Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Tarihini Değiştiren 10 Silah

Hazırladığımız bu çalışmada, tarihin akışını değiştiren ve günümüzde var olan 10 efsanevi silahı sizler için derledik.
Dünya Tarihini Değiştiren 10 Silah
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Silahlar tarihin tüm akışını bir anda değiştirebilirler. Hemen herkesin bileceği bir örnek olarak Hiroşima’ya atılan atom bombası! 2. Dünya Savaşı sonrasında 1945 yılında ABD’nin Uranyum-235 tipi atom bombası ile gerçekleştirdiği saldırı, 140 binden fazla kişinin hayatına mal oldu. Elbette etkileri bu kadarla kalmadı. Doğanın geçirdiği evrimde yarattığı değişikliği hayal edebilir misiniz?

Aynı zamanda silahlar, hatıra açısından da neredeyse rakipsiz bir tarihi değer taşır. Günümüzde birçok insan için kötü bir şeydir; ama geçmişten gelen bir silah tamamen romantik olabilir. Romantizm olmadan trajedi, ölüm ve şiddetsiz bir tarih yoktur. Ayrıca, geçmiş günlerin neredeyse tüm sinematik özellikleri, ateş tarafından yerine getirilmektedir. Filmleri bir düşünün; en unutulmaz sahnelerinde mutlaka bir silah vardır.

Bu silahların çoğu muhtemelen birçok tarihsel süreçten geçerek günümüze kadar gelmiştir. Aslında günümüz silah teknolojisinin ataları burada bulunan silahlardır diyebiliriz.

İsterseniz gelin hep birlikte, dünya tarihini değiştiren 10 silaha birlikte göz atalım:

10 Mark I “Mother” Tank

Mark I “Mother” Tankİtalyan ressam, heykeltıraş, yazar ve aklınıza gelebilcek daha bir çok alanda uzman olan Leonardo Da Vinci, 1487 yılında en ünlü tankın prototipini geliştirdi. Fakat geliştirdiği bu tank, I. Dünya Savaşına kadar savaşlarda kullanılmadı.

Mark I “Mother” isimli bu tank, bulunduğu ordudaki askerlerden daha fazla ateş gücüne sahipti. Tankın zırhını o devirde hiçbir silah delemiyordu. Ayrıca bu tank, göl, dağ, derin vadiler ve bataklıkları geçmek için müthiş bir imkan sunuyordu. Paletli tankı ilk defa İngilizler Alman Ordusu ile girdiği savaşta kullandı.

9 Hellebore

HelleboreTüm dünya insanları için hiçbir şey biyolojik savaş tehdidi kadar tehlikeli olmamıştır. Biyolojik silahlar, birkaç saat içinde görünmez şekilde ve sessizce milyonlarca insanı öldürmesiyle tüm zamanların en korkutucu savaş buluşları haline geldi.

Aslında bir nevi zehirleme yöntemi olan biyolojik silahların kullanımı sanıldığı kadar yakın bir çağa ait değildir. Zehirleme vakaları, MÖ 585’lere kadar dayanır. Tarihte bilinen ilk zehirleme olayı Kirrha askerlerini öldürmek için kullanılmıştır. Düşmanlara gizlice zehirli bitki suyu verildi ve hasta, zayıf, şaşırmış ve çaresiz hale dönüşmeleri beklendi.

8 Maxim Makinalı Tüfek

Maxim Makinalı Tüfekİlk defa 19. yüzyılın ortalarında kullanılan otomatik mitralyöz silah, hızlı ateş etmesine rağmen çabucak bozulabiliyordu. Sık sık teklemesi veya hedefini şaşması yönünden biraz başarısızdı. Her şeye rağmen bu silahın düşmana verdiği zarar bıçak ve kılıçtan daha iyiydi. Bu eski silah örnek alınarak geliştirilen Maxim makineli tüfek, I.Dünya Savaşı ile birlikte birçok savaşın kaderini etkiledi.

7 Fokker Uçak

Fokker UçakI.Dünya Savaşı’na kadar var olan uçaklar, zeplinler, sıcak hava balonları daha çok keşif amacıyla kullanılıyordu. Fakat bu tarihten sonra geliştirilen Fokker Uçak her şeyi değiştirdi. İlk askeri savaş uçaklarıyla değerlendirdiğimizde Fokker, çığır açan yerleşik makineli tüfek ve pervane kanatları aracılığıyla savaşa çok farklı boyutlar kazandırdı. Bu uçak daha çok II. Dünya Savaşı’nın kaderi oldu.

6 Klor Gazı

Klor GazıKlor gazı ilk olarak, Alman bilim adamı Nobel Ödülü Fritz Haber tarafından geliştirilmiştir. Ölümcül gazı keşfeden yetkililerin bunu savaş alanlarında kullanması çok zaman almadı. Bu gaz temas eden kişinin sinir sistemini çökertmesiyle ünlendi.

Uzun zaman önce ölümcül beyaz toz olarak adlandırılan şarbon, sadece zarf içinde posta yoluyla gönderiliyordu ve postayı açan her kimse onu öldürüyordu. Günümüzde de bu tehdit hala gündemdedir.

5 İnsansız Hava Aracı

İnsansız Hava Aracıİnsansız hava aracı uzak mesafedeki düşman hedeflerinden bilgi toplamak için geliştirildi. İlk uçak aslında hedefteki bir nesneyi üzerine düşerek yok etmek için tasarlandı. Oldukça başarılı işler çıkaran bu buluş, günümüz Heronların atası konumundadır.

4 Kabzalı Tüfek

Kabzalı TüfekKabzalı tüfek ilk defa yaygın olarak 15. Ve 16. Yüzyıllardaki savaşlarda kullanıldı. Bu silahla tabancaya göre hedefe daha iyi nişan alınıyor ayrıca daha yüksek tahribat sağlanabiliyordu.

3 Atom Bombası

Atom BombasıAtom bombası gezegendeki en korkunç ve yıkıcı silahtır. Bu acımasız buluş, silah türü olmadan önce savaş sırasında aynı anda yüzlerce kişinin öldüğü duyulmuş bir şey değildi.1940’lı yıllarda silah olarak geliştirilen atom bombası II. Dünya Savaşı’nın kaderini değiştirdi.

Tarihte bu bombanın iki farklı sürümü, tahmini 200.000 kişinin ölümüne milyonlarca hatta milyarlarca kişinin yaralanmasına yol açtı. ABD, Japonya’nın düzenlediği Pearl Harbor hava saldırısına misilleme olarak; 6 Ağustos 1945 tarihinde Hiroşima’ya ardından 3 gün sonra da Nagasaki’de atom bombası kullandı.Milyarlarca kişinin hayatı bir daha asla eskisi gibi olmadı.

2 Ok ve Yay

Ok ve YayOk ve yayın günümüz silah teknolojisi açısından çok fazla önemi olmasa da ilk bulunduklarında durum pek de öyle değildi. Günümüzde ilkel olarak adlandırılan silah, birçok dünya ülkesinin kaderini değiştirdi.

Uzmanların tarihsel hesaplamalarına göre yay ve okların savaş tarihindeki önemi 12.000 yıl kadar geriye gidiyor. Ok ve yay, 16. Yüzyılda kabzalı tüfeklerin yaygın hale gelmesiyle yavaş yavaş savaş sahnelerinden silindi. Dünya tarihinde büyük devletler kurmuş Eski Mısırlılar, Hunlar, Avarlar, Macarlar ve Moğolların başarıları ok ve yayı iyi kullanmalarına dayanmaktadır. Günümüzde ise yay, genellikle spor müsabakaları ve av için kullanılmaktadır.

1 Yunan Falanksı

Yunan FalanksıYunan Falanks aslında bir silahtan daha çok, bir savaşma yönteminin adıdır. Bu savaş stratejisinde askerler belirli bir düzene geçerek tek vücut halinde savaşır. Bu düzenin en önemli silahları ise kalkan ve uzun mızraklardır. Bu stratejiden önce savaşlar genellikle bir düzen olmadan bire bir mücadele şeklinde yapılıyordu.

300 Spartalı filmini hepimiz hatırlarız. Dar bir geçitte 300 askerin verdiği mücadele bu yöntemi özetler niteliktedir. Yunan askerleri ilk olarak MÖ 750’lerde bu stratejiyi geliştirdi.

İnsanoğlu barış ve eşitlik adına birbirlerini öldürme girişimlerine alternatif çözümler aramak yerine yüz yıllardır silah teknolojilerini geliştirmeye çalışıyor. Silah teknolojisine ayrılan zaman ve harcanan paralar, insanların huzuru için kullanılsaydı sanırım hiçbir silaha gerek kalmazdı, değil mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.