Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Endeksi İmalat Verileri ve Powell Öncesinde 91 Üzerinde Seyrediyor

Geçen hafta FED'in güvercin duruşu ve Powell'ın açıklamaları sonrasında 2 ayın düşük seviyelerine gerileyen dolar endeksi, 91 üzerinde seyrini koruyor.
Dolar Endeksi İmalat Verileri ve Powell Öncesinde 91 Üzerinde Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Perşembe günü FED Başkanı Jerome Powell‘ın açıklamaları sonrasında 2 ayın en düşüğüne gerileyen ABD dolar endeksi (DXY) Nisan ayının son gününde toparlanarak 91,32’ye kadar yükselmişti.

30 Mayıs’ta en son 91,28 seviyesinde görülen DXY, Mayıs ayının ilk gününe 91,30 ile yatay başladı. Gün içinde 91,08 ila 91,39 aralığında hareket eden dolar endeksi, böylelikle 22 Nisan’dan sonra en yükseğini kaydetti.

Ancak 91,39’daki zirvenin ardından gerilemeye başlayarak eksiye düştü.
DXY 3 Mayıs 91 Üzeri
Kaynak: MarketWatch

TSİ 15.40 sıralarında yüzde 0,20 kayıpla seyrederken görülen DXY, Nisan ayında yüzde 2’nin üzerinde geriledi. Bu, gelen ekonomik verilerin küresel toparlanmaya ilişkin iyimserliği artırması ve riskli varlıklara yönelimlerin çoğalmasıyla yönlendirildi.

Aynı zamanda aşılamaların artmasıyla Avrupa’nın ikinci çeyrekte ABD toparlanmasını yakalayacağı yönündeki görüşler euroyu güçlendirirken doları zayıflattı.

91 üzerinde kalan DXY, günün ilerleyen saatlerde ISM ve IHS Markit imalat verileri ve FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarını bekleyecek. ISM İmalat PMI, Mart’ta 64,7’ye yükselerek Aralık 1983’ten bu yana en yüksek okumada gerçekleşmişti.

Öte yandan bugünkü ING notuna göre Mayıs ayı genellikle mevsimsel olarak dolar için daha iyi bir ay ve önümüzdeki hafta küçük bir düzeltici ralli fırsatı sunabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu