Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar, Powell’ın İşgücü Piyasası Açıklamalarının Ardından Yatay Seyrediyor

Çarşamba günü 7,05’ten kapanan dolar, yeni işlem gününde pozisyonunu korurken, piyasalar FED Başkanı Powell’ın açıklamalarını değerlendiriyor.
Dolar, Powell’ın İşgücü Piyasası Açıklamalarının Ardından Yatay Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

FED Başkanı Jerome Powell, Çarşamba günü New York Ekonomi Kulübü tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşma yaptı. ABD’nin istihdam piyasasına dair değerlendirmede bulunan Powell, tam toparlanma sağlanana kadar destekleyici para politikasının sabırla sürdürüleceğini söyledi. Powell sonrasında Dolar/TL durumunda çok fazla değişiklik olmadı.

Dolar kuru saat 09:06’da %0,05 değer kaybıyla, 7,05 liradan işlem görüyor.
Dolar 7,05 TL
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Çarşamba günü 7,03 TL ile Ağustos ayından bu yana en düşük seviyeye gerileyen dolar kapanışı 7,05 civarından yaptı. Dün piyasaların odağında yer alan en önemli konu FED Başkanı Powell’ın yaptığı konuşma oldu.

Açıklama sonrasında ABD borsa endeksleri karışık bir seyirle kapanırken, dolar endeksinde kayda değer bir değişim gözlenmedi. Türk lirası gelişen ülke paralarının dolar karşısındaki performansını gösteren tabloda listenin dokuzuncu sırasına geriledi. Dün en iyi performansı gösteren üçüncü gelişen ülke para birimi konumundaydı.

Haftanın dördüncü işlem gününe yatay bir başlangıç yapan dolar günün ilk saatlerinde sakinliğini koruyor. GCM Yatırım analistleri kısa vadede teorik 7,02, psikolojik 7,00 seviyelerinin önemli olduğunu belirtiyor. 7,06 üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda bir sonraki aşamaların 7,08 ve 7,10 olacağını işaret ediliyor.

Yine 7,10 üzerindeki dört saatlik kapanışlarda pozitif görünümün devam edeceği ve 7,33 bariyerinin gündeme gelebileceği aktarılıyor. Liranın dolar karşısında güçlü durmaya devam ettiğini belirten İntegral Yatırım sabah analizinde genel olarak teknik görünümün aşağı yönde olduğu ifade edildi.

FED Başkanı Powell, pandemi olmasaydı işgücü piyasasının enflasyonda endişe yaratmadan iyileşmeye devam edebileceğini söyledi.

FED Başkanı Powell KonuşmasıCoronavirüs salgını nedeniyle konulan kısıtlamalar kaldırıldıktan sonra, tüketici harcamalarında patlama olması bekleniyor. Şu an bilançoyu daraltmayı düşünmediklerini ifade eden Powell, istihdam durumunun Büyük Buhran’daki seviyeden bile daha kötü olduğunu söyledi.

Salgın nedeniyle restoranlar, oteller ve eğlence mekanları gibi sektörlerde istihdamın kötü etkilendiğini, ayrıca uzaktan eğitim nedeniyle birçok ebeveynin çocuklarıyla ilgilenmek için işten ayrılmak zorunda olduğuna dikkat çekti.

ABD’nin toplam istihdamının 2020’nin Şubat ayına kıyasla %6,5 azaldığını ekledi. İyileşmenin salgının durumuna bağlı olarak düzelmeye devam ettiğini, geçici işsiz kalanların yeniden işlerine dönmeye başladığını belirtti.

Sağlam işgücü piyasasının, enflasyonda istenmeyen bir artışa neden olmadan sağlanacağını ve uygulanan para politikasının bunu oluşturmak için çalıştıklarını sözlerine ekledi. Aşılama artıp, virüs kontrol altına alındıkça hem enflasyon hem de istihdamda hedeflere ulaşılacağını aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu