Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimdiye Kadar Satılan En Pahalı 7 Silah

Bu silahlar maddi boyutuyla değerli olduğu kadar manevi geçmişleri de oldukça yüksek. İşte büyük miktarların gözden çıkarıldığı silahlar.
Şimdiye Kadar Satılan En Pahalı 7 Silah
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Ateşli silahlar ilk bulunduğu günden itibaren oldukça değerli olmuştur. İcat edildiği günden bugüne kadar sürekli gelişmeye ve özelleşmeye devam etmiştir. Günümüz silah teknolojisi geçmişle kıyaslanamayacak kadar ileridedir. Tabi ki bundan 50 yıl sonra da günümüz için aynı cümleyi kurabilmemiz mümkün.

Peki, satılan en değerli silahlar sizce hangileri? Son model akıl almaz özellikteki uzun namlulu tüfekler mi yoksa özel yapım oldukça değerli tabanca modelleri mi? Cevap aslında hiçbiri… Diğer eşyalarda olduğu gibi silahlarda da antika diyebileceğimiz geçmiş dönemlerin buluşları paha biçilemez. Özellikle kullandığı kişi ya da görev özelse değeri bir kat daha artar. Sizler için hazırladığımız listemizde satılan en pahalı silahları ve onların hikayelerini bulacaksınız.

İşte karşınızda satılan en pahalı 10 silah:

7 Führer’in Altın Tabancası

114.000 Dolar

Führer'in Altın Tabancası7.65 mm Walther PP özelliğindeki tabanca, bir anonim istekliye 1987 yılındaki açık artırmada 114.000 dolara satıldı. Silah, Walther ailesi tarafından 1939 yılında Hitler’in 50. Doğum gününde muhtemelen koruyucu bir aksesuar olsun diye hediye edildi. Birçok tarihçi, Hitler’in Dünya Savaşı’nı kaybetmesiyle, bu silahla intihar ettiğini iddia ediyor.

6 Wyatt Earp’s Colt 45 Kalibre Revolver

225.000 Dolar

Wyatt Earp’s Colt 45 Kalibre RevolverAmerikan Eski Batı simgesi silah, Wyatt Earp’a aitti. Earp, 1880’lerde Mareşal rütbesiyle huzuru sağlıyor, ayrıca bu silahla çok sevdiği buffalo avına çıkıyordu. Silah, geçtiğimiz nisan ayında Arizona ihalesinde 225.000 dolara satıldı. Bu özel ateşli silah, büyük olasılıkla Vahşi Batı tarihinin en efsanevi çatışmalarına tanıklık etti.

5 44 Kalibre Smith & Wesson – Jesse James’i Öldüren Silah

350.000 Dolar

44 Kalibre Smith & Wesson - Jesse James'i Öldüren SilahAmerikan tarihinin en gözde haydutları banka, tren, posta arabası ve mağaza yağmalama gibi suçlar işliyordu. James ise neredeyse 20 yıl, iç savaşlar ve bu soyguncularla mücadele etti.

James bir gün duvardaki bir resimi düzeltmek için arkasını döndü. 3 Nisan 1882 sabahı kahvaltıdan sonra başının arkasından vurularak öldürüldü. Cinayet silahı Low-Key Anaheim açık artırmasında 350.000 dolara satıldı.

4 Teddy Roosevelt’in Çift Kırma Av Tüfekleri

862.500 Dolar

Teddy Roosevelt'in Çift Kırma Av TüfekleriTheodore Roosevelt avcılığa oldukça düşkündü. Roosevelt sıklıkla başkanlığı bıraktıktan sonra yapacağı ilk şeyin avcılık olduğunu söylerdi. Roosevelt Mart 1909’da, Beyaz Saray’dan ayrıldıktan sonra 1 yıl süren Smithsonian Afrika safarisine gitti. Teddy, yaklaşık 13 ay içinde nadir bulunan beyaz gergedanlar dahil, filler gibi tahmini 11.400 hayvanı öldürdü.

Yukarıda betimlenen av tüfeği, bu misyonun bir parçası oldu. Amerika’nın en sevilen başkanlarından biri silah için “şimdiye kadar gördüğüm en güzel silah” demişti. Silah, 2010 yılında Julia A.Ş. Silah Müzayedesi’nde 862.500 dolara satıldı.

3 Simon Bolivar’ın Flintlock Tabancaları

1.687.500 Dolar

Simon Bolivar'ın Flintlock TabancalarıÇoğumuz için Bolivar’ın uzun ismi hatırlamak ve telaffuz etmek oldukça zordur. Tarihçiler ise dünya tarihinin en önemli simalarından biri olan Simon’u kolayca tanıyabiliyor. Simon; Venezuela, Kolombiya, Ekvador, Panama ve Bolivya’nın İspanyol İmparatorluğu’ndan kurtulmasında öncü lider rolünü üstlenmiştir. Ayrıca 1800’lerin Gran Kolombiyası, Peru, Guyana ve Brezilya dahil olmak üzere günümüz ülkelerinin manevi başkanı olarak da görev yaptı. Ona ait bu 2 tüfek, 2004 yılında New York’ta bir Christie açık artırmasında 1.687.500 dolara satıldı.

2 George Washington’ın Sırt Tabancaları

1.986.000 Dolar

George Washington'ın Sırt TabancalarıGüney Amerika devrimci liderinin savaş tabancası, 2002 yılında ABD Christie’de yaklaşık 2 milyon dolara Richard Kral Mellon Vakfı kurucusuna satıldı. Çoğu insan bu tür silahları, Amerikan tarihinin en önemli ateşli silahları olarak kabul eder. İkiz silah, George Washington’dan sonra, 7. ABD başkanı Andrew Jackson’ın elindeydi.

1 Lincoln’ü Öldüren Silah

Değeri Bilinmiyor

Lincoln'ü Öldüren SilahAbraham Lincoln suikastı 14 Nisan 1865’te Kutsal Cuma’da gerçekleşen, Amerikan İç Savaşı’nın son önemli olayı olarak tarihe geçti. ABD Başkanı Abraham Lincoln, Ford’s Theatre’da eşi ve 2 konuğuyla birlikte “Our American Cousin” oyununu seyrederken, Booth tarafından silahla vuruldu. Bu silah 1800’lerin ortalarında 25 dolara satılıyordu. Ancak bu tarihi olay silahın değerini paha biçilemez yaptı.

Bazen tarih bazı nesnelere şekil verirken, bazen de bazı objeler tarihe şekil vermektedir. Silahlarla düzenlenen birçok olay ya da suikast dünya ya da o ülkenin tarihini değiştirmiştir. Sizlerin aklına gelen ve dünya tarihini değiştiren suikastlar var mı?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.