Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Powell’ın Ekonomik Görünüme Yönelik Açıklamaları ile 5,29’a Geriledi

Dolar/TL, FED Başkanı Powell’ın sunumu sonrasında üç haftanın en düşük seviyesine gerilerken, analistler açıklamaların piyasaya yansımalarını değerlendirdi.
Dolar Powell’ın Ekonomik Görünüme Yönelik Açıklamaları ile 5,29’a Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nde yarıyıl para politikası sunumunu paylaşan FED Başkanı Jerome Powell, şu an ekonomik koşulların gayet sağlıklı ve görünümün iyi olduğunu söyledi.

Genel ekonomik durumun faiz artışında sabırlı yaklaşımı meşru kılacak çelişkili sinyaller gönderdiğini ifade eden Powell, 2019 yılında büyümenin geçen yıla kıyasla daha yavaş olsa da yine de güçlü olacağını belirtti. Hafta başından bu yana 5-29 – 5,30 bandında seyreden Dolar/TL, Powell açıklamaları ile üç haftanın en düşük seviyesine indi.

Powell’ın gelişen ülkeleri destekleyici mesajları dolar kurunun 5,2930’lara kadar gerilemesini sağladı.

FED Başkanı Jerome Powell dün gerçekleştirdiği sunumda işgücü piyasasının güçlü olduğunu ve enflasyonun %2’ye yakın seyrettiğini belirtti. Finansal koşulların 2018 yılı başına göre büyümeyi daha az destekleyici olduğunu, ancak dış ekonomilerde de büyümenin yavaşladığını ifade etti.

Dolar/TL sunum sonrasında 5,29 ile yaklaşık üç haftanın en düşüğüne geriledi. Saat 12:13 itibarıyla ise 5,2995 liradan işlem görüyor. Tacirler Yatırım Araştırma Müdürü Özlem Bayraktar Gökşen Powell’ın hala gelişen ülkeleri destekleyici mesajlar vermeye devam ettiğini söyledi.

Medley Global Advisors Gelişen Ülkeler Analisti Nigel Rendell kurun 5,30 – 5,70 aralığında hareket edebileceğini öngördü.

FED Başkanı Powell’ın açıklamalarına ilişkin değerlendirmede bulunan Nigel Rendell, gelişen piyasalar için olumlu olduğunu, yumuşak tonda olmasının da bu piyasalara yaradığını aktardı. Dolar/TL için tahminlerini paylaşan Rendell, Türkiye’de faizlerin bir süre daha yüksek kalabileceğini dile getirdi.

Türk lirasının 2018 yılına kıyasla bir miktar daha istikrara kavuştuğunu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bu yıl 600 – 700 baz puanlık faiz indirimi yapabileceğini, bu durumda Dolar/TL’nin 5,30 – 5,70 arasında seyredebileceğini bildirdi. Enflasyonda %15-16 seviyelerini öngören başarılı analist, dolar kurunun 6-7 liraları görmesini beklemediğini sözlerine ekledi.

Mizuho Securities Baş Döviz Stratejisti Masafumi Yamamoto ise Powell’ın sunumunda yeni bir bilgi edinilmediğini söyledi.

Bu nedenle dolarda bir miktar düşüş olduğunu kaydeden Yamamoto, bu durumun piyasalarda kafa karışıklığı yaşattığını yorumladı. Bunun yanında piyasanın doların aşağı yönlü hareketi karşısında hassas bir noktada olduğunu ekledi.

FED Başkanı Powell yaptığı açıklamada; yükselen ücretleri enflasyon için rahatsız edici bulmadıklarını, zayıf enflasyonun baskısını hissettiklerini ve bu durumun sabırlı olmayı desteklediğini ifade etti. FED’in genişlemeyi sürdürmek için tüm araçlarını kullanacağını, şu anda sabırlı olmak ve beklemek için en ideal zaman olduğunu kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu