Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Endeksi ABD İşsizlik Maaşı Başvurularındaki Düşüşle Yükseldi

Dün açıklanan özel sektör istihdamındaki artışa ilaveten, işsizlik maaşı başvurularının son 10 ayın en düşüğüne gerilemesi, ABD Dolar Endeksi’nin Perşembe günkü işlemlerde 98,36’ya çıkmasını sağladı.
Dolar Endeksi ABD İşsizlik Maaşı Başvurularındaki Düşüşle Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri’nde işsizlik maaşı başvuruları 1 Şubat ile sona eren haftada 202 bine geriledi. Bir önceki haftaya kıyasla 15 bin düşüş gösteren işsizlik maaşı başvuruları Nisan ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi. Öte yandan piyasanın beklentisi 215 bin düşüş olması yönündeydi.

Yine de yaklaşık 10 ayın en düşük seviyesine inmesi, ülkede istihdamın güçlü olduğunu ve ekonominin temel taşlarından biri olmaya devam ettiğini gösterdi. Böylelikle 4 haftalık ortalama başvurular 3 bin azalarak, 211 bin 750’ye geriledi.

Bir önceki haftanın verisi 216 binden 217 bine yukarı yönde revize edildi. İşsizlik maaşı başvurularının son 8 haftanın 7’sinde düşüş göstermesi ve beraberinde gelen pozitif makroekonomik veriler ABD Dolar Endeksi’nin yükselmesini sağladı.

ABD Dolar Endeksi, son açıklanan ekonomik verilerin iyi gelmesiyle 98,36 seviyesine yükseldi.

ABD İşsizlik Maaşı BaşvurularıHaftalık işsizlik maaşı başvurularının son 10 ayın en düşüğüne gerilemesi ve özel sektör istihdamında 291 binlik artış olması ABD Dolar Endeksi’nin Perşembe günü %0,08’lik artışla 98,36 seviyesine kadar taşıdı. Yarın tarım dışı istidam verileri açıklanacak. Piyasanın beklentisi 160 bin artış olması yönünde.

Ocak ayında ekonomik göstergelerin iyi geldiğini bildiren açıklamalarla dolar önemli para birimleri karşısında yükseldi. Saat 17:52’de Dolar/TL %0,12 artıda 5,9881 seviyesinden işlem görüyor. Suriye ve Libya gelişmeleri lira üzerinde baskı yaratırken, kurun gün içi zirvesi 5,9898 lira oldu.

Şu dakikalarda ABD doları karşısında en zayıf seyreden gelişen ülke parası %0,36 düşüşle Tayland bahtı olurken, onu Brezilya reali izledi. Majör para birimlerinden Euro ise dolar karşısında 1,0997 ekside hareket ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu