Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BDDK Swap Limitlerini Artırdı, Dolar ve Euro Düşüşe Geçti

Haftanın üçüncü işlem gününde BDDK aldığı bir karar ile yabancı bankaların swap limit oranlarını esnettiğini duyurdu. Açıklama sonrasında dolar 8,08’e, Euro 9,56’ya geriledi.
BDDK Swap Limitlerini Artırdı, Dolar ve Euro Düşüşe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Hafta sonu Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak‘ın istifasını duyurmasının ardından Pazartesi günü 8 TL sınırına kadar gerileyen dolar Salı günü boşalan koltuğa yeni ismin atanması ile birlikte yeniden yükselişe geçti. Yeni Hazine Bakanı‘nın Lütfi Elvan olarak atandığını açıklanmasıyla birlikte Türk lirası bir günlük kazancının neredeyse tamamını verdi.

Elvan’ın görevi teslim aldığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yemin ettiği gün dolar kuru 8,38’i, Euro 9,92’yi aştı. Öğleden sonra genel olarak dalgalı bir performans sergileyen dolar kapanışı 8,15’ten yaptı.

Piyasalar 19 Kasım’da yapılacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısına odaklanırken bu sabah Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) gelen swap açıklaması döviz kurlarının bir kez daha düşüşe geçmesini sağladı.

BDDK 11 Kasım tarihli yaptığı duyuruda yabancı bankalarla yapılan swap işlemlerinde limitleri artırdığını açıkladı.

BDDK AçıklamasıKurul daha önce aldığı kararda vadede TL satım yönünde gerçekleştirecekleri para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlere ilişkin olarak bankaların en son hesaplanan yasal özkaynaklarına oranını; vadesine 7 gün kalan işlemler için %2 olarak, 30 gün kalan işlemler için %5 ve 1 yıl kalanlar için %20 olarak belirlemişti.

Bu sabah alınan bir kararla, normalleşme adımları kapsamında söz konusu oranların yukarıdaki gibi değiştirildiği açıklandı. Söz konusu karar bankaların konsolidasyona tabi yurt dışındaki kredi kuruluşu ve finansal kuruluş niteliğini haiz ortaklıklarıyla gerçekleştirdiği hariç, diğer işlemleri içeriyor.

Buna yabancı bankalarla yapılan swap limitleri vadesine 7 gün kalan işlemleri için %5, 30 gün kalanlar için %10 ve bir yıl kalanlar için %30 olarak artırıldı.

Dolar kuru yeni güne artıda açıldı. Ancak BDDK kararı sonrasında düşüşe geçti.
Dolar Düşüşe Geçti
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Salı günü oldukça dalgalı bir performans gösteren dolar bu sabah saat 8:00 sularında 8,18 TL’den fiyatlandı. Saat 09:47’de %0,45 ekside 8,11’den işlem gören dolar açılışın ardından 8,08 sınırına kadar dayandı.

Türk lirası şu dakikalarda ABD doları karşısında en güçlü performans gösteren dördüncü gelişen ülke parası konumunda. İlk sırada %0,65 değer kazancıyla Güney Kore wonu, %0,31 ile Meksika pezosu ve %0,29 ile Tayland bahtı yer alıyor.

Geçtiğimiz hafta 8,58 ile tarihi rekorunu kıran dolar bu hafta ekonomi yönetiminde alınan kararlar ve yapılan açıklamalarla birlikte yön bulmada güçlük çekti. Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Salı günü yaptığı açıklamada ekonomi politikalarının istihdam ve büyüme odaklı olacağını, piyasalara güven vereceğini söyledi.

Önümüzdeki süreçte enflasyonla mücadele başta olmak üzere makroekonomik istikrarı koruyacak maliye politikaları uygulanacağının altını çizdi. Elvan’ın açıklamasında dikkate değer en önemli konu vergi düzenlemeleri yapılacağı olurken, yatırım ortamının iyileştirilmesi için de tüm araçları kullanacaklarını aktardı.

Şimdi gözler 19 Kasım’da yapılacak Merkez Bankası aylık toplantısına çevrildi. Ekonomistler her ne kadar Türk lirasındaki değer kaybının sona ermesi için faiz artışının şart olduğunu söylese de henüz bunun sinyali verilmiş değil.

Dolarda teknik açıdan 7,77 – 7,86 – 8 TL bantları destek, 8,20 – 8,32 – 8,44 bandı direnç konum olarak izleniyor.

Euro kuru da swap açıklamasıyla düşüşe geçerken, 9,56’ya kadar indi.
Euro Düşüşe Geçti
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Kur şu dakikalarda %0,75 ekside 9,56 ile gün içi en düşük seviyeden işlem görüyor. Euro geçen hafta 10 TL’nin üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmıştı seviyesini görmüştü. Yine Salı günü dolara benzer bir tablo çizip dalgalı bir performans sergiledi.

Kapanışı 9,63’ten yapan Euro yıllık bazda Türk lirası karşısında %32 değer kazanmış durumda. Bugün yurt içinde cari işlemler verileri yatırımcıların odağında olacak. Yurt dışında ise ABD başkanı seçilen Joe Biden’ın yapacağı açıklamalar ve koronavirüs salgınına dair gelişmeler izlenecek.

Analistler Euro‘nun 9,65 üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü hareketin devam edeceğini düşünüyor. Teknik açıdan 9,46 – 9,50 1 aralığı destek, 9,65 – 9,75 aralığı direnç seviyeleri olarak izleniyor. TL şu sıralarda Euro karşısında en iyi performans gösteren ikinci gelişen ülke parası oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%