Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Endeksi Şahin FED ve Güçlü ABD Verileriyle 96,7 Üzerinde

Açıklanan veriler ABD'de ekonomik toparlanmanın ve fiyat baskılarının sürdüğünü gösterirken dolar endeksi için boğa beklentiler arttı.
Dolar Endeksi Şahin FED ve Güçlü ABD Verileriyle 96,7 Üzerinde
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar, küresel cephede gücünü koruyor. Dün 96,94’le Temmuz 2020 sonrası yeni yüksek seviyeye çıkan ABD dolar endeksi (DXY), 96,88’de kapanış yaptıktan sonra yeni güne 96,81’le güçlü başladı.

Dünkü kazançlarının bir kısmını verse de 96,7 üzerinde kaldı. TSİ 09.38’de yüzde 0,14 ekside işlem gören dolar endeksi 96,71 – 96,81 aralığında kaldı.

Son verilere göre dolar endeksinin 5 günlük getirisi yüzde 1,2 olurken bir ayda yüzde 3,6 değerlendi.
ABD Dolar Endeksi 96,7
KAYNAK: MarketWatch

Son Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) politika toplantısı tutanakları, enflasyonun daha kalıcı olması durumunda daha çok politika yapıcının varlık alımlarının hızını ayarlamaya ve faiz oranlarını beklenenden erken yükseltmeye yöneldiğini gösterdi.

Bu arada dünkü ekonomik veriler de dolar için olumlu duyarlılıkta etkili oldu. 20 Kasım haftasında ABD’de işsizlik maaş başvuruları 199 binle 1969’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Üçüncü çeyrek gayri safi yurt içi hasıla (GYSİH) büyümesi yüzde 2,1’e yükseltilirken rakam yüzde 2’lik ön tahminden iyi geldi. Aynı zamanda ABD PCE enflasyonu Ekim’de yüzde 0,6 artarak Nisan’dan sonra en yüksek artışı işaretledi.

Veriler, keskin bir ekonomik toparlanmaya ve devam eden yukarı yönlü fiyat baskılarına işaret ederken bu şahin FED beklentilerini destekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu