Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

David Rockefeller Kimdir? Hayatı ve 101 Yaşında Ölen Milyarder Hakkında Bilinmeyenler

Adı sık sık illuminati ve başka gizli örgütlerle anılan Rockefeller'ı tanıyor musunuz? 101 yaşında yaşamını yitiren Rockefeller kimdir, birlikte inceleyelim.
David Rockefeller Kimdir? Hayatı ve 101 Yaşında Ölen Milyarder Hakkında Bilinmeyenler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Amerika’yı hatta dünyayı kontrol ettiği söylenen, dünyanın en zengin isimlerinden bir tanesiydi Rockefeller! Ve milyonlarca dolarlık bağışlar yapmasına rağmen dünyanın en karanlık isimlerinden biri olarak görülüyordu. Çoğu insana göre bağışlarını, karanlık tarafını gizlemek için bir nevi maske ya da susturucu olarak kullanmaktaydı. Köklü aile geçmişinin ardında da pek çok sansasyonel olay, örtbas edilmiş bir sürü yasa dışı suç bulunmaktaydı. Dedesinin yaptığı ve babasının devam ettirdiği servetin içine doğmuş, milyarderlik sıfatını kaybetmeden bir asrı geçkin ömür yaşamıştı.

New York’taki sayılı milyarderler arasında olan Rockefeller ile ilgili söylenen o kadar çok şey var ki! Türkiye üzerindeki oyunlarından tutun da “yeni dünya düzeni” ve “dünya imparatorluğu” söylemleri bunlardan yalnızca bazılarıdır. Hatta ismi 1776 yılında kurulmuş ve günümüze kadar varlığını sürdürmüş olduğu düşünülen gizli topluluk illuminati ile bağdaştırılmış, kendisi “illuminatinin babası” olarak nitelendirilmiştir. Ve gördüğünüz gibi bu ünlü isim fazlasıyla merak uyandırıcıdır. İşte bu nedenle; 20 Mart 2017’de hayatını kaybeden David Rockefeller hakkındaki söylentilerin detayları nelermiş, dünya ekonomisi üzerinde büyük etkisi olan milyarder sahiden kimmiş, aşağıdaki başlıklarda detaylıca konuşalım diyorum.

David Rockefeller Kimdir?

David Rockefeller Kimdir?Amerikalı milyarder iş adamı David Rockefeller, ailenin üyelerinden biri olup, 101 yaşındayken hayatını kaybetmiş önemli bir isimdir. Ailenin en yaşlı üyesi olan David Rockefeller, büyükbabası John Davison Rockefeller’in kazandığı servet sayesinde, dünyanın en zenginlerinden biri olarak dünyaya gelmiştir. Forbes tahminlerine göre 3.3 milyar dolar kişisel servete sahip olan milyarderin ailesinin kontrol ettiği paranın ise 5 ila 15 trilyon dolar civarında olduğu düşünülmektedir.

Babası; Rockefeller servetinin yaratıcısı ve Standard Oil şirketinin ortağı olan John D. Rockefeller Sr.’nin 5 çocuğu arasındaki tek erkektir. Ve babasının yaptığı servetin üzerine servet katmış, zamanının en zengin insanı olmayı başarmış bir iş adamıdır. Ayrıca yaşayan son büyük Rockefeller olarak bilinen ve 20 Mart 2017’de hayatını kaybeden David Rockefeller ile birlikte hepsi hayata veda eden 5 kardeşin babasıdır. Bu arada; geniş bir aile olan Rockefeller’lar isim benzerliği nedeniyle biraz karıştırılsa da az sonra göreceğiniz soyağacı bilgilerinizi netleştirmenize yardımcı olacaktır diyebilirim.

Her neyse, David Rockefeller kimdir sorusunun cevaplarını vererek devam edelim. Söyledikleri ve yaptıklarıyla her zaman dikkat çeken bir insan olmuştur. Bugünkü Rockefeller Şirketler Grubu’nun kurucusu-başkanı olan isim aynı zamanda Chase Bank’ın başkanlığını yapmıştır. Chase Bank yöneticiliğinden ayrıldıktan sonra ise bankanın bir uzantısı olan JPMorgan Chase’in ortağı olmuştur.

6 Rockefeller kardeşlerin en küçüğü olan ve en çok yaşayanı niteliğini kazanan David Rockefeller’ın doğumu bile ses getiren bir olay olmuştur. Zira bir milyarder olarak dünyaya gelen ismin dünyaya gelişi, New York, Manhattan’da bulunan ünlü makinelerinde 2 gün 2 gece sürecek kutlamalarla taçlandırılmıştır. Kısaca; bu şekilde anlatılabilecek Rockefeller nasıl bir hayat sürmüştür, büyükbabası bu parayı nasıl kazanmıştır gibi soruların cevaplarını ise aşağıdaki başlık altında inceleyelim diyorum.

David Rockefeller Hayatı

David Rockefeller Hayatı12 Haziran 1915 New York doğumlu olan David Rockefeller, John. D. Rockefeller Jr.’nin en küçük oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Abby Aldrich Rockefeller, kardeşlerininki ise küçükten büyüğe Winthrop Rockefeller, Laurance S. Rockefeller, Nelson A. Rockefeller, John D. Rockefeller, Abby Rockefeller’dir. Babasının kendi zamanında ABD’nin en büyük petrol şirketi olan Standard Oil Company’den elde ettiği servet ile bugünkü Rockefeller Şirketler Grubu’nu kurmuştur.

Hem New York’un hem de dünyanın sayılı milyarderlerinden bir tanesi olan Rockefeller üzerine pek çok komplo teorisi üretilmiştir. Henüz anıları çok taze olan Gezi Parkı olaylarından tutun da Türkiye’de ve başka ülkelerde yaşanan gelişmelerde etkili isim olarak gösterilmiştir. Bu dikkat çekici isim çoğu kişi tarafından sevilmemekle birlikte dünyadaki en önemli isimlerden biri olduğu ise yadsınamaz bir gerçektir.

David Rockefeller Bebekliği; (En Küçükleri)

David Rockefeller BebekliğiMesela; 1910 ile 1937 yılları arasında dünyanın en zengini, hatta ilk dolar milyoneri olan John. D. Rockefeller’ın en küçük oğlu David Rockefeller’in ailesinde önemli konumlara sahip pek çok kişi bulunmuştur. Abisi Nelson Rockefeller, ABD’nin 38. başkanı Başkan Gerald Ford’un yardımcılığını yapmıştır. Yeğeni Jay Rockefeller ise Batı Virginia senatörlüğü görevini üstlenmiştir.

New York’ta kentin en büyük malikanesinde doğup büyüyen David Rockefeller, Harvard Üniversitesi’nden mezun olmuş, ayrıca Londra’ya giderek School of Economics’te ekonomi eğitimi almıştır. Hatta burada ileride ABD başkanı olacak John F. Kennedy ile tanışmış ve kız kardeşi Kathleen Kennedy ile bir ilişki yaşamıştır. Daha sonra Chigago Üniversite’sine gitmiş ve ekonomi üzerine yüksek lisans yapmıştır.

Margaret Peggy McGrath ile Düğünü;

Margaret Peggy McGrath ile DüğünüEğitimi tamamlayıp ülkesine geri dönen Rockefeller 1940 yılında, Chicago Üniversite’si tarafından Ph.D –Doctor of Philosophy- (pek çok üniversite tarafından mezuniyet sonrası verilen, alınışı değişkenlik gösteren, akademik unvan) ile onurlandırılmıştır. Ardından 18 ay boyunca New York Belediye Başkanı Fiorello La Guardia’nın sekreterliğini yapmıştır. 2. Dünya Savaşı’nda ise Kuzey Afrika ve Fransa’da askeri istihbaratta politik ve ekonomik bölümlerde hizmet vermiştir.

Ayrıca yedi ay da Paris’teki Amerikan Büyükelçiliği’nde askeri ataşe asistanlığı yapmıştır. 1946 yılında ise bir aile kuruluşu olan Chase Bank ailesine katılmıştır. Banka daha sonra Chase Manhattan Bank ve JPMorgan Chase şeklinde iki uzantı halini almıştır. 1969’dan 1980’e kadar Chase Manhattan Bank’ın hem başkanlığını hem de yöneticiliğini yapan David Rockefeller, 1980’de % 1.7 ile bankanın en büyük hissedarı olmuştur. Ve 1981 yılında yani 66 yaşındayken bankadaki aktif yöneticiliğini bırakarak, emekli olmuştur. Chase Manhattan Bank ve JPMorgan 2000 yılında birleşerek JPMorgan Chase olmuş, en büyük hissedarlar arasında da David Rockefeller yer almıştır.

David Rockefeller ve Ağabeyleri;

David Rockefeller ve AğabeyleriTüm bunlara ek olarak; CFR isimli örgütün onursal başkanlığını yapmış olan Rockefeller, Dış İlişkiler Konseyi’ne 1949 yılında sekreter olarak girmiştir. Zaten açılımı Council of Foreign Relations olan yarı gizli örgüt, 1921 yılında petrol zengini büyükbabası tarafından kurulmuştur. Pek çok devlet adamının, politikacının ve şirket sahibinin üye olduğu CFR, küresel dış politikalara yön veren bir topluluk olarak belirtilmektedir.

Önde gelen ünlü üyelerinden bazıları ise; Richard Branson, Bill Clinton, Hillary Clinton, George Clooney, George Shultz, Frederick W. Smith, Kathleen Kennedy Townsend, Robert Zoellick, Leslie H. Gelb, Dan Senor, Liz Rosenberg, Sandra Day O’Connor, Vannesa Kerry, Angelina Jolie’dir. Medya, politika, bilim, adalet, askeri, sanat, ekonomi gibi pek çok alandan güçlü isimlerin üye olduğu CFR’e yapılan görüşmeler halka ve basına kapalı yapılmaktadır. Ve bazılarına göre dünyay yöneten bu örgüt yeni dünya düzeni kurmak için çalışmaktadır.

David Rockefeller ile Eşi;

David Rockefeller ile EşiSadece CFR’nin onursal başkanı olması nedeniyle değil daha pek çok farklı nedenden dolayı David Rockefeller karanlık bir isim olarak düşünülmüştür. Ünlü milyarderin yapmış olduğu bağışların bile bir şov olduğu öne sürülmüştür. Mesela; iş adamının 2008 yılında Harvard Üniversitesi’ne yaptığı 100 milyon dolarlık bağış, pek çok kişi tarafından eleştirilmiş, samimi bulunmamıştır. Hayatı boyunca 2 milyar dolar civarında bağış yapan Rockefeller, servetinin yarısını bağışlayan 10 milyarder arasında yer alsa da çoğu kişi için eli kanlı karanlık bir adam olmuştur.

1940 yılında Margaret Peggy McGrath ile evlenmiş, çiftin 6 çocukları olmuştur. Ayrıca Rockefeller 10 torun sahibi olmuştur. Uzun lafın kısası; sözleri, serveti ve yaşantısıyla her zaman dikkat çeken bu isim, 20 Mart’ta Pocantio Hills, New York’ta bulunan evinde uykusunda hayata veda etmiştir. Yani 100 yaşını kutlarken söylediği dileği gerçekleşmemiştir. Zira Rockefeller 100. doğum gününde, 200. doğum gününü de kutlamak istediğini belirtmiştir.

David Rockefeller 100 Yaşında;

David Rockefeller 100 YaşındaSon olarak, Rockefeller’in uzun ömrünün sırrını yaptırdığı organ nakillerine bağlayan pek çok kişi olduğunu da eklemek isterim. Çünkü eldeki kaynaklara göre David Rockefeller, kanunlara aykırı olduğu halde gücünü kullanarak 80 yaşından sonra kalp nakli olmuş, ayrıca kendisine birkaç kez de böbrek ve ciğer nakilleri yapılmıştır. Ve görünen o ki organ nakilleri Rockefeller’in ömrünü uzatmasında epey başarılı olmuştur.

