Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar, TCMB’nin Faiz Değişikliği Yapmayacağı Endişesiyle 7,67’ye Dayandı

Coronavirüs vakalarının artması güvenli liman olan dolara talebi artırırken, TCMB’den faiz değişikliği gelmeyeceği beklentisi lirayı baskılıyor. Dolar kuru bu gelişmeler altında yeni rekoruna imza attı.
Dolar, TCMB’nin Faiz Değişikliği Yapmayacağı Endişesiyle 7,67’ye Dayandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar kurundaki yükseliş haftanın ikinci gününde de devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Perşembe günü aylık kurul toplantısını yapacak. Yerli ve yabancı ekonomistlerin geneli, %8,25 olan politika faiz oranında değişiklik yapılmasını beklemiyor.

Yüksek enflasyona rağmen politika faizlerinde artış olmayacağı ihtimalinin yüksek olması Türk lirası üzerindeki baskıları artırıyor. Bunun yanında artan koronavirüs vakalarının riskten kaçış algısı yaratması dolara olan talebi artırırken, TL karşısında ezici güç olmaya devam ediyor.

Dolar kuru 7,6695 TL ile tarihinde ulaştığı en yüksek seviyeyi gördü.
Dolar 7,67 Rekorunu da Kırdı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Geçen hafta başlattığı hızlı yükselişini devan ettiren dolardan rekorlar art arda geliyor. Şu dakikalarda %0,38 artıda 7,66’dan işlem gören kur, saat 11:00 sularında yeni zirveyi gördü.

Analistler 7 milyonu aşkın vaka ile salgının merkez üssü olan ABD’de destek paketi konusunda henüz anlaşmaya varılmamış olmasının, güvenli liman olan altının cazibesini artırdığını söylüyor.

Dolar, karşısında neredeyse her gün yeni bir rekora imza atarken, TL yine de diğer gelişen ülke para birimlerine kıyasla daha sınırlı düzeyde kayıp veriyor.

Şu dakikalarda Macar forinti %0,58 düşüşle ABD doları karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke parası olurken onu; Güney Afrika randı, Endonezya rupiahı, Meksika pezosu ve Polonya zlotisi izledi. Öte yandan risk iştahının azalmasıyla Japon yeni karşısında zayıfladı.

Genel tabloya bakıldığında gelişen ülke piyasalarında satıcılı bir seyir olduğunu söylemek mümkün. Doların kısa vadede 7,60 – 7,65 bandında gezineceği öngörülüyor. Destek seviyesi olarak 7,60 – 7,63, direnç olarak 7,65 – 7,70 bandının takip edileceği belirtiliyor.

Yurt içinde bugün takip edilen konu tüketici güven endeksi olurken, piyasanın radarında olan asıl konu 24 Eylül PPK toplantısı olacak.
Tüketici Güven Endeksi Yükseldi
Kaynak: TÜİK

Bu sabah açıklanan verilere göre Eylül ayında tüketici güveninde iyileşme oldu. Ağustos ayında 79,4 olan tüketici güven endeksi, Eylül’de 82’ye çıktı. Söz konusu dönemde hanehalkı maddi durum endeksi %5,8 artışla 67,9’dan 71,8’e çıktı.

Bir önceki ay 77,8 olan hanenin maddi durum beklenti endeksi %1,7 oranında yükselerek 79,1 oldu. Gelecek 12 aylık döneme ilişkin ekonomik durum beklenti endeksi %4,8 artışla 79,5’ten 83,3’e, dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi ise %1,3 artışla 92,6’dan 93,8’e ulaştı.

Yeniden faiz konusuna gelecek olurken, Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin düzenlediği ankete katılan ekonomistler, JP Morgan  analistleri ve daha birçok isim bu toplantının da pas geçileceğini düşünüyor.

Enflasyonun yüksek seyrettiği ve liradaki satış baskısının devam ettiği şu süreçte faizleri artırmanın gerekli olduğu savunuluyor. Ankete katılan 18 kurum politika faizinin değiştirilmeyeceği fakat ortalama fonlama maliyetinin artırılabileceği tahmininde bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%