Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Stresle Baş Etmek için Mekan Değişikliği İşe Yarar mı?

İşte stresle baş etmenizi sağlayacak ve ruhunuzu inanılmaz derecede rahatlatacak mekanlar:
Stresle Baş Etmek için Mekan Değişikliği İşe Yarar mı?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İş hayatı, okul bitirme telaşesi, sınav geçme kaygısı, eş arayışı, evlilikte yaşanan sorunlar, maddi zorluklar, zamanın hızına yetişememe, sürekli ilgi bekleyen problemli arkadaşlar, aile üyeleri ve dahası… Hayatımız, hiçbir zaman yakamızı bırakmayacak ve her zaman çözülmeyi bekleyecek benzer meselelerle dolu! Diğer bir deyişle, bu durum hayatın en açık kaidelerinden bir tanesi!

Evet, hepimzi strese sokan farklı konular var. İş, aile, para, sağlık ve diğer sorunlar, bizi açıkça bir stres topuna dönüştürüyor. Ve küçük bir azınlık dışında çoğu kişi, yaşadığı stres karşısında ne yapacağını bilemiyor. Zamanla mutsuz ve başarısız bir hayata sürüklenen çoğunluk, stresin sonuçlarına alışmaya başlıyor. Daha da kötüsü, yaşadığı durumla ilgili olarak “zaten hayat çok zor, insanlar kötü, kim gerçekten mutlu ki” gibi düşüncelerle hareket etmeye başlıyor.

Özetlemek gerekirse, hiç olmaması gereken bir kabullenme evresi başlıyor. Oysaki süreçle birlikte bir çığ gibi büyüyen stres sorunsalı başa çıkılmayacak kadar zor falan değil. Yalnızca probleme gerçekçi yaklaşılması ve geçen her dakikayla birlikte biraz daha mutsuzluğa dönüşen aşırı stresli olma halinin anlaşılması lazım. Diğer bir deyişle; kişinin kendisine “evet, benim şu sorunum (sorunlarım) var, bu nedenle kendimi böyle hissediyorum; ama yapılması gereken de şu” diyebilmesi gerek. Çünkü tam da bu noktadan sonra stres, başa çıkılması imkansız bir engel olarak görülmeyecek ve yaşamın içindeki renkler, çok net görülebilecektir. Kaldı ki bunun için yapılabilecek ve denenebilecek sayısız farklı yöntem var!

Örneğin; iş hayatındaki stres mi sizi yiyip bitiriyor? O zaman stressiz bir iş günü geçirmek için yapılması gerekenler nelermiş, bunlara bakıp kendinize uygun olan yöntemleri denemelisiniz. Veya stresten uzak durmak için ne yapmanız gerektiğini öğrenmeli, hazırlıklı olmadığınız takdirde başınıza çorap örecek stres sorunsalına karşı gardınızı almış olmalısınız. Anlayacağınız; stresi ne kadar başarılı yöneteceğiniz, tamamen size bağlı. Hemen şimdi bahsedeceğim mekan değişikliği yöntemini de es geçmemenizi öneririm. Tamam, aşağıda sizi çok şaşırtacak mekanlar bulmayacaksınız belki; ama bunların, bildiğiniz halde gitmeyi düşünmediğiniz stres yok edici yerler olduklarını, rahatlıkla söyleyebilirim.

Yeşilin Huzuru!

Yeşilin Huzuru!İlk olarak bahsetmek istediğim konu bu! Yani yeşil! Hem yeşilin tonları, kime iyi gelmez ki? Peki, sakinleştirici özelliğiyle bilinen, kişinin sinir sistemine açıkça iyi gelen, uyum, koruma, dostluk, umut, sevgi gibi olumlu çağrışımlarla tanınan bu sihirli renkten, neden yeteri kadar yararlanmıyoruz? Kısacası; size açıkça demek istediğim şu. Stresli olduğunuz anlarda mekan değişikliği yapacaksanız eğer, yeşilin huzurlu kucağına bırakın kendinizi. Dünya üzerinde en fazla bulunan renklerden biri olan yeşilin, size terapi yapmasına izin verin! Emin olun, yeşilin kucağındayken çok daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

Dipnot: Beton yığınlarıyla kuşatılmış bir yerde yaşıyor olabilirsiniz. Ancak isterseniz kendiniz için bir iyilik yapar ve arada sırada yeşilin tonlarına doğru küçük kaçamaklar yapmayı başarırsınız.

