Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimdiye Kadar Satılan En Pahalı 10 Ortaçağ Silahı

Geçmişte ışın tutan özel silah türlerini maddeler halinde sizler için hazırladık. Detaylar yazının devamında...
Şimdiye Kadar Satılan En Pahalı 10 Ortaçağ Silahı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İnsanoğlu, yüzlerce yıl önce de hayvanları ve insanları korkutmak veya öldürmek için çeşitli silahlar kullanmıştır. Bazı silahlar ise savaşların gidişatını etkileyecek derecede önemli olmuştur.

Birçok silah, Kral Arthur ve Excalibur gibi bazı efsanevi mitolojik kahramanlarla da ikonlaşmıştır. Ateşli silahlardan kılıçlara, ok ve yaylardan mızraklara kadar etki alanı değişebilen birçok silah modeli saymak mümkündür.

Bu listemizde, günümüzde var olan 10 efsanevi kılıç ve hançeri inceleyeceğiz. Bu silahların çoğu muhtemelen birçok tarihsel süreçten geçmiş ve günümüze kadar ulaşmıştır.

İsterseniz gelin hep birlikte tarihe tanıklık eden en pahalı Ortaçağ silahlarına birlikte göz atalım:

10 13. Yüzyıl Kamakura Katana

418.000 Dolar

13. Yüzyıl Kamakura KatanaKatanalar, yüzlerce yıldır Japon Samuraylar tarafından kullanılan tek kenarlı geleneksel kılıçlardır. Kataralar, oldukça iyi malzemelerden hazırlanmasıyla ünlenmiştir ve dünyanın en keskin kılıcı olarak kabul edilir.

Değerli katanalar paha biçilmez olarak kabul edilir ve Japonya’da satılması veya ihraç edilmesi yasadışıdır.
1992 yılında, yaklaşık 1.100 Japon kılıcı olan Dr. Walter Ames Compton’un koleksiyonu açık artırmaya konulmuştur. Anonim koleksiyon toplam 8 milyon dolara satıldı. 13. Yüzyıla ait Kamakura kılıç ise 418.000 dolara satıldı. Bu kılıç, şimdiye kadar açık artırmada satılan en pahalı katana olma özelliğine sahiptir.

9 Amiral Lord Nelson Fransız Subayı Kılıcı

541.720 Dolar

Amiral Lord Nelson Fransız Subayı KılıcıBirçok eser, gerçek sahiplerinin kimliğine göre de değerlenebilmektedir. Lord Nelson’un subay kılıcı, eşyalarını emanet alan arkadaşının evinde 2001 yılında keşfedildi. Keşfin içinde Nelson’a ait binlerce evrak, madalyalar, mücevher, silah vardı.

Nelson’un en yakın arkadaşı Alexander Davison eşyaları emanet aldı ve eşyalar yaklaşık 200 yıl bir sandıkta bakım altında gizli tutuldu. Nelson’a ait eşyaların hepsi 2 milyon dolara Sotheby Açık Artırması – Londra’da satıldı.

8 17. Yüzyıl Hint Talwar Kılıcı

717.800 Dolar

17. Yüzyıl Hint Talwar KılıcıKraliyet bıçağı, Sotheby’de 2007 yılında satıldı. Hafif kavisli Avrupai kılıç, altınla işlenmiştir. Güzel kılıç ayrıca haşhaş ve nilüferler ile dekore edilmiştir. 17. yüzyılda Babür İmparatoru Şah Cihan’a ait olduğu sanılmaktadır. Kılıç, muhtemelen Şah Cihan’ın tahta çıkışının 10. yılında, 1637 ya da 1638 yılında üretildi. Kılıç ihale sonunda 717.800 dolara satılmıştır.

7 Qianlong İmparatorluğu Avcılık Bıçağı

1.24 Milyon Dolar

Qianlong İmparatorluğu Avcılık BıçağıBu zarif av bıçağının, Mançu liderliğindeki Qing Hanedanı’nın 6. imparatoruna ait olduğu düşünülüyor. Bıçak, oldukça nadirdir ve sapı antilop boynuzu kullanılarak hazırlanmıştır.

Bıçağın sapında çubuk ve kürdan tutmak için kullanılan gizli bir bölme vardır. Kılıcın kabzası, gergedan boynuzundan yapılmıştır ve üç pençeli ejderha figürü vardır. Bıçak, 1.24 milyon dolara 2009 yılında Sotheby’da satıldı.

6 Ulysses S. Grant İç Savaş Tanıtım Kılıcı

1.6 Milyon Dolar

Ulysses S. Grant İç Savaş Tanıtım KılıcıListemizde bir başka önemli tarihsel figür de, Ulysses S. Grant’a ait kılıçtır. Grant’a bu kılıç, Birleşik Devletler Ordusu’nda general olduğu zaman 1864 yılında Kentucky halkı tarafından verilmiştir. Eşsiz silah, 26 elmasa sahiptir ve 2007 yılında miras ihalesinde 1.6 milyon dolara satılmıştır.

5 “Gem of the Orient” Bıçağı

2.1 Milyon Dolar

“Gem of the Orient” BıçağıOrient Gem, o zaman yirmili yaşlarda olan Buster Warenski tarafından 1966 yılında tasarlanmıştır. İmalinden neredeyse 50 yıl geçmesine rağmen Warenski hala dünyanın en iyi bıçak üreticilerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Orient Gem bir Japon müşteri için yapıldı. Sapı, 10 karat 153 zümrüt, her biri 5 karat dokuz elmas ve toplam 78 gram altın ile tasarlanmıştır. Bu bıçağı yapmak Warenski’nin 10 yılını almıştır.

4 Şah Cihan’ın Hançeri

3.3 Milyon Dolar

Şah Cihan’ın HançeriBabür İmparatoru Şah Cihan’a ait hançer, listede 4. sıradadır. Altınla dekore edilen hançer, 3.3 milyon dolara satılmıştır. Şah Cihan, 1627-1657 arasında hüküm sürmüştür.

Hançerin üzerindeki yazıtta; sahibinin adı, unvanı, yeri ve hançerin üretim tarihinden bahsedilmektedir. Altın hançer, yazıtlar ve süslemeleri ile sade zarif bir bıçak görünümündedir.

3 15. Yüzyıl Nasrid Dönemi Kulak Hançer

6 Milyon Dolar

15. Yüzyıl Nasrid Dönemi Kulak HançerKulak hançerler, Kuzey Afrika Nasrid döneminin en belirgin özelliklerindendir. İki ucu keskin bıçak, kulağa benzeyen iki düzleştirilmiş diskten oluşur.

Bu hançerler, 15. ve 16. yüzyılda İspanya’da oldukça fazla kullanılırdı. İtalya üzerinden de Avrupa’ya tanıtıldı. Hançer etrafında aslan gibi çok sayıda av hayvanı ve yay kullanan bir adam figürü ile tasarlanmıştır. Hançer, 2010 yılında 6 milyon dolara satıldı.

2 Napolyon Bonaparte’ın Altın Kaplı Kılıcı

6.5 Milyon Dolar

Napolyon Bonaparte'ın Altın Kaplı KılıcıNapolyon Bonaparte’ın savaşta bir tabanca ve kılıç taşıdığı bilinmektedir. Bonaparte, Avusturya ordusunu devirdiği zaman bu kılıcı yanında bulundurmuştur. Aynı zamanda bu altın kaplı kılıç, 1800 yılında Marengo Savaşı’nda da Bonaparte tarafından kullanılan kılıçlardan biridir.

Kılıç, Bonaparte ailesinde nesilden nesille geçti. Kılıç; Bonaparte’ın torunu, Napolyon’un kardeşi Jerome tarafından 2007 yılında Fransa’ya satıldı.

1 18. Yüzyıl Boateng Süvari Kılıcı

7.7 Milyon Dolar

18. Yüzyıl Boateng Süvari KılıcıBu güzel kılıç ve kılıfı, aslında ilk olarak 2006 yılında 5.93 milyon dolara satıldı. 2008 yılına gelindiğinde kılıç tekrar satışa sunuldu ve bu kez 7.7 milyon dolara tekrar alıcı buldu.

Silah, Çin İmparatoru Qianlong’e atıfta bulunan yazıtlar ve süslemeleri ile listedeki benzer 2 kılıçtan biridir. Şiirsel iki karakter Bao Teng ya da ‘Değerli Soaring’ adlı kılıç; altın, gümüş ve bakır ile çelik bıçak kullanılarak dekore edilmiştir.

Aslında bu silahların bu kadar değerli olmasındaki temel etken, gerçek sahiplerinin tarih içerisindeki konumuyla ilgilidir. Günümüzden 500 yıl sonrasını hayal edin ve şu an sahip olduğunuz gayet normal bir objenin, o tarihte bir servet olabileceğini düşleyin, inanılmaz değil mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın