Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Kuru Sakin İşlem Gününe 8,70 Üzerinden Başladı

Veri gündeminin sakin olduğu Cuma gününe 8,70 civarından başlayan dolar, 8,69 – 8,72 arasında hareket ediyor.
Dolar Kuru Sakin İşlem Gününe 8,70 Üzerinden Başladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünkü işlemlerde 8,58 – 8,72 arasında hareket eden dolar, kapanışta 8,7025’i kaydetti. Günün ilk saatlerinde sakin seyredip öğleden sonra gelen gelişmelerle sert sıçrama kaydetti.

Amerika Birleşik Devletleri‘nde özel sektör istihdamında beklenenden fazla artış olması, işsizlik maaş başvurularındaki düşüş ve hizmet sektöründeki toparlanma doların küresel boyutta yükselmesini sağladı. Kur böylelikle 8,72’nin üstüne çıktı.

Dolar kuru haftanın son işlem gününe sakin başlarken, saat 08.25’te 8,72’den işlem görüyor.
Dolar/TL 8,72
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dolar/TL Salı günü 8,82 rekorunu kırdıktan sonra, Çarşamba günü büyük ölçüde geriledi. Dün bu kayıpları telafi edip, yukarı yönlü sakin seyrini Cuma gününe de taşıdı. Türk lirası bu sabah ABD doları karşısında en fazla değer kaybeden dördüncü gelişen ülke para birimi oldu.

İlk sırada Endonezya rupiahı bulunurken onu Malezya ringiti ve Romen leyi takip etti. Dünkü yükselişte enflasyon oranları etkili oldu. Enflasyonun hem aylık hem yıllık bazda düşmesi faiz indirimi ihtimallerini gündeme getirdi. Kur bu gelişmeyle gün boyu yukarı yönlü bir eğilim gösterdi.

Bugün yurt içinde piyasaları etkileyecek yoğun bir veri akışı bulunmuyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası öğleden sonra reel efektif döviz kurunu paylaşacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ise Mayıs ayına ait nakit dengesi gelişmelerini açıklayacak. Yurt dışında ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik oranları küresel yatırımcıların gündeminde yer alacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu