Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Nisan Ayı Enflasyonu Öncesinde 8,28’den İşlem Görüyor

Piyasalar bugün açıklanacak enflasyon rakamlarını beklerken, dolar kuru yeni aya yatay bir başlangıç yaptı.
Dolar Nisan Ayı Enflasyonu Öncesinde 8,28’den İşlem Görüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün saat 10.00’da Türkiye İstatistik Kurumu, Nisan ayına ait enflasyon rakamlarını açıklayacak. Bir önceki ay %16,19 gelen enflasyonun, yeni veri döneminde %17’yi geçmesi bekleniyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu da geçen hafta yaptığı enflasyon görünümü sunumunda, Nisan ayında yüksek seyrin süreceğini söylemişti.

Dolar kuru kritik verinin açıklanacağı güne 8,28’den başladı.
Dolar 8,28 TL
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Nisan ayını oldukça dalgalı geçiren dolar, Türk lirası karşısında %1,5 oranında değer kazandı. Kapanışı 8,27’den yaparak, Mayıs ayına yataydan açıldı. Saat 07.25’te 8,2806’dan işlem görüyor. Serbest piyasada ise 8,2250’den alıcı buluyor.

Kur geçen hafta 8,48’i aşarak son altı ayın en yükseğine çıktı. Son haftalarda Türk lirası varlıklarında meydana gelen kayıpların ardından, Merkez Bankası’nın para politikasında değişiklik yapıp yapmayacağı merak ediliyor. Bugün açıklanacak enflasyon rakamları da bu bakımdan çok önemli.

Ekonomist Mahfi Eğilmez, enflasyonun yüksek olmasının temel nedeninin yüksek dolar kuru olduğunu söyledi. Liranın dolar karşısında %25’lere varan kayıplar yaşadığı ortamda, enflasyonu durdurmanın mümkün olmayacağını belirtti. Türkiye’nin riskleri çok fazla olduğu için de liranın dolar karşısında sürekli değer kaybettiğini ifade etti.

Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk pirimi 393,35 seviyesinde. Dolar endeksi ise 91,08 puan. Dolar kurunda gün içinde 8,26 desteğiyle, 8,30 direnci izlenecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu