Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Endeksi 3Ç21 GSYİH Haftasına Düşük Başladı

ABD dolar endeksi (DXY), zayıflayan Hazine getirileri ve FED etkisiyle 94 altında negatif seyrediyor.
Dolar Endeksi 3Ç21 GSYİH Haftasına Düşük Başladı
Son Güncelleme: 
Yorum

12 Ekim’de 94,56 ile bir yılın yükseğine çıkan Amerikan dolar endeksi, bu noktadan sonra düşüş trendine girdi. Cuma günü en son 93,64’te fiyatlanan dolar endeksi, haftanın ilk gününe 93,66 ile başladı.

Böylelikle beşinci ardışık gününde 94 altında kalmış oldu. Doları emsal sepeti karşısında izleyen DXY’deki yumuşama, FED’in son sinyalleriyle yönlendirildi. Hazine getirilerindeki gerileme de doları olumsuz etkiledi.

TSİ 09.55’te negatif seyrini sürdüren DXY, 93,48 – 93,69 aralığında kaldı.
Dolar Endeksi 25 Ekim
KAYNAK: MarketWatch

Yaklaşık bir ayın en düşük seviyesine inen dolar endeksi, 5 günde yüzde 0,43 değer kaybetti. Yıl başından bu yana kazancı ise yüzde 4’e indi.

FED Başkanı Jerome Powell, geçen hafta Fed’in daralmaya başlamaya hazır olduğunu belirtirken faiz oranlarını artırmak için erken olduğunu belirtti. Bu durum, diğer merkez bankalarının FED’den önce faiz artırabileceği yönünde spekülasyonları destekledi.

Bu hafta açıklanacak gayri safi yurt içi hasıla ve tüketici fiyat endeksi verileri de dolar için iştahı etkiledi. Beklentilerden daha güçlü bir gayri safi yurt içi hasıla okuması doları olumlu yönde etkileyecekken daha düşük bir okumanın dolar için satıcılı seyir yaratması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu