Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erken Kalkanın Yol Aldığını Gösteren Sabah Alışkanlıkları

Hiç kuşkusuz güne erken başlayanlar daha çok iş yapar. Aranızda erken kalkan okurlarımız varsa alışkanlıklarını öğrenmek isteriz.
Erken Kalkanın Yol Aldığını Gösteren Sabah Alışkanlıkları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Erken kalkan yol alır, atasözümüzden yola çıkarak konuya girmek istiyorum. Evet, üretkenlik ve daha başarılı bir hayat için yazılan, çizilen, söylenen sayısız makale olduğunu hepimiz biliyoruz. Dünyanın en başarılı insanlarının ağzından çıkmış sözler, sıfırdan başlayarak milyon dolarlık servet edinen girişimcilerden alınan tüyolar doğal olarak hepimizin dikkatini çekiyor. Biz yıllardır çalışırken onların kısa süre içinde nasıl bu kadar çok para kazandığı, nasıl bu kadar yükseldiği insanların ortak merak konularından biri oluyor. Peki, gerçekten daha üretken olmak için neler yapmamız gerektiğini biliyor muyuz? Klişe cevaplar haricinde diyorum! Günümüzü daha verimli geçirebilmek için ne gibi alışkanlıklar edinmeliyiz? Mesela bir sabah insanı olup olmadığınızı daha önce hiç düşündünüz mü? Yani güne nasıl başlıyorsunuz? Mesaiye koştura koştura mı gidiyorsunuz, yoksa planlı bir şekilde mi? Çünkü güne nasıl başladığınız, o günün nasıl geçeceğini hiç de azımsanmayacak oranda etkiliyor.

Hani bazı günler vardır ya, sabah aksilikler bir başlar ve tüm gününüz devam eden tersliklerle heba olup gider. Kendinize acaba “tersimden mi kalktım” diye sorar ve bunun gibi anlamsız teoriler üretmeye başlarsınız. Oysaki düşünmeniz gereken tersinizden ya da düzünüzden değil de gerçekten kalkıp kalkmadığınızı düşünmek olmalıdır. Yani acaba hala uyuyor olabilir misiniz? Ya da sabah geç kalktığınız ve alelacele giyindiğiniz için kendinizi gereksiz yere strese sokmuş olabilir misiniz? Bütün gün çalışıp yine de kayda değer hiçbir şey yapamamanız, sabah yaşadığınız gerginlik yüzünden kaynaklanabilir mi? Yan masanızdaki mesai arkadaşınız harıl harıl çalışırken, siz hiçbir şekilde işinize odaklanamıyor musunuz? O zaman kendinize güne nasıl başlamanız gerektiğini tekrar sormalısınız.

Sabah kalktığınız saat sizin için yeterince erken mi, önce bunu düşünmelisiniz. Nitekim daha üretken ve başarılı olmak istiyorsanız, güne nasıl başladığınız gerçekten çok önemlidir. Yani çoğu insan daha üretken olmak için sadece mesai saatinde yapılması gerekenleri düşünür. Ancak iş hayatında daha verimli olmak için yapılması gereken, mesai öncesini de düşünmektir. Yani eğer sabah edinilmesi gereken alışkanlıkların ne olduğunu bilmiyorsanız, gün boyunca kendinizi işe vererek çalışsanız bile asla tam anlamıyla başarılı olamazsınız. Bu tıpkı zırhını kuşanmayan bir savaşçının dövüşü kaybetmesine benzer! Yani siz güne bir anlamda eksik başlamışsınızdır. Ama bulundurmanız gereken en önemli silahı yanınıza almadığınız için, savaşı kaybedebileceğinizi düşünmemişsinizdir. İşte çoğu insanın başarısız olma nedeni de budur. Yani güne gerektiği gibi hazırlanmamaktır. İnsanlar için fazladan uyunacak bir saat bile çok değerlidir. Oysaki bu bir saat size uykunun katacağından çok daha fazla şey verebilecek değerdedir. Siz de bundan sonra daha üretken iş günleriniz olsun istiyorsanız, aşağıdaki önerilere kulak vermelisiniz. Aşağıdaki sabah alışkanlıkları dışarıdan bakıldığında, önemsiz ayrıntılar olarak görülebilir; ancak bunları uygularsanız ne kadar etkili olduklarını siz de görebilirsiniz.

İsterseniz, daha üretken olmanızı sağlayacak alışkanlıkları incelemeye bir an önce başlayalım:

Erken Kalkın!

Erken Kalkın!Atalarımızın erken kalkmak konusunda ne kadar çok şey söylediğini biliyorsunuz, değil mi? Onlar, güneşin kişinin üstüne doğmaması gerektiğini söylemişler ve yüzyıllar boyunca bu şekilde yaşamışlardır. Kaldı ki yapılan bilimsel araştırmalar da güneş doğmadan hemen önce kalkmanın kişinin üzerinde pek çok yönden olumlu etkisi olduğunu kanıtlamıştır. Çünkü sabahın ilk ışıklarında insan biyolojik olarak kendini uyanmaya hazır hissetmekte, nabız ve tansiyon kendiliğinden yükselmeye başlamaktadır. Ayrıca güneş doğduktan sonra olan uykunun gece uykusuna göre çok daha az etkili olduğu bilinmektedir.

Sonuçta erken yatıp erken kalkmak insanın biyolojik ritmi için gerekli olan bir şeydir. Bu nedenlerdir ki dünyanın en başarılı ve en zengin insanlarının çoğu sabah erken kalkmayı bir alışkanlık haline getirmiştir. Mesela; Virgin şirketler grubunun yönetim kurulu başkanı olan Richard Branson her sabah 5:45’te uyanıyor. Amerika’nın en zenginlerinden biri olan Donald Trump da sabah 5 gibi kalkmayı alışkanlık haline getirmiş. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte güne başlayan daha pek çok başarılı isim olduğunu biliyoruz. Sonuçta bu insanlar ve elbette ki atalarımız, erken kalkmanın kişiyi başarıya götürecek en etkili şeylerden biri olduğunu anlamışlardır.

Erken Kalkmanın Keyfini Çıkartın!

Erken Kalkmanın Keyfini Çıkartın!Biliyorum, ilk başlarda erken kalkmak size biraz zor gelecektir. Ancak kısa zaman içinde vücudunuzun bu duruma uyum sağlayacağından emin olabilirsiniz. Hatta bir süre sonra alarma bile ihtiyaç duymayacak, güneş doğmak üzereyken kendi kendinize uyanmaya başlayacaksınız. Erken saatlerde kalktıktan sonra etrafınızı dinlemeli ve etraftaki huzur verici sessizliğin tadını çıkartmalısınız. Biliyorsunuz ki günün ilk saatleri şehrin en sessiz olduğu saatler arasındadır. Ne araba kornalarının ne de diğer gürültülerin olmadığı bu anları keyif içinde izleyin. Güneşin doğuşuyla birlikte içinize dolan enerjiyi hissedin. Gördünüz mü üretkenlik ve başarı için ihtiyacınız olan en önemli şeylerden birini aldınız bile!

Yatağınızı Toplayın!

Yatağınızı Toplayın!Ne demişler, “Aslan yattığı yerden belli olur.” Siz de bu atasözüne kulak vererek uyandıktan hemen sonra yatağınızı toplayın. Bu şekilde yatağa geri dönmek istemeyecek ve kendinizi günlük görevlerinizden birini tamamladığınız için gururlu hissedeceksiniz. Yani günün ilk işini yaptığınıza göre, diğerlerini de yapmak için bir anlamda motive olacaksınız. Ayrıca yatağınızı toplamak, size küçük şeylerin ne kadar önemli olduğunu hatırlatacak ve gün içinde yapacağınız diğer işlerden de keyif almanızı sağlayacaktır.

Spor Yapın!

Spor Yapın!Sabahın ilk saatlerinde, dışarı çıkıp ufak bir yürüyüş yapmaya ne dersiniz? Biliyorum, kış aylarında bunu yapmak size epey zor gelecektir. Ama hava koşullarına uygun giyinirseniz, hareket halinde olacağınız için hiç ama hiç üşümeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Şayet soğuktan hoşlanmıyorsanız ya da bulunduğunuz yer sabah sporu yapmak için güvenli değilse de o zaman evinizde cam açarak ufak ısınma hareketleri yaparak güne daha zinde başlayabilirsiniz. Emin olun bu size yorgunluk değil, aksine enerji ve tazelik verecektir. Çünkü sabah egzersizi sayesinde saatler boyunca hareketsiz kalan kaslarınızı ısıtacak hem bedeninize hem de zihninize güne başladığınızı bir kez daha hatırlatmış olacaksınız.

Kahvaltı Yapın!

Kahvaltı Yapın!Sabah erken kalktığınıza göre işe gitmek için daha bolca vaktiniz var. Yani siz de güne güzel bir kahvaltıyla başlayabilirsiniz. Sonuçta artık pastaneden aldığınız o yağlı çöreklere veya poğaçalara muhtaç değilsiniz, değil mi? Tabii buradaki kahvaltının bir kase mısır gevreği ya da kahve olmadığını da hatırlatayım. Şöyle adam gibi bir kahvaltı yapmanız gerektiğinden bahsediyorum. Yeşilliği, yumurtası, zeytini, balı ve yemişleriyle sağlıklı bir kahvaltı yapmalısınız. Çünkü bu size enerji ve mutluluk verecektir. Öte yandan, kahvaltınızı ailenizle yapmanızın sizin için daha iyi olacağını da ekleyeyim. Tabii yalnız yaşıyorsanız, ona diyecek lafım yok. Kısacası öyle ya da böyle, kahvaltı yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Yapılacaklar Listesi Oluşturun!

