Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Swap İşlemlerine Getirilen Sınırlama ile Yeniden 6 Liranın Altında

Geçen Cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdamıyla 6,04’e kadar yükselen dolar, BDDK’nın swap limiti kısıtlamasıyla 5,99’da seyrediyor.
Dolar Swap İşlemlerine Getirilen Sınırlama ile Yeniden 6 Liranın Altında
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde açıklanan ABD tarım dışı istihdam verileri doların Türk lirası karşısında yükselmesini sağladı. Ülkede tarım dışı istihdamı Ocak ayında 225 bin artış göstererek, 165 bin olan piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Bu gelişme sonrasında 6 liranın üzerine çıkan dolar kuru, hafta sonu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) swap açıklamasıyla geri çekildi.

BDDK, dolar kurunun 6 liranın üzerine çıkmasıyla devreye girerek, swap oranını %10’a kıstı.

BDDK Swap HamlesiKur ABD tarım dışı istihdamı sonrasında 6,0475’e kadar yükseldi. Bu artışın ardından pazar günü BDDK’dan swap hamlesi geldi. %25 olan swap oranı %10’a indirildi.

Kurum tarafından yapılan açıklamada; “Yapılan değerlendirme sonucunda, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 08/02/2020 tarihli ve 8860 Sayılı Kararı ile söz konusu sınırlamanın %10 olarak uygulanmasına karar verilmiştir. Söz konusu oranın günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanması uygulamalarına devam edilecek, mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacak ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemler yenilenemeyecektir.” bilgisine yer verildi.

Dolar kuru BDDK’nın swap hamlesi sonrasında yeniden 6 liranın altına çekildi.

Dolar KuruKur 5,9746 liraya kadar geriledikten sonra, haftaya 6 lira sınırından başladı. Saat 11:22’de 5,9916’dan işlem görüyor. Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan, BDDK’nın aldığı kararı değerlendirdi. Bunun piyasada açığa satılabilecek TL miktarını kısıtlamaya yönelik bir adım olduğunu ifade eden Erkan, bu sayede yabancının TL borçlanarak döviz alma imkanının kısıtlandığını söyledi.

Kur oynaklığını kontrol altında tutmak amacıyla alınan bu kararın bir miktar aşağı çekeceğini fakat genel olarak bir değişiklik yaratmayacağını öngördü. Ünlü Menkul Değerler tarafından yapılan değerlendirmede, Türkiye’nin CDS risk priminin düşük seyretmesinin kurda kalıcı bir yükselişe izin vermediğini ve önümüzdeki hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan gelecek açıklamaların çok önemli olduğu vurgulandı.

Goldman Sachs Group Inc. analistleri TCMB’nin faiz oranlarını önümüzdeki aylarda tek haneye indireceğini yorumladı. Liranın istikrarını bozmadan politika faiz oranının olabildiğince aşağı çekilmek isteneceği ifade edildi. Analistler dolar kuru için 5,9725 – 5,9600 – 5,9450 aralıklarının destek, 6,0000 – 6,0150 – 6,0285 aralıklarının ise direnç seviyeleri olarak izlendiğini belirtiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%