Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Albayrak’ın Açıklamasının Ardından Dolar 8,20’yi, Gram Altın 502 TL’yi Aştı

Hazine ve Maliye Bakanı’nın küresel şirketlerin temsilcileriyle yaptığı toplantı sonrasında gelen açıklamaları; dolar, Euro ve gram altına yeni rekorlar getirdi.
Bakan Albayrak’ın Açıklamasının Ardından Dolar 8,20’yi, Gram Altın 502 TL’yi Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bugün Citigroup tarafından organize edilen toplantıda, uluslararası şirketlerin temsilcileri ve portföy yöneticileriyle görüşme yaptı. Toplantının, son dönemde sürekli Türkiye’den çıkış yapan yabancı yatırımcıları yeniden ülkemize sokmak amacı üzerine olduğu biliniyor.

Saat 16:00’da video konferans şeklinde yapılan toplantıda doğrudan yatırımlar konusunda Türkiye’nin küresel şirketlere sunduğu avantajlar ele alındı.

Toplantıda enerji, sigorta, otomotiv ve teknoloji olmak üzere onlarca şirketin temsilcisi yer aldı. Albayrak’ın görüşme sonrasında yaptığı açıklamalarının ardından Türk lirasındaki düşüş hız kazandı.

Berat Albayrak, çok uluslu şirketlerin üretimlerini Asya’dan Türkiye’ye yönlendirmeye başladığını söyledi.

Bakan Albayrak Yatırım AçıklamasıBakan Albayrak Türkiye’nin yatırımcılara eğitimli insan kaynağı, güçlü üretim tabanı, stratejik konum ve lojistik yapı itibarıyla çok önemli fırsatlar sunduğunu belirtti. Pandemi sürecinde küresel şirketlerin Türkiye gibi şoklara dirençli, dinamik ve güvenilir ortaklara ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Yaşadığımız sürecin Türkiye ekonomisi için dönüm noktası olduğunu ifade eden Hazine ve Maliye Bakanı, yeni bir sermaye yatırım dalgasının ufukta olduğunu aktardı.

Türkiye’nin en güçlü yanlarının başında lojistik avantajı, genç nüfusu ve eğitimli işgücü olduğunu söyledi. Son 20 yıl içinde ekonomik büyümesini 3 katına çıkaran Türkiye’nin satın alma günü açısından da büyük bir pazar olduğunu ifade etti.

Dolar, Berat Albayrak’ın açıklamasından sonra 8,20 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.
Dolar 8,20 Rekorunu Kırdı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Son günlerde hemen her saat yeni bir rekora imza atan dolar kuru bu sabah açılışla birlikte keskin bir yükseliş gösterdi. Öğleden önceki işlemlerde 8,16’ya kadar yükselen dolar saat 13:30 sularında 8,12’ye çekilse de sonrasında yeniden yukarı yönde hareket etmeye başladı

Bakan Albayrak’ın yatırımlara yönelik açıklamasının ardından 8,2088 ile tarihi zirveyi gördü. Piyasaların kapanmak üzere olduğu şu dakikalarda %1,10 artıda 8,17’den işlem görüyor.

Doların rekor kırdığı dakikalarda bir rekor da Euro’dan geldi. şu sıralarda %1,29 artıda 9,67 liradan işlem gören Euro, saat 16:25’te 9,7169 ile tüm zamanların en yükseğine çıktı.

Gram altın doların zirveye çıktığı dakikalarda 502 lira ile tarihinin en yüksek noktasına ulaştı.
Gram Altın 502 Rekorunu Kırdı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Şu sıralar yüzde 1,26 artıda 500 liradan işlem gören kıymetli maden, geçen yıl bu zamanlar 274 lira civarında seyrediyordu. Aradan geçen bir yıllık süre zarfında neredeyse ikiye katlandı. Çeyrek altın ise 822 liraya dayanarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Analistler 44 milyona yaklaşana ve ikinci dalganın yaşandığı pandeminin altın fiyatlarını destekleyen en önemli unsur olduğunu belirtiyor.

Bunun yanında seçim sonrasına kalan ABD mali teşvik paketi de kıymetli madenin hareketliliğinde kayda değer bir faktör olarak öne çıkıyor. Salı günü dalgalı bir grafik çizen ons altın, %0,25 artıda 1906 dolardan işlem görmekte.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%