Yapılacaklar Listesi Oluşturun!Sabahın ilk saatlerinde yapmanız gereken bir diğer şey ise o gün için bir yapılacaklar listesi oluşturmaktır. Biliyorum, yapılacaklar listenizi akşamdan hazırlamış olabilirsiniz. Ama günün son saatlerinde yaptığınız bu listede herhangi bir eksiklik olup olmadığını görmek için yeniden göz atmalısınız. Değiştirmeniz gereken yerleri değiştirmeli, işlerinizin öncelik sıralamasını kontrol etmeli, kısacası o günün çizelgesine son rötuşlarınızı yapmalısınız.

Hazırlanın!

Hazırlanın!Üretkenliğinizi arttıracak bir diğer sabah alışkanlığı ise gerçekten özenerek güne hazırlanmaktır. Bunun için hızlı bir duş almalı ve diğer hazırlıklarınızı yapmalısınız. Akşamdan hazırladığınız kıyafetlerinizi giymeli, saçınızı başınızı düzeltmeli, kendinizi gayet iyi hissederek aynanın karşıısnda kendinize “güne hazırım” diyebilirsiniz. Unutmayın ki kişisel bakımınıza özen göstermek, sizin işinize ve kendinize ne kadar saygılı olduğunuzu kanıtlayacak. Aynı zamanda da kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Kendinize 10 Dakikalık Bir Kahve Molası Verin!

Kendinize 10 Dakikalık Bir Kahve Molası Verin!Daha işe gitmeden bu ne molası diye düşünmeyin. Çünkü burada öyle boş boş oturmalısınız demeyeceğim. Hazırlandıktan sonra kendinize güzel bir Türk kahvesi ya da filtre kahve (şekersiz, kremasız) yaparak, koltuğunuza geçin ve düşünün. O gün yapacaklarınızı tek tek gözünüzde canlandırın. Canınızı sıkabilecek olaylara karşı kendinizi hazırlayın. Kazanacağınız küçük zaferleriniz karşısında kendinizi nasıl ödüllendireceğinizi düşünün. Akşam özel bir şey yapıp yapmayacağınıza, ne yiyeceğinize karar verin. Kısacası bir yandan kahvenizi yudumlarken, bir yandan da yapılması gerekenleri gözden geçirin. Bu evden çıkmadan önce yapabileceğiniz en etkili üretkenlik taktiklerinden bir tanesidir, unutmayın.

Ve Yolculuk Zamanı!

Ve Yolculuk Zamanı!Tüm hazırlıklarınızı yaptınız ve hiç stres yaşamadan işe doğru yol alıyorsunuz. Öncelikle bunun için kendinizi tebrik edin. Çünkü çoğunluk mesai başlamadan hemen önce kalkarak alelacele işe gitmeye çalışır. Otobüslerin peşinden koşturulur, trafik karşısında çileden çıkılır ve hız sınırlarını aşarak bir an önce iş yerine varmaya çalışılır. Düşünsenize, güne böyle başlayan bir insan nasıl tam anlamıyla verimli olabilir ki? Neredeyse yataktan kalktığı gibi işe giden o kadar çok insan var ki? Bu kişiler mesainin ilk saatlerinde uyumaya devam ettikleri için zaten hiçbir işlerini halledemiyorlar. Eee doğal olarak da geri kalan saatlerde bu eksikliklerini tamamlayabilmek için aynı anda birden fazla iş yapmaya çalışıyor ve işlerin çok daha içinden çıkılmaz bir hal almasına neden oluyorlar. Siz ise onların uyuduğu saatte kalktınız, sporunuzu-kahvaltınızı yaptınız, kendinizi hazırladınız ve işinize sakin sakin geldiniz. Tek yapmanız gereken masanıza oturup önceden hazırladığınız listeye uymak olacaktır. Şimdi anladınız mı, sabah insanlarının neden çok daha başarılı olduklarını?

Daha başarılı ve daha üretken bir hayat için edinilmesi gereken sabah alışkanlıklarından böylece bahsetmiş olduk. Şu anda ne düşündüğünüzü gerçekten merak ediyorum. Normalde kalktığınızdan birazcık daha erken kalkmak sizce çok mu zor? Karşılığında kazanacağınız bu kadar çok şey varken bence uykunuzdan birazcık feragat edebilirsiniz. Ya da siz bilirsiniz. Gömleğinizin düğmelerini yolda iliklemeye devam edebilir, aynı anda birçok işi yapmaya çalışarak sınırlarınızı zorlayabilir, işe gidene kadar kendinizi boş yere strese sokabilirsiniz. Neticede tercih de hayat da sizin!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.