Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolardaki Zayıflığın FOMC Sonrasında da Süreceği Düşünülüyor

Dolar 90 altındaki seyrini korurken FOMC tutanaklarının ABD para birimindeki düşüş trendini değiştirmeyeceği düşünülüyor.
Dolardaki Zayıflığın FOMC Sonrasında da Süreceği Düşünülüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün 89,69’a kadar gerileyerek yaklaşık 3 ayın en düşük seviyesini kaydeden Amerikan dolar endeksi (DXY), 90 altındaki seyrini koruyor. 18 Mayıs’ta en son 89,75’i görene bugüne 89,78 ile başladı.

TSİ 12.40 öncesi hareket aralığı 89,69 ile 89,96 olurken TSİ 11’e doğru pozitif bölgeye geçti. Mart sonunda 93,44 ile yılın zirvesini kaydeden dolar endeksi, sonrasında başlattığı düşüş trendini devam ettirdi.

Aşağıdaki grafikte de görüldüğü gibi TSİ 12.45 sıralarında dolar endeksi 0,20 artıda 89,94’te seyrediyor.
ABD Dolar Endeksi FOMC 90 Altı
Kaynak: MarketWatch

Yönün belirlenmesi içinse Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tutanakları bekleniyor. Bazıları FED’in doları desteklemesini beklenirken ING ekonomistleri bugünkü notunda FOMC tutanaklarının ABD para birimini değiştirmesinin olası görünmediğini söyledi.

Notta, ısrarlı negatif reel faiz beklentileri doları baskılamaya devam ederken ABD Merkez Bankası’nın yükselen fiyatlara yanıt vermekte acele etmediği belirtildi.

Bununla birlikte ilk çeyrekte çift dipli resesyon kaydetse de Avrupa’nın ikinci çeyreğe ve sonrasına ilişkin aydınlanan görünümünün euroyu desteklediği aktarıldı. ABD için görünümün pek parlak olmadığını dile getiren notta şu ifadeler dikkat çekti:

“Dolardaki yumuşama eğiliminin önümüzdeki haftalarda ve aylarda devam etmesini bekliyoruz ve bugünün FOMC tutanakları bunu değiştirmemeli.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu