonun gerçekleşmesini sağlar.

Üzümlerin yetiştiği kültür ortamlarından dolayı bir şarabın tadı diğerinden farklıdır. Örneğin ne tür toprak gerekiyor, bölgedeki iklim nasıl gibi faktörler büyük bir önem taşır. Şarap yapımı bilim olduğu kadar, aynı zamanda sanattır. Üstelik biz insanların binlerce yıldır mükemmelleştirmeye çalıştığı bir sanat…

Şarap üretimiyle ilgili ilk bulgular, yaklaşık 8000 yıl öncesine, bugünkü adı Gürcistan olan Doğu Avrupa’ya dayanmaktadır. Şarap yapımıyla ilgili bilgi çok geçmeden Batı Avrupa’ya ve Antik Yunanistan’a uzanarak bir kültür parçası haline dönüştü. Şarap, Roma İmparatorluğu döneminde topluca tüketiliyordu. Mesih İsa’nın ölümünden sonra Hıristiyanlığın temel parçası oldu. ‘The Blood of Christ’(Mesih Kanı) terimi tam anlamıyla şarabı ifade eder. Bu tabir, şarabın (birçok medeniyete göre şarap ilaç olarak tüketiliyordu) kültürler için ne kadar önemli olduğunu yansıtıyor.

Bugün, şarap tüketimi dünya çapında bir fenomendir. Fransa, İtalya ve İspanya olarak adlandırılan Batı Avrupa ülkeleri, en iyi şarapları üretiyor. ABD ve diğer Güney Amerika ülkeleri dahil şarabın dünyanın her yerinde en yüksek kalitede üretildiği söyleniyor. Küreselleşme, şarabı uluslararası bir ticaret yapmıştır. Şarabın birçok ülkeden tüketicilerinin olması yarış ortamına yol açarak büyüyen bir alışkanlık haline gelmesini sağlıyor.

Bu yarışa rağmen, en iyi ve en pahalı şaraplar uzun zaman önce yetiştirilen ürünlerden kalma şişeler içerisinde saklanır. Şarabın temeli yıllanmış olmasına dayanır. Şarap ne kadar yıllanmışsa o kadar değerlidir. Ama şarapların fiyatları her zaman kalitesiyle örtüşmüyor; bazen şişe beklenenden yüksek fiyatta olabiliyor. Fakat genellikle türünün en pahalı örneği olduğu öne sürülerek yüksek fiyatlarda satışı da yapılıyor.

Gelelim şimdiye kadar satılan en pahalı şaraplara:

10 Royal DeMaria

30.000 Dolar

Royal DeMariaKanadalı şarap imalathanesi Royal DeMaria bu şişeyi, herhangi bir buzlu şarap gibi değil; farklı bir şekilde üretti. Buzlu şarap, çoğu şaraba kıyasla benzersiz bir şekilde üretilir. Üzümler fermente edilmeden önce asma üzerinde dondurulur. Tatlı olması mükemmel olacağı anlamına gelmez. Şekerli bir tat oluşturma çabası şarabın tadını bozar. Royal DeMaria, iyi özellikteki bir şişe kaliteli şarabı 2006 yılında 30 bin dolara sattı.

9 1775 Massandra

43.500 Dolar

1775 MassandraMassandra, yüzyıllardır Kırım’da bulunan şarap üretimiyle bilinen bir bölgedir. Bu bölge bazılarına göre Rusya veya Ukrayna’da olabilir. 2001’de Massandra bölgesinde bir şişe şarap 43.500 dolara satıldı. Bu kadar değerli olmasının sebebi neydi peki?

Bu şarabın pahalı olmasının sebebi, muhtemelen 1775 yılında hasat edilen ürünlerden üretilmiş bir şarap olmasıdır. Satıldığı andan itibaren 226 yıldır bekletilmiş yani yıllanmıştır. Eğer hala açılmamışsa şarap bugün 239 yaşında ve bu şişenin sahibi 250 yıllık bir şaraba sadece 11 yıl uzakta olmanın heyecanını yaşıyor. Şarabın hala içilecek kadar iyi bir tatta olduğu tartışılıyor. Şarap koleksiyoncuları için kesinlikle nadir bulunan bir parça…

8 1945 Château Mouton-Rothschild

47.000 Dolar

1945 Château Mouton-RothschildÜnlü bankacı Rothschild Ailesi, yeryüzünün gelmiş geçmiş en zengin ailedir. Nathaniel Rothschild 1853’te Fransa’nın Bordeaux yakınlarındaki Château Mouton bölgesini satın aldı. Bu araziyi dünyanın en saygın şarap imalathanesini oluşturmak için üzüm bağlarıyla donattı. Bu bölge klasik James Bond filmlerinden ve lükse düşkün müşteriler tarafından bilinen iyi bir marka oldu. 1945 yılında üretilen özel şarap özellikle Château’nın sahipleri için saklandı. Daha sonra bir hayranı tarafından 47 bin dolara açık arttırmada satın alındı.

7 1787 Château d’Yquem

100.000 Dolar

1787 Château d’YquemLüks şarap dünyasında kırmızı şarap beyazdan daha iyidir. Üretimindeki tek fark üzümün rengidir. Kırmızı üzüm, kırmızı şarap için; beyaz üzüm, beyaz şarap için kullanılır. Beyaz şarap, deniz ürünleri ve hafif yemeklerle birlikte tüketilir.

Fransız Château’nun bir başka üretimi 1787’de üretilmiş Château Yquem 100 bin doların üzerinde satıldı. Okyanusun bir diğer ucuna özel bir şekilde taşındı.

6 1811 Château d’Yquem

117.000 Dolar

1811 Château d’YquemGörüldüğü gibi, konu iyi şarap üretimi olduğunda Château d’Yquem’in elinden bir şey kaçmıyor. 1811 yılında üretilen bu şişe neden bir öncekinden daha pahalı olabilir?

Genellikle eski olanlar daha pahalı olur. Bu defa durum farklı. 1811 yılındaki hasat o kadar iyiydi ki, günümüzde hala kendinden bahsettiriyor. O yıldan kalma birkaç şişe ise bugün gerçekten yüksek bir fiyattan satılıyor. Yani kalite olarak belki diğerinden farklı değil; ama aldığı ün onu daha kıymetli yapmaya yetiyor.

İşte bu şişelerden birini, şarap garsonu Christian Vanneque satın aldı. Vanneque 2017’de 50. yaş gününde bu şarabın tadına bakmak istiyor.

5 Romanée Conti 1945

123,900 Dolar

Romanée Conti 1945Listeye bakılırsa, 1945 yılının ilginç bir şekilde şarap yılı olduğunu görüyoruz. Savaş sonrasında ve diğer zamanlarda şarap tutkunluğu devam ediyor. 1945 yapımı Romanée Conti şişe Christie’s Fine- Wine açık arttırmasında bir Amerikan koleksiyoncusuna 123.900 dolara satıldı. Sadece 600 şişe üretilmiş son derece nadir bir mahsuldür.

4 1787 Château Lafite

160.000 Dolar

1787 Château Lafite1787 yapımı Château Lafite, son derece nadir bulunan kaliteli bir şaraptır. Bu şişe, Thomas Jefferson’ın kendi baş harflerini taşıyan koleksiyonunun bir parçası. Bu şişeyi Malcolm Forbes 1985’te satın aldı. İlkel bir şekilde şişelenmiş bu şarap yıllar sonra bile içilebilir durumda. Forbes bu koleksiyon parçasını elde ederken zorlanmadı. 1985’te 160 bin dolara satılan şarabın şimdiki değeri 315 bin dolar.

3 1869 Château Lafite

233.972 Dolar

1869 Château Lafite80 yıl önce 1787 yılında üretilen bir benzeri olduğu halde Château Lafite, 1869’da Asya’lı bir alıcıya 233.972 dolara sattı. Açık arttırmaya çıkmadan önce 8 bin dolara satılması bekleniyordu. Bu çeyrek milyona yakın fiyat teklif edildiğinde müzayedeci şaşkına döndü. Çok fazla kişinin bilmediği Château Lafite lüks bir parçadır ve ismiyle iyi prim yapar.

2 1907 Heidsieck

275.000 Dolar

1907 Heidsieck1907 Heidsieck şarap çok pahalıdır. Ama pahalı olmasının da bir sebebi vardır. Küçük bir koleksiyon parçası olan bu şarap, 20. yüzyılın başlarında Rus imparatorluk ailesi için son Çar Nicholas II tarafından özel olarak sipariş edilmiştir. 1916’da şarabı taşıyan gemi battığında kaybolduğu düşünüldü. 1997’de enkaz bulundu.

Her bir şişesi 275 dolara satılan Heidsieck içildiğinden kimse emin değildi. Sadece çok az kişi okyanusun derinliklerinde bir yüzyıl kalarak yıllanmış bir şarabın tadının değişmiş olabileceğini anlayabildi.

1 1947 Château Cheval Blanc

304.375 Dolar

1947 Château Cheval BlancŞarapların, yıllanmış olmaları kadar ünleri de önemlidir. Ünlü şarap markası 1811 Château d’Yquem gibi 1947 Château Cheval Blanc de son derece ünlüdür. Tüm zamanların en iyi kırmızı şarabı olarak kabul edilen 1947 Château Cheval Blanc, Genova’da Christie’nin Şarap Müzayedesi’nde satıldı. Dünyanın en pahalı şarabı olma şansını elde eden Château Cheval Blanc, aynı şekilde 50 yıl daha kapalı olarak saklanabilir ve 50 yıl sonra bile içilebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.