Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Başarılı İnsanların Pazar Günü Alışkanlıkları

Pazar günlerinizi nasıl geçiriyorsunuz? Peki, başarılı insanların nasıl geçirdiğini merak ediyor musunuz? İşte bu konuda kulak vermeniz gerekenler:
Başarılı İnsanların Pazar Günü Alışkanlıkları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Evet, siz de bütün hafta iple çektiğiniz tatil gününüzde benzeri şeyler yapıyor olabilirsiniz. Daha açık bir ifadeyle; siz de sayısız insanın yaptığı hatayı yaparak tatil gününüzü boş boş geçiriyorsunuz. Sabahtan akşama kadar bir koltuktan diğerine geçiyor, elinizde televizyon kumandası, üzerinizde pijamalarınızla öylece vakit öldürüyorsunuz. Gün kararmaya başlayınca da “bir pazar daha bitti” diye düşünerek içinizi saran sıkıntıyla ertesi günü beklemeye başlıyorsunuz.

Doğal olarak, kendinizi mutsuz ediyorsunuz. Çünkü bir tatil gününüzü daha boş yere geçirmiş, dişe dokunur hiçbir şey yapmamışsınız. Ertesi günün Pazartesi olduğunu düşünerek yaşadığınız stresi ikiye katlamış, “yarın ne yapacağım” korkusuyla tatil gününüzü nihayete erdirmişsiniz. İşte tam da bu noktada başarılı insanların Pazar gününü doğru geçirerek böyle sorunlar yaşamak durumunda kalmadıklarını bilmelisiniz Çünkü başarılı insanlar Pazar gününü nasıl geçirmeleri gerektiğini gayet iyi biliyorlar. Hemen aşağıdaki başlıkları inceleyerek, başarılı insanların sahip olduğu bu alışkanlıkları kazanabilirsiniz. Tatil gününüzü doğru bir şekilde geçirebilirsiniz.

Erken Kalkıyorlar!

Erken Kalkıyorlar!Pazar gününüzü akıllıca geçirmek istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey tatilinizi uyuyarak ziyan etmemek! Bunun için de Cumartesi akşamı her zamanki gibi erkenden yatmalısınız. Sanki ertesi gün işe gidecekmişsiniz gibi düşünmelisiniz. Haftanın diğer günlerinde kaçta uyuyorsanız aynı saatte yatağa girmelisiniz. Böylelikle Pazar sabahı erken kalkmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Çünkü öğlene kadar uyuduğunuzda hem günün büyük bölümünü kaçırmış hem de uyku düzeninizi bozmuş olursunuz. Bunun yerine erkenden kalkarak, kahvaltınızı yapıp, duşunuzu alabilirsiniz. Günün geri kalanında saatlerin bir sürü farklı şey yapabilirsiniz. Kaldı ki güne erken başlamanın daha başka bir sürü avantajını da yaşayacaksınız. Peki, ne gibi avantajlar mı? İsterseniz o avantajları da aşağıdaki yazıyı inceleyerek öğrenin.

İlgili Yazı: Erken Kalkanın Yol Aldığını Gösteren Sabah Alışkanlıkları

Pazar Günü Tembelliği Yapmıyorlar!

Pazar Günü Tembelliği Yapmıyorlar!Başarılı insanlar Pazar gününü nasıl mı geçiriyor? Elbette ki tembellik yapmayarak! Sonuçta; yaptıkları şeyler farklılık gösterebilir ama başarılı insanların Pazar günü asla yapmadıkları bir şey var ki o da Pazar günü tembelliği! Tamam, bütün hafta çalışıyor, günlerce evle iş arasında mekik dokuyorsunuz. Çoğu zaman yorgunluktan televizyonun karşısında uyuyakalıyor, yatağa gitmek için bile takat bulamıyorsunuz. Ama başarılı olmak istiyorsanız, hayatınızı düzene sokmalısınız. Hayatınızı düzene sokmak istiyor ama nasıl başlayacağınıza karar veremiyorsanız bu yazımı okumanızı öneririm.)

Yani tatil gününüzde tembellik yapmaya hakkınız olduğunu düşünüyorsunuz. Ancak emin olun ki Pazar günü evde Garfield modunda takılmak hiçbir işinize yaramıyor. Bu davranış sadece ama sadece kendinizi daha da yorgun ve miskin hissetmenize yol açıyor. Diğer bir ifadeyle; siz dinlendiğinizi zannediyorsunuz ama tembellik yaparak aslında kendinizi daha çok yoruyorsunuz. İşte bunun için; Pazar gününüzü tembel tembel geçirme alışkanlığını bir an önce bırakmalısınız derim. (Konu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.)

Hobilerine Zaman Ayırıyorlar!

Hobilerine Zaman Ayırıyorlar!Çünkü bunun onlara ne kadar iyi geldiğinin farkındalar. Mesai günlerinde yapamasalar bile en azından Pazar günlerini hobilerine zaman ayırarak geçiriyorlar. Yani yazıyorlar, çiziyorlar, doğa yürüyüşüne çıkıyorlar, müzikle uğraşıyorlar, bahçe işleri yapıyorlar, kitap okuyorlar. Kısacası hobilerine vakit ayırıyorlar. Zaten baktığımızda hobilere zaman ayırma önerisinin başarılı isimlerin hafta sonu tavsiyeleri arasında da yer aldığını görüyoruz.

Örneğin; dünyanın en zengin isimlerinden biri olan Warren Buffett tatil günlerinde ve boş zamanlarında ukulele çaldığını söylüyor. Kısacası; tatil gününüzün bir kısmını hobilerinizle uğraşmak için kullanmalısınız derim. Hatta daha da iyisi aşağıdaki yazıyı inceleyerek sizi eğlendirirken bir yandan stresinizi azaltacak yeni hobiler edinmeniz! Aşağıdaki yazıdan bu konuda fikir alabilirsiniz.

İlgili Yazı: Strese İyi Gelen Hobiler

Sevdikleriyle Zaman Geçiriyorlar!

Sevdikleriyle Zaman Geçiriyorlar!Başarılı insanların tatil gününde yaptığı bir diğer şey de sevdikleriyle vakit geçirmeleri! Çünkü ne kadar zorlasanız da zamanınızı ne kadar iyi yönetseniz de mesai günlerinde sevdiklerinize doğru dürüst vakit ayıramıyorsunuz. Çünkü her akşam işten çıkıp eve gidiyor, üzerinizi değiştiriyor, yemek yiyor ve sonra bir bakıyorsunuz ki yine gece yarısı olmuş. Ve siz ailenizle doğru düzgün konuşamamışsınız bile! İşte bu nedenle Pazar gününüzü sevdiklerinize vakit ayırarak geçirmelisiniz. Önceliğinizin onlar olduğunun farkına varmalısınız. Tembellik yapmak yerine eğlenceli planlar yaparak haftanın son gününün doyasıya tadını çıkarmalısınız.

Daha İyi Hissetmek için Uğraşıyorlar!

Daha İyi Hissetmek için Uğraşıyorlar!Bütün hafta çalışıp çabalıyor belki bu sırada kendileri için bir şeyler yapmayı unutuyorlar. Başarılı insanlar diyorum, mesai günlerinde onlar da çoğu insan gibi bir sürü sorunla uğraşmak durumunda kalıyorlar. Ama günlerden pazar olduğunda, kendileri için bir şeyler yapma zamanının geldiğini biliyorlar. Haftanın yorgunluğunu ve stresini atmak için de sevdikleri şeylerle uğraşıyorlar. Mutluluğun öyle önüne gelen değil elde edilebilir bir şey olduğunu iyi biliyorlar. Anlayacağınız; siz de tatil gününüzü yata yata geçirmek yerine, kendini daha iyi hissetmenin yolları üzerine düşünmelisiniz. Ardından düşüncelerinizi uygulamaya geçirmelisiniz.

Hareket Ediyorlar!

Hareket Ediyorlar!Pazar günü mutlaka ama mutlaka hareket etmelisiniz. Daha açık söylemem gerekirse; tatil gününüzde mutlaka ama mutlaka egzersiz yapmalısınız. Çünkü büyük ihtimale siz de mesai günlerinizde spor yapmaya vakit bulamıyor ve bu önemli konuyu hep göz ardı ediyorsunuz. Ama Pazar günü öyle deliler gibi spor yapmasanız bile biraz hareket etmeyi deneyebilirsiniz. Ne bileyim; yürüyüşe çıkabilir, sevdiğiniz sporlarla uğraşabilir ya da müziğin sesini açarak dans edebilirsiniz. Yani ne yaparsanız yapın ama bir şekilde kaslarınızı çalıştırdığınızdan emin olun. Çünkü sağlıklı yaşamak için spor olmazsa olmaz bir unsurdur. Başarılı insanların günlük yaşamları da bu şekildedir. Sadece Pazar günlerini değil, tüm hafta enerjilerini korumak için ter atıyorlar.

İlginizi Çekebilir: Daha Sağlıklı Bir Yaşam için Yapılabilecek Basit Şeyler

Mekan Değişikliği Yapıyorlar!

Mekan Değişikliği Yapıyorlar!Evet, erken saatte uyanıp kahvaltınızı yaptıktan sonra yeni mekanlara doğru yolculuğa çıkabilirsiniz. Başarılı insanlar gibi siz de Pazar gününüzü farklı mekanlara giderek değerlendirebilirsiniz. Doğayla iç içe olabileceğiniz yerlere, deniz kenarına ya da yakınlarınızda bulunan tarihi mekanlara! Bu şekilde hem sevdiklerinizle vakit geçirmiş hem de haftanın stresini atmak için mekan değişikliği yapma yönteminden yararlanmış olursunuz. Stresle baş etmek için mekan değişikliği yapmak işe yarar mı, öğrenmek için tıklayın.) Uzun lafın kısası; tatil gününüzü evde tembellik yaparak geçirmeyecek, bu saçma miskinliğe göre çok daha eğlenceli ve faydalı bir şey yapmış olacaksınız.

Kendilerini Ödüllendiriyorlar!

Kendilerini Ödüllendiriyorlar!Başarılı insanların Pazar günlerinde daha başka ne mi yapıyor? Onlar koca bir hafta boyunca çalışmanın yorgunluğunu üzerlerinden atmak için tatil günlerinde kendilerini ödüllendiriyorlar. Çünkü bunu hak ettiklerinin kesinlikle farkındalar. İşlerini başarıyla tamamlamış oldukları için de kendilerini şımartıyorlar. Uzun banyolar yapıyor, sevdikleri işlerle uğraşıyor, yakınlarıyla görüşüyor, dışarı çıkıyor, alışveriş yapıyorlar. Kısacası tatil günlerini istedikleri şeyleri yapmak için ayırıyorlar. Yani siz de Pazar günlerinde kendinizi şımartmanız gerektiğini anlamalısınız. Böylelikle koca bir hafta için gereken enerjiyi toplayacak, Pazartesi günlerini sevmek ne demekmiş çok daha iyi anlayacaksınız. (Pazartesi günlerini sevmek için ne yapmalı diyorsanız bu yazıya göz atmanızı öneririm.)

Ertesi Haftanın Planını Yapıyorlar!

Ertesi Haftanın Planını Yapıyorlar!Başarılı insanlar tatil günlerinde yaptığı bir diğer göze çarpan şey de ertesi haftanın planını yapmaları! Çünkü onlar planlı programlı olmanın kişinin hayatını ne kadar kolaylaştıracağının açık ve net biçimde farkındalar. Başarılı olmak için ellerinde işe yarar bir plan olması gerektiğini de iyi biliyorlar. İşte bu nedenle de Pazar günlerinde mutlaka haftalık plan hazırlıyorlar. Hatta haftalık yerine başarılı insanların günlük programları vardır. Böylelikle akşam olduğunda çoğu kişinin aklını kurcalayan “yarın ne yapacağım, tatil yine bitti, koca bir hafta nasıl geçecek” gibi düşünceler yüzünden stres yaşamaktan da kurtulmuş oluyorlar. Eğer siz de bu dertlerden kurtulmak istiyorsanız, tatil gününüzde bir yarım saatinizi plan yapmak için ayırmalısınız. Bütün haftanın programını yapmasanız bile en azından Pazartesi gününün planını yapmalısınız. O malum sendromu iliklerinize kadar hissetmekten kendinizi kurtarmalısınız.

İlginizi Çekebilir: Tatil Sonrası İş Depresyonu Nasıl Önlenir?

Günün Her Dakikasını Değerlendirmeye Çalışıyorlar!

Günün Her Dakikasını Değerlendirmeye Çalışıyorlar!Aslına bakarsanız; konunun özeti tam olarak bu! Yani başarılı kişiler Pazar gününün her anını değerlendirmeye çalışıyorlar. Bunun için de çok önemli olmayan işlere zaman ayırıp, kendilerine gereksiz yere sorumluluk yüklemiyorlar. Mesela; bütün gün deli gibi temizlik yapmaya kalkışmıyorlar. Ya da sevmedikleri insanlarla vakit geçirmiyorlar. Başkalarını memnun etmek için istemedikleri yerlere gitmiyor, asla ama asla önceliklerini şaşırmıyorlar.

Uzun lafın kısası; onlar tatil günlerinde yalnızca yapmaya değer olan şeylerle uğraşıyorlar. Onları mutlu eden, hayatlarına anlam katan insanlarla vakit geçiriyor, Pazar gününde enerji toplamaları ve rahatlamaları gerektiğini iyi biliyorlar. Tüm bu gerçeklerin farkında oldukları için de tatil günlerinin bir dakikasını bile boşa harcamıyorlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın