Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar FED Kararları Sonrası TCMB Toplantısına Odaklanarak Yükseliyor

FED'in tutanaklarının ardından hızlı yükseliş kaydeden dolar kuru, bugün TCMB'nin toplantısını beklerken ivmesini sürdürüyor.
Dolar FED Kararları Sonrası TCMB Toplantısına Odaklanarak Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar kurunun dünkü gündeminde FED’in tutanaklarından çıkacak tutum vardı. FED Başkanı Jerome Powell’ın şahin bir tutum sergilemesi, küresel piyasalarda ve emtialarda etkisini gösterdi. Dolar kuru ise 8,50 seviyelerinden 8,58 seviyesine fırladı.

Kur dünkü işlemlerde 8,55 lira civarında seyrettikten sonra açıklama saatlerinde 8,60 lira sınırına yükseldi. Günün kapanışını 8,6158 liradan gerçekleştiren kur, yeni güne 8,6154 liradan başladı. Hafif ekside başlangıcın ardından Asya seansında yataya yakın bir seyir izledi.

Dolar, yurt içi piyasaların açılışında 8,6107 liradan alıcı bulduktan sonra TSİ 09:20’de 8,6540 liraya kadar yükseldi.
Dolar Kuru %0,10 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Kurdaki yükseliş ivmesinin güçlenmesi, bugün öğleden sonra gerçekleşecek olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası toplantısından da kaynaklanıyor. TCMB’nin para politikası için nasıl bir tutum sergileneceği büyük bir merak konusuyken, faiz indirimi ihtimali yükselişi güçlendiriyor.

Kur, TSİ 09:40 sularında %0,10 oranında yükselişle 8,6254 liradan işlem görüyor. Doların günlük kazancı daha sabah saatlerinde %0,2’ye ulaşırken, haftalık bazda %2,42 değer kazandı. Aylık bazda %3,32 oranında yükselen kur, yıllık bazda %26,24 oranında değerlendi.

TCMB toplantısına dair beklentiler faizlerin sabit bırakılması yönünde. Yani politika faizinin %19 seviyesinde sabit bırakılması öngörülüyor. Faizlerin Temmuz ve Ağustos toplantılarında indirileceği konusundaki görüşler ise artıyor. Yine de faizlerde bir indirimin gerçekleşmesi konusunda görüşler bulunuyor ve bu durum TL’deki baskıyı artıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%