David Rockefeller Ailesi

David Rockefeller AilesiGelelim, Rockefeller ailesi ile ilgili bilinmeyenlere! Sonuçta; David Rockefeller’in ekonomiye yön veren bu kadar önemli isimlerden biri olmasında babası ve dedesi etkilidir. İşte bu nedenle; Rockefeller soyağacında yer alan herkesten değil ama büyük Rockefeller’lardan kısaca bahsetmek istiyorum. Bakalım, parasal olarak tarihin en güçlü aileleri arasında yer alan Rockefeller’lar kimdir, onca serveti nasıl kazanmışlardır? İşte cevapları:

John Davison Rockefeller Sr: David Rockefeller’ın büyükbabasıdır. Bir köy kilisesinde ayin eşyası muhafızıyken, muhasebecilik yapmaya başlamıştır. Daha sonra simsarlık şirketine ortak olmuştur. Ardından maden ve çelik işleriyle uğraşmıştır. 1859’da bir kartel kurmuş, iç savaş yıllarında şirketi büyütmüştür. Petrolün ileride kazanacağı önemi ön gören Rockefeller 1862’de şirketini satarak, kimyager Samuel Andrews ile birlikte Standard Oil Company’yi kurmuştur. Bir sene sonra ise ilk petrol rafinerisinin sahibi olmuştur. Gelmiş geçmiş en zengin isimler listesinde 3. sırada yer almaktadır.

Rockefeller’in Çocukları;

Rockefeller'in Çocukları1870’de kardeşi William Rockefeller ile ülkenin bütün petrolünü tek elde toplamayı amaçlamıştır. 21 rafinericiyle anlaşan Rockefeller, 1884 ve 1896 yıllarında rakiplerinin silahlı saldırılarıyla karşılaşmış ama her ikisinden de sağ çıkmıştır. Ne rakipleri ne de halk tarafından pek sevilmeyen Rockefeller bir şekilde istediğine ulaşmış ve 1892 yılında Amerika’nın ilk dolar milyoneri olmuştur. 1910’dan 1937’ye kadar dünyanın en zengin insanı niteliğine sahip olan Rockefeller, servetiyle insanlık tarihinin en zenginleri listesinde de birinci sırada yer almıştır. Ve torunundan 4 yaş daha gençken 97 yaşında hayata veda etmiştir.

John Davison Rockefeller Jr: 1874 doğumlu John Davison Rockefeller Jr. ise David Rockefeller’in babası ve ailenin tek erkek çocuğudur. Tıpkı babası gibi John Davison Rockefeller Jr.’de sevilen bir adam olarak tanınmamıştır. Hatta o kadar sevilmiyorlarmış ki 1900’lü yıllarda kendilerine bir şey yapılacağı korkusundan evlerinde onlarca koruma bulunduruyorlarmış. Adı pek çok olaya karışmış Rockefeller Jr., karanlık bir iş adamı olarak görülmüştür. Örneğin; söylentilere göre Rockefeller sonradan sahip olacağı demir yollarının sahiplerine bağış yapmış, ancak 2 sonra bu parayı geri istemiştir. Ardından da deyim yerindeyse başkasının malının üzerine çökmüştür.

Rockefeller, Nelson Mandela ile Birlikte;

Rockefeller, Nelson Mandela ile BirlikteBuna ek olarak Ludlow madeninde yaşanan katliamın sorumlusu olarak gösterilmiştir. Hiçbir zaman kanıtlanamayan olay, insanlık dışı şartlar altında çalışan madencilerin grev yapması üzerine meydana gelmiştir. 1914 yılında yaşanan olayda, grev yapan madencileri yola getirmek isteyen Rockefeller işçileri silah zoruyla çalışmaya zorlamış, onları evlerinden çıkartarak çadırda yaşamaya mecbur bırakmıştır.

Ve çadır bir gece silahlı adamlar tarafından taranmış, içinde kadın ve çocukların da bulunduğu 20 kişi hayatını kaybetmiştir. Ama olay örtbas edilmiş, satın alınabilen basının da yardımıyla Rockefeller kendini iyi biri olarak göstermiştir. Kısacası; çoğu kişi için o da eli kanlı bir Rockefeller üyesidir. Ve ölümünün nedeni 86 yaşındayken evinde geçirdiği kalp krizi olmuştur.

David Rockefeller Serveti

David Rockefeller ServetiDünyanın en zengin isimlerinden biri olan David Rockefeller’ın serveti hakkında az çok konuştuk ancak merak edilen bir konu olduğu için servetinden daha detaylı bahsetmek istiyorum. Amerikan kapitalizmiyle özdeşleştirilen David Rockefeller’ın serveti 2017 Forbes verilerine göre 3.3 milyar dolar. Ancak bu yalnızca ismin bilinen serveti. Zira bazı kaynaklarda Rockefeller’ın servetin trilyon dolarlar olarak belirtilmektedir. Araştırmacıların ve ekonomi uzmanların tam olarak hesaplayamadığı servet hakkında daha iyi fikir sahibi olmanız için size ailenin yalnızca New York’ta 1 trilyon dolar değerinde gayrimenkule sahip olduğu bilgisini verebilirim. JPMorgan Chase, Citi Group, Chevron, Halen Exxon-Mobile en çok bilinen aile şirketleridir.

David Rockefeller: “Atatürk Yüzünden Planlarımızı Yarım Yüzyıl Ertelemek Zorunda Kaldık”

David Rockefeller: “Atatürk Yüzünden Planlarımızı Yarım Yüzyıl Ertelemek Zorunda Kaldık”Peki, dünyayı yönettiği söylenen Rockefeller’in Türkiye ile ilgili planlarını ya da söylediklerini hiç duymuş muydunuz? Dilerseniz; bu konudan da kısaca bahsedelim. Pek çok kaynakta, Rockefeller’in toplam 10 sayfa olduğu söylenen açıklamalarının uzun uzun yazılmış hallerine rastlayabilirsiniz ancak ben burada konuyu ana hatlarıyla özetlemeye çalışacağım.

Son yüzyılın en büyük itirafı olarak gündeme damgasını vurmuş açıklamada, Rockefeller Türkiye üzerinde nasıl oyunlar oynadıklarını ve ülkeyi nasıl yönettiklerini açıklamış. Gerçi bu açıklamanın Rockefeller’in ağzından çıktığına dair kesin bir bilgi de yok. Hatta bazıları tarafından açıklamalar, fazlasıyla komik bulunmuş, kimileri de bu bilgileri sert bir dille eleştirmiştir. İşte bu nedenle; az sonra söyleyeceklerimin Rockefeller’ın ağzından çıktığını gösteren net bir kaynağın bulunmadığını hatırlatıyor ve açıklamanın can alıcı noktalarından bahsetmeye başlıyorum.

Sözüm ona Rockefeller; Adnan Menderes’in onların yardımı sayesinde ülke yönetiminde yer aldığını belirtmiş. Bunun karşılığında ise Menderes onlardan Marshall yardımı adı altında borç almış, ancak parayı kullanmayı bilmediği için hızla borçlanmaya devam etmiş. Rockefeller, Menderes’ten Türkiye’yi yabancı sermayeye açmasını istemiş ancak bu teklifleri reddedilmiş. Sonrası ise ihtilal ve idam olmuş.

Rockefeller, 80 darbesinin de onların etkileriyle olduğunu savunarak, ülkeye soktukları provokatörlerle kısa sürede kaos yarattıklarını eklemiş. Ardından onların isteklerini yerine getiren Turgut Özal yönetime geçmiş ve kanun değişiklikleri ile kısa sürede kapitalist sistemi kurmuş. Kürt devleti fikrinin de onlara ait olduğunu söyleyen Rockefeller, ülkemizin yakında tıpkı Sevr Antlaşması’nda olduğu gibi neredeyse bütün haklarından vazgeçmek zorunda kalacağını dile getirmiş. Su kaynakları, stratejik konumu, bor madenleri gibi nedenlerden dolayı Türkiye’nin onlar için fazlasıyla önemli olduğunu vurgulamış.

Ana hatları ile Rockefeller açıklaması bu şekilde yapılmış. Ancak dediğim gibi; bu cümlelerin David Rockefeller tarafından kurulup kurulmadığına dair elle tutulur bir kaynak yok. Yani inanıp inanmamak tamamen size kalmış. Sonuçta; Rockefeller’lar hakkında aşağı yukarı fikir edinmişsinizdir, öyle değil mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.