Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Parasal Olarak Tarihin En Güçlü 10 Ailesi

Rothschild ailesi mi yoksa Rockefeller mi? Sizce parasal olarak tarihin en güçlü ailesi kim? Aşağıdaki listede sorunun yanıtını bulacaksınız.
Parasal Olarak Tarihin En Güçlü 10 Ailesi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Geçmiş zamanlarda dünyanın birçok açıdan en güçlü isimleri olan bu aileler, dünyayı yöneten, paranın neredeyse hepsini elinde bulunduran, para ile eşdeğer olmasıyla gücünde neredeyse tamamını elinde bulunduruyordu. Güçlerini sağlayan bu paranın kökenlerini ve bu hanedanlıkları nasıl kurdukları ise tam anlamıyla bilinmiyor.

Tarihte güçlü bir iz bırakmış olan bu aileler, kendi dönemlerinin dünyayı yöneten isimleri olmuştur. İşte bu aileler:

Rothschild Ailesi

Rothschild AilesiRothschild Hanedanlığı veya Rothschildler olarak bilinen bu aile, 18. yüzyılın sonlarından başlayarak Avrupa’nın çeşitli merkezlerinde bankalar kuran Alman kökenli Yahudi bir ailedir. Rothschild Ailesi’nin Avusturya ayağının 5 nesli, 1816 yılında Habsburg İmparatoru II. Francis tarafından miras sistemiyle geçen baronluk verilmesi sonucunda Avusturya soylusu ilan edilmiştir. Ailenin İngiliz ayağı ise Kraliçe Viktorya’nın isteği üzerine İngiliz soylusu olmuştur. 19. yüzyıl boyunca da ailenin, en büyük özel ve modern tarihin servetine sahip olduğu söylenmektedir.

Ailenin Avrupa’da ilk tanınmaya başlaması, 1744 yılında döviz değişimiyle uğraşan, Hesse Prensi ile ticaret yapan, Amschel Moses Rothschild’in oğlu Mayer Amschel Rothschild’in Frankfurt, Almaya’da doğması sonrasında başladı. Frankfurt Judengasse denilen Yahudi gettosunda doğan Mayer, bir finans kurumu kurdu ve iş yapmaları için 5 oğlunu farklı Avrupa şehirlerine yollayarak nüfuzunu genişletti. Bu adımla gelmiş geçmiş en zengin isimler arasında bulunmanın da önünü açtı.

200 yılı aşkın bir zamandır, Rothschild ailesinin sıklıkla komplo teorilerine hedef olduğu bilinmektedir. Bu teoriler farklı şekillerdedir. Bunlardan bazıları, ailenin Illuminati üyesi olduğunu öne sürmek, bütün dünya servetini ve finans kurumlarını kontrol ettikleri iddiası, devletler arası savaşı teşvik etmek gibi görüşler vardır.

Rupert Ailesi

Rupert AilesiBu hanedanlığın ufak bir sigara üreten şirket ile başladığı bilinmektedir. Şimdilerde ise bu şirket milyar dolarlık bir imparatorluk haline geldi. Cartier, Monte Black ve Dunhill gibi lüks markalar, Richemont bayrağı altında yaşıyor. Remgro isimli bir yatırım grubunu kontrol ediyorlar. Rupert Ailesi’nin şarar ve brendi sektöründe büyük hisseleri bulunuyor. Güney Afrika’nın şarap pazarının büyük bir kısmını kontrol ediyor ve tüm brendi satışları % 80 civarında. Ailenin aynı zamanda Mediclinic isimli özel hastane zinciri de bulunuyor.

Genovese Ailesi

Genovese AilesiGodfather filminin Corleone ailesini hatırlayın ve Nevada’da casino işine yeni girecekleri cesaretleri olduğunu. Genovese Ailesi, bütün doğu kıyısının en büyük ve güçlü mafyalarından ilham almaktadır. 20. yüzyılda başlarında kurulan Lucky Luciano, New York’tan Chicago’ya kadar en büyük organize suç kontrolünde çalışmaktadır. Las Vegas’ın ilk kumarhanesi olan Bugsy Malone, Genovese Ailesi tarafından açılmıştır.

McMahon Ailesi

McMahon AilesiYaygaracı, eğlenceli spor kıyafetleri ile profesyonel bir güreşçi olduğunu tahmin edemezsiniz. Ama McMahon Ailesi, 1 milyar dolarlık bir kuruluş olarak güreşi bir eğlence haline getirdi. Bu aile güreşi bir eğlence haline getiren Amerikan Güreşi şovlarından büyük para kazandı. Bu sayede de köklü bir aile olarak, tarihin en güçlü aileleri arasında adını yazdırdı.

Astor Ailesi

Astor AilesiNew York’ta binalarda, banliyölerde rastlayacağınız Astor veya Astoria isminin bu aileden geldiği düşünülüyor. New York Yer altı Lordu olarak bilinen bu ailenin sorumluluğunda olan birçok otel, konu ve bina bulunuyor. New York Halk Kütüphanesi’de bu ailenin sorumluluğunda. 18. Yüzyılda kürk işine giren bu aile, yakın zaman sonra da gayrimenkul sektörüne giriş yaptı. Halen daha New York’un en çok arazi sahibi olan ailenin, arazileri o kadar değerliydi ki, o zamanın en büyük ailesi onlardır ve parasıyla New York’u yönetebilecek güçteydi.

Capetian Ailesi

Capetian AilesiBu aile, Avrupa’nın en büyük ve en eski kraliyet ailesidir. Avrupa kıtasının monarşi ile idare edildiği dönemde, Capetian ailesinin kuralları birkaç ülkede benimsenmiştir bile. Soylarının 3 Latin imparator ve 9 Portekiz kralı gördüğü bilinmektedir. Aile Fransa’nın Evi olarak bilinir ve 40 Fransız hükümdarının, kendi kanından geldiğine inanılır. Avrupa’nın en asil ve en geniş ailesi olan Capetian Ailesi, İspanya’da soylular arasında liderlik de yapmıştır.

Porsche Ailesi

Porsche AilesiVolkswagen, halkın arabası olarak tanımlanırken, Porsche rüya spor otomobillerden birisidir. Oysa ki, ikisi de kardeş şirketlerdir. Porsche şirketinin şimdiki başkanı olan Ferdinand Piech’dir ve süper otomobilin yaratıcısının torunudur. Eşi ise Volkswagen’in kontrol eden kişidir. İşte bu kamuya ait olan çok uluslu şirketler, tek bir aile tarafından kontrol edilmektedir. Tarihin en güçlü ailesi olmayı hak etmiyorlar mı?

Rockefeller Ailesi

Rockefeller AilesiRockefeller Ailesi, Amerika’daki Yahudi lobisinin başını çeken ailedir. Bu aile de, Rotschild Ailesi gibi başlangıçta banka ve finansman işinde yer almıştır. Bu sayede de, Amerika’da yıllardan beri, para piyasalarının saltanatını sürmektedir. Ayrıca Amerika’da sermaye alanında 150 yılı aşan bir süredir, Rockefeller Hanedanlığı’nın sözü edilmektedir. Finans ve para piyasaları ile de sınırlı kalmamışlardır.

Petrolden endüstriye, geniş bir alana yayılmışlar ve oldukça güçlü bir sermayeye sahip olmuşlardır. Rockefeller Ailesi, Amerika’nın en önemli petrol şirketlerini elinde bulundurmaktadır.

Oppenheimer Ailesi

Oppenheimer AilesiGüney Afrika Cumhuriyeti’nde yer alan Oppenheimer imparatorluğu, İsrail, ABD, İngiltere, Kanada, Avusturya ve birkaç ülkede daha çeşitli kollara sahiptir. Ailenin 5 milyar dolar civarında bir servete sahip olduğu ve dünya elmas piyasasının % 80’ini elinde bulundurduğu bilinmektedir. Elmas dışında altın üretiminin de % 32’sini elinde tutan Oppenheimer Ailesi, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde stratejik hammadde üretiminin de tümüne sahiptir.

Tata Ailesi

Tata AilesiTata Ailesi, otomobilden tekstile kadar çok geniş bir alanda çalışmaktadır. Bilindiği üzere Hindistan’ın en büyük otomotiv şirketi olan Tata, İngiliz lüks otomobil markası olan Jaguar ve Land Rover’ı, 2008 yılında 2,9 milyar dolara satın aldı. Tata Ailesi, Hindistan vatandaşıdır ve dünyanın en fazla işçi çalıştıran şirketlerine sahiptir. Anlayacağınız en büyük işveren unvanı da Tata ailesinde.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.