Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar 13 Günlük Aranın Ardından Yeniden 8 Liranın Üstüne Çıktı

11 Kasım’da Erdoğan’ın ekonomiye dair açıklamasıyla 8 liranın altına inen dolar, geçen süre zarfında 1 liradan fazla düşüş gösterdi. Ancak bugün öğle saatlerinde 8,05’e kadar yükseldi.
Dolar 13 Günlük Aranın Ardından Yeniden 8 Liranın Üstüne Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar kuru 6 Kasım’da 8,58 ile tarihi rekorunu kırdıktan sonra kademeli bir şekilde düşüş gösterdi. İlk belirgin kaybını Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak‘ın 8 Kasım’da istifasını duyurmasının ardından gösteren dolar devam eden günlerde ekonomi yönetiminden gelen açıklamaların etkisiyle kayıplarını genişletti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 11 Kasım’da partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada ekonomide yeni dönem vurgusu yaparak piyasaya güven veren mesajlar sundu.

Cumhurbaşkanı’nın açıklamasının ardından 8 TL’nin altına inen kur geride bıraktığımız 13 gün boyunca bu barajı aşamadı. Bugün ise yaklaşık iki haftanın ardından bir kez daha 8 liranın üstüne çıktı.

Dolar kuru saat 12:25 sularında 8,05 TL’ye kadar yükseldi.
Dolar 8,05'i Aştı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Saat 12:53 itibarıyla %0,83 yükselişte 7,95 TL’den işlem gören dolar geçen hafta Merkez Bankası’nın 475 baz puanlık faiz artışının ardından 7,5’e kadar gerilemişti. Merkez Bankası’nın şeffaf, hesap verilebilir ve öngörülebilir politika yönetimi anlayışını vurgulaması Tür lirası varlıklarının değer kazanmasına yardımcı oldu.

Geride bıraktığımız iki hafta boyunca Borsa İstanbul rekor üstüne rekor kırarken Türk lirası major para birimleri karşısında önemli oranda değer kazandı. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Türkiye’nin para politikasına dair güven kazanmasının kolay olmayacağını belirten değerlendirmesinin ardından dolarda dün sınırlı bir yükseliş gerçekleşti.

Kur 7,88 civarından kapandıktan sonra haftanın ikinci işlem gününe yatay bir başlangıç yaptı. Yurt içinde bu sabah reel kesim ve sektörel güven endeksleri açıklandı. Her iki parametrede de son dönemde artan vakalar ve getirilen tedbirlerin etkisiyle düşüş oldu.

Salı günü gerçekleşen bir diğer önemli konu ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun Mayıs ayından bu yana yürürlükte olan aktif rasyosu uygulamasını kaldırması oldu. Karar sonrasında bankacılık endeksi %3 yükselirken, TL varlıklarına gelen alımlar da arttı.

Analistler söz konusu gelişmeler altında dolarda 7,73 – 7,83 bandının destek, 8,04 – 8,14 bandının direnç seviyeleri olarak izleneceğini belirtiyor. Haberimizi hazırladığımız şu dakikalarda Euro kuru ise %1,10 yükselişle 9,43’ten işlem görüyor. Kur gün içinde 9,56’ya kadar yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%