Sevdiğiniz İnsanların Kolları!

Sevdiğiniz İnsanların Kolları!Stresle baş etmek için mekan değişikliği, kesinlikle iyidir! Peki, sevdiğiniz insanların size iyi geldiği gerçeğini de biliyor musunuz? Evet, diyenlerdenseniz şimdi size, sıkılıp daraldığınız anlarda, sevdiğiniz insanlara koşmanızı önermeme şaşırmazsınız. Annenize, arkadaşınıza, sevgilinize, kardeşinize, hatta yıllardır görmediğiniz bir dostunuza! Kime istiyorsanız ona diyorum! Kimin yanında kendinizi daha iyi hissedeceğinizi; başa çıkmaya çalıştığınız sorununuz karşısında, kimin size yardım edebileceğini düşünüyorsanız ona doğru ilerleyin. Göreceksiniz ki sizi sarıp sarmalayan kollar, ruhunuzun yaralarına da iyi gelecek.

Butik Oteller, Sevimli Dağ Evleri!

Butik Oteller, Sevimli Dağ Evleri!Evet! İş hayatının yoğunluğundan, özel yaşamınızdaki sorunlardan, hiç bitmeyecekmiş gibi görünen borçlardan ya da bambaşka şeylerden! Neyin sizi yorduğunu ve strese yenik düşürdüğünü bilemem; ama böyle anlarda kaçamak yapabileceğiniz yerlerden bir diğeri de bu! Yani butik oteller, sevimli dağ evleri, şehrin kalabalığından uzak, samimi pansiyonlar ya da size iyi geleceğini düşündüğünüz daha farklı yerler. Burada seçim tamamen size bağlı! Sadece mekanın çok dolu olmamasına, konumunun yalıtılmışlığına ve lüks kokmamasına özen gösterin. Bir geceliğine de olsa, dediğim nitelikteki mekanlara gidin ve kendinizi dinleyin.

Büyüklerinizin Sevgi Kokan Evleri!

Büyüklerinizin Sevgi Kokan Evleri!Son zamanlarda yaşanan olaylar sizi çok mu gerdi? Germek de kelime mi? Yoksa ortalıkta adeta bir yay gibi mi dolaşıyorsunuz? O zaman durun ve derin bir nefes alın. Hatta isterseniz öncelikli olarak stresten kurtulmanın basit ama etkili yollarına başvurun. Kendinizi biraz daha iyi hissettikten sonra mekan değişikliği seçeneği olarak, büyüklerinizin yanına gitmeyi düşünün. Belki aylardır hatta yıllardır görmediğiniz büyükannenizin, büyükbabanızın yanına! Veya bir zamanlar ikinci anneniz olarak gördüğünüz komşu teyzenize, amcanıza, halanıza! Evet, büyüklerinize küçük bir ziyarette bulunun diyorum. Onların antika misali eşyalarla dolu, huzur kokan evlerine doğru yolculuğa çıkın. Emin olun ki bu şekilde hem kendinizi ve büyüklerinizi sevindirmiş olacaksınız hem de stresle baş etmenin en keyifli yöntemlerinden bir tanesini tadacaksınız.

Suyun İnanılmaz Gücü!

Suyun İnanılmaz Gücü!Yeşilin verdiği huzur konusunda anlaştık. Peki, ya mavinin derin sessizliği? Mavi diyorum, kimi zaman hırçın kimi zamansa masum bir bebek gibi kıyıya vuran köpük köpük dalgalarıyla mavi! Durgunu ayrı, akanı ayrı güzel olan mavi! Gecesi başka, gündüzü başka güzel olan mavi! Evet, stresle baş etmede kullanabileceğiniz mekan değişikliği yöntemleri arasında, doğal olarak maviye kaçmak da yer alıyor. Bu nedenle yaşadığınız şehirde deniz olsa da olmasa da daraldığınız anlarda maviye gidin derim.

İsterseniz tuzlu iyot kokusuyla kendinize gelin, isterseniz de bir gölün, nehrin, hatta minicik bir derenin yanında “nefes” alın. Suyun, hem sesi hem de görünümüyle zihninizi bulanıklaştıran sorunlardan kurtulmanıza yardımcı olmasına müsaade edin. Emin olun, geri dönüş yolunda kendinizi çok daha iyi hissedecek, daha da iyisi, büyük ihtimalle pek çok probleminize çözüm yolu bulmuş olacaksınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.