Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar ve Euro Zorunlu Karşılık Oranlarının Değiştirilmesiyle Düşüşe Geçti

Merkez Bankası zorunlu karşılıklarda reel kredi büyümesi şartını kaldırıp, faiz/nema oranlarının tüm sektör için aynı olmasına karar verdi. Bunun ardından döviz kurları düşüş gösterdi.
Dolar ve Euro Zorunlu Karşılık Oranlarının Değiştirilmesiyle Düşüşe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bu sabah yaptığı basın duyurusu ile sadeleşme adına bir adım daha attı. Banka, dün yayımladığı 19 Kasım Para Politikası Kurulu toplantı özet metninde değindiği gibi zorunlu karşılık düzenlemesinde değişikliğe gitti.

Piyasanın şeffaflık ve öngörülebilirlik politikasını artırmak amacıyla, likidite yönetimi operasyonel çerçevesinde değişikliğe gidilerek, kısa vadeli fonlamanın tamamının politika faizinden yapılmasına karar verildiği belirtildi.

Bankanın fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini artırmak için zorunlu karşılık düzenlemesinde sadeleşmeye gittiği açıklandı.
Türk Lirası Zorunlu Karşılık Oranları
Kaynak: TCMB

Buna göre reel kredi büyümesine göre farklılaşan zorunlu karşılık ve faiz/nema oranları uygulamasının yürürlükten kaldırılmasına karar verildi. Zorunlu karşılık ve faiz/nema oranlarının tüm sektör için aynı oranlarda olacak. Türk lirası cinsinden zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema oranı tüm sektör için %12 olarak uygulanacak.

Amerikan doları cinsinden mevduat/katılım fonu yükümlülükleri için tesis edilen zorunlu karşılıklara %1,25 olarak uygulanan komisyon oranı %0 olarak uygulanacak. Türk lirası ve yabancı para zorunlu karşılık oranları; vadesiz, ihbarlı, 1 aya kadar ve 3 aya kadar (3 ay dâhil) vadeli işlemlerde %6 olarak uygulanacak.

6 aya kadar (6 ay dâhil) vadeli işlemlerde %4, bir yıla kadar vadelilerde %2, bir yıl ve daha uzunlarda %1 olarak uygulanacak. Söz konusu değişiklik ile sistemin zorunlu karşılık tesislerinin yaklaşık 12,3 milyar TL ve 5,7 milyar dolar karşılığı döviz ve altın cinsinden artması tahmin ediliyor. Açıklanan öngörünün rezerv opsiyon kullanım oranlarının aynı seviyede kalması halinde gerçekleşeceğine dikkat çekiliyor.

27 Kasım 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere faiz/nema komisyon oranlarında yapılan değişiklikler geçerli olacak. Türk lirası ve yabancı para zorunlu karşılık oranlarına ilişkin değişiklikler ise 25 Aralık 2020 tarihinde başlayacak olan 11 Aralık 2020 tarihli yükümlülük döneminden itibaren uygulanmaya konulacak.

Dolar güne 7,88 civarından başladıktan sonra, alınan kararın değerlendirilmesiyle geriledi.
Dolar 7,80'e Geriledi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Kur zorunlu karşılık hamlesinin ardından 7,80’e kadar indi. Aaat 10:21’de %0,66 ekside 7,81’den işlem görüyor. Perşembe günü kapanışı 7,87 liradan yapan dolar, haftalık bazda %1,79 artıda, aylık bazda ise %0,97 ekside işlem görüyor. 8,58 rekorundan oldukça uzaklaşan dolar, ekonomi yönetiminin art arda aldığı kararlar sayesinde yeniden yükseliş için bir aralık bulamadı.

Tacirler Yatırım sabah notunda, doların 8,00 – 8,05 bandı üzerinde kalmaması halinde düşüşün devam edeceği belirtildi. GCM Yatırım analistleri, 19 Kasım’da gerçekleşen 7,4950 seviyesinin baz alınarak 7,8370’in kritik önemde olduğunu aktardı. Kurun olası yükseliş durumunda 7,9180 – 7,9550 – 7,9800 seviyelerine doğru çıkabileceği ifade ediliyor.

Euro kuru da zorunlu karşılık hamlesine dolar ile aynı tepkiyi verdi.
Euro 9,31'e Geriledi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dün 9,38’den kapanan Euro, haftanın son işlem gününe 9,40 civarından başladı. Ancak hemen ardından yön değiştirerek 9,31’e kadar indi. Şu dakikalarda da bu seviyeden işlem görüyor. Analistler 9,35 – 9,40 bölgesi üzerinde kaldığı sürece yükseliş beklentisinin korunduğunu söylüyor.

Yükselişin devam etmesi halinde yeni hedef 9,50 olacak. 9,35 altında 4 saatlik kapanışlarda ise 9,30 ve 9,25’lere gerilemesi gündeme gelecek. Teknik olarak 9,46’nın belirleyici seviye olmaya devam ettiği, bunun hemen üzerinde 9,53’ü yeniden göreceği aktarıldı.

Son olarak sterlin kuruna baktığımızda, onun da piyasaların açılmasıyla birlikte düşüle geçtiğini görmekteyiz.
Sterlin 10,44'e Geriledi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Merkez Bankası’nın sadeleşme adımları kapsamında aldığı kararlar piyasaya olumlu yansımaya devam ediyor. Döviz kurlarında 19 Kasım’da politika faiz oranının 475 baz puan artırılmasıyla başlayan düşüş, alınan yerinde kararlarla devam ediyor.

Dün 10,52’den kapanan sterlin Cuma gününe 10,55’ten başladı. Ancak açılışla birlikte gelen zorunlu karşılık kararı sterlinin 10,44’e kadar çekilmesini sağladı. Teknik olarak 10,44 seviyesi destek, 10,50 – 10,55 aralığı direnç seviyesi olarak takip ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%