Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Dolar, ABD İşgücü Piyasasının Pandeminin En İyisine Ulaşmasıyla 8,71’i Geçti

Dolar endeksi ABD özel sektör istihdamındaki artışla yükselişe geçerken, USD/TRY 8,72'yi test etti.
Dolar, ABD İşgücü Piyasasının Pandeminin En İyisine Ulaşmasıyla 8,71’i Geçti

Açıklanan resmi verilere göre ABD’de özel sektör istihdamı Mayıs ayında 978 bin arttı. Beklentileri aşan istihdam verileri, 2020’nin Temmuz ayından bu yana en iyi artışı kaydetti.

İşsizlik maaşından yararlanmak isteyenler ise 29 Mayıs haftasında 20 bin azalarak 385 bine geriledi. Bu değer de pandemi döneminin en düşüğü olarak kaydedildi.

Dolar kuru istihdam rakamlarının açıklanmasının ardından 8,72’ye yaklaştı.
Dolar Kuru 8,71'i Geçti
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

İşgücü piyasasındaki iyileşmenin hızlandığını gösteren veriler, ülke para birimini destekledi. Amerikan dolar endeksinin %0,32 artışla 90,20 puana çıkması, USD/TRY tarafına da yansıdı. Dolar, Türk lirası karşısında 8,7161 kadar çıktı. Ardından hafif geri çekilme göstererek, 8,70’de tutundu.

Kur, bu sabah Türkiye enflasyon rakamlarını beklerken 8,60 civarında seyretti. Enflasyonun Mayıs ayında %16,59 ile beklenenden daha iyi gelmesi, kur üzerinde olumlu etki yaratmadı. Verilerin değerlendirildiği sıralarda 8,62 civarında seyreden dolar, öğleden sonra yükselişe geçti.

Ancak ABD verilerinin dolar endeksini tetiklemesiyle günün en yükseğini kaydetti. Analistler enflasyonun düşük gelmesinin faiz indirimi ihtimallerini artırdığını belirtiyor. Bu durum da kurun dün verdiği kayıpları telafi etmesine sebep oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bu ayki toplantı tarihi 17 Haziran. Analistler 14 Haziran’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki görüşmeye işaret ederek, yurt içi piyasaları için 14 – 17 Haziran tarihlerinin kritik olduğunu belirtiyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum