Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gelmiş Geçmiş En Zengin 10 İsim

Sırada gelmiş geçmiş en zengin 10 isimden oluşan listemiz var. İşte Mansa Musa, John D. Rockefeller, Nikolai Alexandrovich Romanov ve diğerleri!
Gelmiş Geçmiş En Zengin 10 İsim
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Onun tanımını; tüm dünyaya hükmeden, insanları zengin ya da aciz yapan, elle tutulabilir her şeyi satın alabilen güç olarak yapabiliriz. Tarih boyunca insanlar onun uğruna savaşlar çıkarmış, kardeşler birbirinin kuyusunu kazmış, akrabalar birbirini kıskanarak aralarına düşmanlık sokmuşlardır. Peki, uğruna bu kadar şey feda edilen güç, ne mi? Ucu bucağı olmayan gücün adı, elbette paradır. Tüm dillerde farklı farklı kelimelerle kullanılsa da gezegenin her yerinde para eşittir güç demektir. Eski çağlarda para yerine kullanılan başka güç sembolleri var olsa da güçlü her zaman ve her çağda kendisini hissettirmeyi başarmıştır.

Peki, insanları hem çok mutlu hem de çok mutsuz yapabilen paranın tarih boyunca kimlerin elinden gelip geçtiğini hiç merak ettiniz mi? Yani, tüm zamanlar boyunca en zengin insanların kim olduğunu biliyor musunuz? Eğer aklınızdan Bill Gates, Warren Buffet, Carlos Slim gibi isimler geçtiyse, üzgünüm ama ne yazık ki yanılıyorsunuz. Çünkü biz, tarih boyunca derken gelmiş geçmiş bütün insanlar arasında olan en zenginlerden bahsediyoruz. Bununla birlikte, Bill Gates gibi isimlerin zenginlikleri ve listemizdeki isimlerin servetlerinin aralarında, abartısız dağlar kadar fark var.

Dünyaya hükümdarlık etmiş, kıtaları satın almış, zenginlikleri ölçülemeyen insanların hiç biri şu anda hayatta değil. Bir zamanlar dünyanın en zenginleri olan bu kişilerin, varlıklarının boyutlarını daha iyi anlayabilmeniz içinse servetlerinin değerini günümüze uyarlayarak, şu anda yaşasalardı ne kadar paraya sahip olacaklarını sizler için hesapladık. Bu kadar paraya sahip olunabilir mi, diye düşünebilirsiniz. Ancak aşağıda yazacağımız isimler gayet açık bir şekilde bu güce sahip olmuşlar.

İsterseniz şöyle söyleyelim, ilk 5 sıralamamızda yer alan isimlerin servetlerinin değeri en az 1.7 trilyon dolar! Umarız bu bilgi, yazımızın ilginizi kesinlikle çekeceği hususunda yeterli bir detay olmuştur. Gelin, tarihteki bu en zengin insanları beraber inceleyelim ve dudak uçuklatacak servetlerinin ne kadar olduğunu şaşkınlıklar içerisinde öğrenelim.

İşte karşınızda tüm zamanların en zengin 10 önemli ismi:

10 Cornelius Vanderbilt

185 Milyar Dolar

Cornelius VanderbiltTarihin gelmiş geçmiş en zengin insanlarından biri olan Hollanda asıllı Cornelius Vanderbilt; 27 Mayıs 1794 doğumlu olup, 4 Ocak 1877’de hayata veda etmiştir. Servetini buharlı gemiler yaparak kazanmaya başlayan Vanderbilt, daha sonra gemicilik ve demiryolu işlerine girerek dünyanın en zengin kişilerinden birisi oldu. Ünlü isim 84 yaşına geldiğinde de zenginliği doruğa ulaşarak 185 milyar dolar değerinde büyük bir servete ulaştı.

9 Henry Ford

199 Milyar Dolar

Henry Ford30 Temmuz 1863 doğumlu olan Henry Ford, Ford Motor Company’nin kurucusudur. Zenginliğinin doruğuna ise 57 yaşındayken ulaşan isim, 199 milyar dolarlık servetiyle listemizin 9. sırasında yer alıyor.

8 Muammar Gaddafi

200 Milyar Dolar

Muammar GaddafiListemizin 8. sırasında ise günümüz tarihine en yakın zamanda yaşamış isim olan Muammar Gaddafi bulunuyor. 1942 doğumlu olup 2011 yılında hayatını kaybeden Gaddafi, 40 yıldan daha uzun bir süre Libya’ya liderlik yapmıştır. Eski liderin 200 milyar dolarlık serveti ise vefat ettiği yaş olan 69 yaşında zirvesine ulaşmıştır.

7 William Conqueror

229.5 Milyar Dolar

William Conqueror1028-1087 tarihleri arasında yaşamış olan William, ilk önce Normandiya Dükü, daha sonra da 20 yıl boyunca İngiltere Kralı olarak görev yapmıştır. Ünlü liderin serveti, ismin hayata veda ettiği 1087 senesinde zirveye ulaşarak 229.5 milyar dolar olmuştur.

6 Mir Osman Ali Han

230 Milyar Dolar

Mir Osman Ali HanDeğerli taşlara ve mücevherlere oldukça ilgisi olan Mir Osman Ali Han, sonraları Hindistan’a dahil edilen Haydarabad ve Berar’a hükümdarlık etmiştir. 1886-1967 yılları arasında yaşayan Han, 230 milyar değerinde olan servetinin zirvesine 50 yaşındayken ulaştı.

5 Nikolai Alexandrovich Romanov

300 Milyar Dolar

Nikolai Alexandrovich RomanovBolşeviklerin zorlamasıyla tahttan çekilen ve Lenin’in emriyle infaz edilen son Rus Çarı Nikolai Alexandrovich Romanov, servetini miras yoluyla kazanan bir isim olarak karşımıza çıkıyor. 1868-1918 yılları arasında yaşamış Rus Çarı, 300 milyar dolar değerinde olan servetinin zirvesine 49 yaşındayken ulaştı.

4 Andrew Carnegie

310 Milyar Dolar

Andrew Carnegie25 Kasım 1835 doğumlu olup 11 Ağustos 1919 yılında hayata veda eden Andrew Carnegie, İskoçya doğumlu bir iş adamı ve sanayicidir. Daha çok demir çelik endüstrisi sayesinde zengin olan isim, servetinin zirvesi olan 310 milyar dolara 68 yaşındayken ulaşmıştır.

3 John D. Rockefeller

340 Milyar Dolar

John D. Rockefeller1839-1937 yılları arasında yaşayan John D. Rockefeller Amerikalı bir iş adamı olup, Standard Oil Company şirketinin kurucusudur. Bir petrol rafinerisi olan şirket, Rockefeller’i dünyanın en zenginlerinden biri haline getirdi. Ünlü ismin 340 milyar dolarlık serveti ise zirvesine, iş adamı 74 yaşına bastığında ulaştı.

2 Rothschild Ailesi

350 Milyar Dolar

Rothschild Ailesi1760’lı yılların sonlarından başlayarak, Avrupa’nın çeşitli yerlerinde bankalar kuran Alman kökenli Yahudi bir ailedir. Ailenin servetinin nereden geldiği tam olarak bilinmese de Rothschild’ların varlıklarının en az 350 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

1 Mansa Musa

400 Milyar Dolar

Mansa MusaNihayet listemizin ilk sırasına geldiğimizde, 400 milyar dolarlık servetiyle tarihin gelmiş geçmiş en zengin adamı olan Mansa Musa yer alıyor. 1280-1337 yılları arasında yaşamış isim, Mali İmparatorluğu’nun yükseliş dönemindeki hükümdarlığını yapmıştır.

1312 yılında tahta çıkan kral, aynı zamanda da dindar bir Müslüman’dı. Musa’nın iktidar döneminde yapılan altın ve tuz ticareti sayesinde imparatorluk bolluk ve refah içerisinde, zirve çağını yaşamıştır. Başarılı hükümdarın o zamanki serveti ise günümüzün 400 milyar dolarına tekabül ediyor. Yani dünyanın en zengin adamı, gerçekten akıl almaz dev bir servete sahipmiş.

Bir döneme damga vurmuş, tarihin gelmiş geçmiş en zengin milyarderlerine birlikte göz attık. Çoğu hükümdarlık yapmış isimler hikaye gibi dillerde dolaşırken, artık sadece tarihin tozlu sayfalarında yer alıyorlar. Belki unutuldular doğru, ama sahip oldukları zenginlik günümüzde hala konuşulmaya devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.