Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Endeksi FED Sonrası 2 Ayın Düşüğüne Geriledi! Gözler GSYİH’de

FED Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları sonrasında satıcılı seyreden dolar endeksi, 2 ayın en düşüğüne geriledi.
Dolar Endeksi FED Sonrası 2 Ayın Düşüğüne Geriledi! Gözler GSYİH’de
Son Güncelleme: 
Yorum

FED’in faiz kararı ve Jerome Powell’ın açıklamaları sonrasında gerileyen Amerikan dolar endeksi (DXY), 90,42’ye kadar gerileyerek 26 Şubat’tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

31 Mart’ta 93,44 ile 2021’in zirvesini gören dolar endeksi, rekorun ardından başlattığı düşüş trendini sürdürmeye devam etti.

Bu da ABD toparlanmasına ilişkin iyimserliğin ve gelen son güçlü ekonomik verilerin dolara çoktan fiyatlandığına ilişkin görüşleri destekledi.

ABD dolar endeksi, Fed Başkanı Jerome Powell’ın güvercin açıklamalarının ardından kayıplarını artırarak düşüşü hızlandırdı.
ABD Dolar Endeksi FED Sonrası Düşüş
Grafik: MarketWatch

Dün en son 90,61 seviyesinde görülen Amerikan dolar endeksi, bugüne 90,55 ile ekside başladı. Gün içi en yüksek 90,72’yi görürken en düşük 90,42’yi kaydetti.

FED Başkanı gelişen ekonomik görünümü kabul ederken politika normalleşmesine dair hiçbir sinyal vermemesi ihtiyatlılığı ortaya serdi. ABD Merkez Bankası’nın faiz oranları rekor düşük seviyelerde ve yakın dönemde artırım beklenmiyor.

Bununla birlikte keskin bir şekilde yükselen ABD tüketicisi fiyat endeksi de dolar üzerindeki baskıları artırıyor. Avrupa’nın hızlanan aşı dağıtımları ve ABD’yi yakalaması beklenen toparlanması da DXY için aşağı yönü gösteriyor.

Fakat bugün açıklanacak ABD gayri safi yurt içi hasıla büyüme (GSYİH) verilerinin doları desteklemesi de muhtemel. Dolayısıyla TSİ 15.30’da açıklanacak önemli veri izleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%